Jak prać ręczniki i ubrania, aby zawsze były czyste i pachnące? Jak zrobić pranie, aby zachować wysoką jakość tkanin, a materiały długo wyglądały jak nowe? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania warto znać najpopularniejsze błędy, jakie popełniamy podczas prania. Podpowiadamy, jak ich unikać.
Najczęstsze błędy podczas prania jakie popełniamy:
Za dużo detergentu
Zbyt duża ilość proszku lub płynu powoduje, że nie da się ich dokładnie wypłukać z ubrań podczas jednego cyklu prania. Resztki środków chemicznych pozostają w tkaninach i mogą wywoływać uczulenia i dolegliwości skórne. Niewypłukane pozostałości detergentów uszkadzają także pralkę, a po pewnym czasie mogą być przyczyną pojawienia się przykrego zapachu prania. Jeśli chcemy mieć pachnące pranie z suszarki, warto zadbać o dobrą kondycję pralki i odpowiednią ilość detergentów.
Zbyt wysoka temperatura
Różne materiały mają różne wymagania co do prania i suszenia. Warto się ich trzymać, aby na długo zachować ich świeży wygląd, kolor i pierwotne właściwości. Sortując ubrania, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko podział na kolory, ale też informacje z metek na temat zalecanych temperatur i trybów prania i suszenia.
Stosowanie zbyt wysokiej temperatury podczas prania może zniekształcać ubrania i powodować blaknięcie kolorów. W większości przypadków zaleca się, aby bawełniane ubrania prać w temperaturze nie przekraczającej 40°C. Jeśli nie są bardzo zabrudzone, można nawet obniżyć temperaturę. To pomoże zachować wysoką jakość tkanin.
Analogiczne błędy popełniamy podczas korzystania z suszarki. Zastanawiając się, jak szybko wysuszyć pranie, nie powinniśmy podwyższać temperatury, bo to niszczy ubrania. Spróbujmy włożyć do suszarki mniej ubrań i ustawić program szybkiego suszenia.
Za dużo ubrań w pralce
Bęben pralki ma określoną objętość i wagę prania, które może dokładnie wyprać w jednym cyklu. Włożenie zbyt dużego wsadu powoduje, że urządzenie zużywa więcej wody i energii, a ubrania są niedoprane i zazwyczaj kiepsko wypłukane. Trzymajmy się wytycznych producenta co do wagi jednego prania.
Zobacz, jakie mogą być przyczyny brzydkiego zapachu prania z suszarki>>
Źle dobrany program do prania
Zwracajmy uwagę na zalecenia podane na metce i korzystajmy ze specjalnych programów, np. do tkanin delikatnych, do wełny lub do ubrań sportowych. Źle dobrany program prania może niszczyć ubrania i skracać ich żywotność.
Pranie ręczników z ubraniami
Ręczniki, szczególnie te grube i puszyste, podczas prania mogą uwalniać mikrowłókna. Te mikroskopijne nitki osiadają na ubraniach w czasie wspólnego prania, prowadząc do utraty jakości tkaniny i mechacenia się ubrań. Aby tego uniknąć, pierzmy ręczniki osobno. Większość pralek na specjalne programy przeznaczone do prania ręczników.
Aby na długo zachować puszystość ręczników, warto wiedzieć jak i w czym prać ręczniki. Trzymajmy się też wskazówek co do temperatury prania i suszenia.
Stosowanie płynu do zmiękczania podczas prania ręczników
Wszyscy lubimy miękkie i pachnące ręczniki, jednak trzeba pamiętać, że pranie ich z dodatkiem płynu do zmiękczania zmniejsza ich chłonność. Warto też sprawdzać na metce w jakiej temperaturze prać ręczniki, aby ich materiał na długo zachował swoje właściwości. Dobrym sposobem na zachowanie pierwotnych właściwości jest pranie ręczników z octem.
Dowiedz się, jak prać ręczniki, aby były miękkie>>
Zaniedbanie pralki i suszarki
Pranie z suszarki nie pachnie? A po wyjęciu z pralki czuć nieprzyjemny zapach? Wina może leżeć po stronie pralki i zalegających w niej osadów i zanieczyszczeń. Pralka dobrze pracuje i pierze ubrania pod warunkiem, że jest zadbana i regularnie czyszczona.
A więc co zrobić, aby pranie z suszarki pachniało? Zadbajmy o regularne odkamienianie pralki, a w przypadku suszarki – o czyszczenie filtrów i pojemnika na wodę. Starajmy się też, aby pomiędzy cyklami prania i suszenia dać urządzeniom „odpocząć”. Dobrą praktyką jest też wietrzenie sprzętów nawet przez kilka godzin po pracy oraz dokładne wycieranie wewnętrznych uszczelek bębna, gdzie „lubią” ukryć się zanieczyszczenia w trudno dostępnych zakamarkach.
Niezapięte zamki, suwaki i inne twarde elementy
Niezasunięte suwaki, niezapięte rzepy i guziki, metalowe zakończenia zapinek – to tylko przykłady, które mogą powodować uszkodzenia innych (szczególnie tych delikatnych) tkanin. Co więcej, te twarde drobne elementy mogą odłączać się podczas płukania lub wirowania i spowodować uszkodzenia mechanizmu pralki. Pamiętajmy, aby zawsze je zamykać lub zdejmować na czas prania.
Pranie strojów kąpielowych w pralce
Stroje kąpielowe, szczególnie te wykonane z tworzyw sztucznych, które mają fiszbiny i wkładki, w ogóle nie powinny być pranie w pralce, ani tym bardziej suszone w suszarce bębnowej. Pierz je ręcznie w letniej wodzie.
Wrzucanie do pralki mocno zabrudzonych ubrań i butów
Ubłocone buty lub mocno zabrudzoną odzież warto najpierw wstępnie oczyścić ręcznie. Piach, błoto i ciężkie zabrudzenia osadzają się na mechanizmie pralki i mogą spowodować awarię. Trudno je wypłukać, więc mogą stać się idealnym środowiskiem do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z pralki.