Lubisz czytać książki? Ja uwielbiam. Czytanie książek uważam za jedną z najbardziej korzystnych aktywności (jeśli czytanie jest aktywnością – ciekawe, muszę się nad tym głębiej zastanowić, a Ty co sądzisz? to aktywność, czy nie?). Ma wiele zalet. Szczególnie w obecnym świecie, czytanie książek wydaje mi się być coraz większą wartością. Dlaczego? O tym chcę Ci napisać w dzisiejszym wpisie.
1.Czytanie książek uczy skupienia
Skupienie, to coś, co coraz rzadziej jest nam dane, prawda? A jest tak bardzo, bardzo potrzebne. Skupienie na wielu poziomach. Skupienie na celach, na nauce, na pracy, skupienie na sobie, skupienie na rzeczach pięknych. Wiele by wymieniać. Skupienie, na czym byśmy się nie skupiały, daje korzyści (no chyba, że skupiamy się na negatywach, ale to temat na inny wpis – właśnie wpadłam na to, że czas skupić się na skupieniu i co nieco o nim napisać, ale o tym kiedy indziej), prowadzi do celu. Jednak obecnie coraz trudniej się skupić. Jesteśmy wręcz bombardowane ilością bodźców, informacji, dźwięków. Żyjemy coraz szybciej, coraz krócej skupiamy swoją uwagę. Gdzieś czytałam, że przeciętny internauta skupia się już tylko 7 sekund, tyle co złota rybka (przerażające, prawda?). Czyli prawdopodobnie już od dawna nie czytasz tego tekstu, bo nie możesz się skoncentrować tak długo. Chyba, że… czytasz książki. Wtedy twoja zdolność koncentracji jest dłuższa. Czytają, książki skupiamy się na całych akapitach, stronach, rozdziałach. Inaczej nie wiedziałybyśmy o czym czytamy. Idąc dalej tropem skupienia, możemy zaryzykować, że czytanie książek może być nawet rodzajem medytacji. Fajnie, co?
2.Czytanie książek rozwija wyobraźnię
To był zawsze koronny argument za czytaniem. Czytając budujemy w wyobraźni całe światy, wyobrażamy sobie postaci, zwierzęta, miejsca, przedmioty. Nadajemy im barwę, fakturę, wielkość. Czujemy ich zapach i słyszymy. Tym bardziej teraz, gdy mamy wszystko podane „na talerzu” zsyntetyzowane, gotowe, obrazki, cudzą wizję, czy nie miło samemu być twórcą? Autor książki, żeby nie wiem jak się starał, robił piękne i szczegółowe opisy, zawsze pozostawi nieco naszej wyobraźni. Czytając więc stajemy się bardziej kreatywne.
3.Czytanie książek relaksuje i odstresowuje
Było w tym temacie wiele badań i pewnie jakbym się postarała podparłabym ten akapit wieloma wynikami i mądrymi nazwiskami. Ale sama widzę i po sobie i po moich bliskich, że jest to prawdą. Czytając książki przenosimy się do innej rzeczywistości, co naturalną koleją rzeczy odciąga nas od naszych własnych kłopotów i spraw codziennych. Zmieniamy środowisko zupełnie, jakbyśmy ma chwilę wyjechały na wakacje. I tak w rzeczywistości jest. Całe nasze życie odbywa się w naszej głowie. Nasza percepcja, a nie miejsca i okoliczności mają znaczenie. Idąc tym tropem mogę więc wywnioskować, że nie ma znaczenia gdzie jestem fizycznie. Znaczenie ma to, gdzie jestem myślami. Jeśli więc skupiam swoją uwagę na książce, jestem w niej myślami, a więc odłączam się od swojej codzienności i pozwalam odpocząć mojej głowie.
4. Czytanie książek poprawia pamięć
Trudno się nie zgodzić, prawda? Niezależnie od tego, jaką książkę czytamy, czy jest to beletrystyka, czy fantastyka naukowa, czy literatura faktu, zawsze będzie kilka wątków, bohaterowie, miejsca, fakty, będą nawiązywać do siebie, układać się w swoiste wzory, które należy zapamiętać, by zrozumieć treść książki. Czy to nie wspaniały trening pamięci?
5. Czytanie książek rozwija słownictwo i… uczy ortografii
Dzięki czytaniu budujemy zasób słów, co znów pozwala nam bardziej precyzyjnie nazywać rzeczy, uczucia, stany, pojęcia. Nowe słowa, to także nowa wiedza. A uczyć się i rozwijać, zawsze warto. Przy okazji uczymy się też ortografii i w ogóle poprawnego wysławiania. Nie zdarzyło Ci się kiedyś użyć słowa, nie wiedząc skąd się wzięło? Albo pisać poprawnie bez zastanowienia? To właśnie książki i ilość przeczytanych pozycji w twoim życiu są źródłem tych zaskakujących czasem, wiadomości i umiejętności. Oczywiście zawsze warto czytać literaturę pisaną pięknym językiem i książki tak pisane najserdeczniej Ci polecam.
6.Czytanie książek rozwija wrażliwość i empatię
Czytając powieści, często stawiamy się na miejscu naszego bohatera. Znamy jego sytuację i rozumiemy jego motywy. To samo przenosimy na realne życie. Stajemy się osobami bardziej wyrozumiałymi, wrażliwymi i empatycznymi.
7. Czytanie książek uczy i poszerza horyzonty
Nie wszystko jesteśmy przeżyć i poznać na własnej skórze. Życie jest zbyt krótkie. Dobierając więc odpowiednią literaturę poznajemy wiele aspektów życia, zdobywamy wiedzę, poznajemy inne kultury,miejsca, uczymy się wielu nowych pojęć. Książki umożliwiają nam rozwój i przeżycie wielu żyć w jednym życiu. Z tak zdobytym „doświadczeniem” i wiedzą, potrafimy patrzeć dużo szerzej na świat, na życie, niż Ci, co książek nie czytają.
8. Czytanie książek rozwija myślenie
Mnóstwo książek jest pełnych zagadek i problemów do rozwikłania. Idąc za myślą autora, śladami bohatera, rozwiązując kolejne zadania rozwijamy myślenie. Szczególnie myślenie analityczne, uczy kojarzenia faktów, szukania powiązań, ale też szerokiego spojrzenia i co ważne, myślenia samodzielnego, krytycznego. Czytają książki, nie dasz sobie wmówić dziwnych teorii, nie dasz się ponieść demagogom i oszustom. Nie będziesz szła jak ta owieczka na rzeź…
9.Czytanie książek inspiruje
Przynajmniej mnie. Po przeczytaniu wielu pozycji miałam ochotę zrobić, przeżyć cos nowego. Często są to podróże, ale nie tylko. Czytając inspiruję się do zmian w życiu, poszukiwania lepszego ja, do lepszego rozumienia moich bliskich i w ogóle ludzi, których spotykam. Powstają w mojej głowie coraz to nowe pomysły i idee, aż czasem ta głowa mi od nich kipi. Ale przynajmniej się nie starzeję i to też jest powód, dla którego warto czytać książki.
10. Czytanie książek uczy kolejne pokolenia… czytania książek
Jeśli chcesz tych wszystkich dobrodziejstw czytania dla swoich dzieci (o ile je oczywiście posiadasz), twoje czytanie książek uczy czytania twoje dzieci. Dzieci bowiem uczą się od rodziców głównie przez naśladowanie. Jest to proces nieświadomy, ale najbardziej widoczny i skuteczny. Możemy dzieciom opowiadać, tłuc do głowy różne mądrości, ale one w efekcie końcowym i tak będą w dużej mierze naszą kalką.
Powodów, dla których warto czytać książki mogłabym wyszukiwać w nieskończoność. Ciekawa jednak jestem, co Ty masz do powiedzenie w tej sprawie. Czy czytasz książki? Czy zgadzasz się z tym , co napisałam? Czy może twoje powody czytania książek są zupełnie inne? A może tylko chciałabyś uzupełnić moją listę? Czekam niecierpliwie na twój komentarz.