Czy nam się to podoba, czy nie Halloween jest coraz popularniejsze wśród naszych dzieci. I mogą sobie co poniektórzy gadać, że to obce, nie nasze i nie będziemy obchodzić, ale tak na prawdę pełno zwyczajów i świąt gdzieś, kiedyś ze świata do nas przyszło i zadomowiło się tak, że uważamy je za swoje. Zorganizujmy więc zabawy na Halloween dla dzieci i bawmy się z nimi oswajając je ze strachem, tak jak Celtowie, od których wywodzi się to święto.
A że Halloween już blisko, oto moje propozycje, które mogą się przydać w przygotowaniu fajnej imprezki:
1. Szukanie skarbów
Kto nie lubi szukać skarbów? Dzieciaki uwielbiają. Pozwólcie im znaleźć skarby, a będą przeszczęśliwe.
Przed przyjęciem pochowajcie w domu (w pokoju) cukierki (mogą oczywiście to być „straszne” cukierki, ale niekoniecznie) i poproście by dzieci ich poszukały. Możecie też pochować np. cukierki – oczy i powiedzieć, że potwór stuoki zgubił swoje oczy, nic teraz nie widzi i potrzebuje pomocy.
2. Łowienie jabłek
Najpopularniejszą zabawą, wręcz podstawową na Halloween, jest łowienie ustami jabłek pływających w misce z wodą. Ustawiamy dwie miski i dwoje dzieci na raz próbuje wyłowić jabłko, kto pierwszy je wyłowi – wygrywa.
3. Skok przez krąg ognia
Ta zabawa na pewno będzie wymagała waszej pomocy i czujnego oka, ale dla dzieciaków może być ciekawą przygodą.
Ustawiamy w koło 12 zapalonych świeczek typu t-light. Każda świeczka musi mieć swój numer odpowiadający jednemu miesiącowi w roku. Zadaniem dzieci jest przeskoczenie koła, tak by jak najmniej świeczek zgasić. Te świeczki, które pozostaną zapalone po skoku będą wróżyły, adekwatnie do swojego numeru, dobry miesiąc w kolejnym roku.
4. Mumia
Prosimy dzieci, by dobrały się w pary. Następnie dajemy po jednej rolce papieru na parę i prosimy by jak najszybciej jedno drugie owinęło jak mumię. Para, która pierwsza stworzy mumię wygrywa.
5. Upiorne balony
Rozdajemy dzieciom balony i markery (takie do pisania po płytach). Każde dziecko rysuje na balonie twarz potwora. Następnie dmuchamy balony i patrzymy jakie upiory nam wyszły. Jeśli macie więcej miejsca w pokoju, dzieci mogą potem grać np. patykami – „kośćmi kościutrupa” i balonami w upiornego badmintona.
6. Kalambury
Kiedy ekipa już trochę się porusza, zaproponujmy spokojniejsze zabawy, np. kalambury.
Piszemy na karteczkach nazwy różnych strasznych stworów (nietoperz, czarownica, wampir, czarny kot, żaba, pająk, duch). Kolejno dzieci losują karteczki i pokazują jak się zachowuje taki stwór, oczywiście nic nie mówiąc. Zadaniem pozostałych dzieci jest zgadnięcie, jaki to stwór.
7. Zjadanie oponek powieszonych na nitce.
Jeśli towarzystwo zgłodniało, zaproponujmy zabawę w zjadanie pączków w kształcie opon zawieszonych na nitce. Znów dzieci bawią się w parach. Jedno dziecko trzyma nitkę, drugie je pączka bez użycia rąk. Wygrywa dziecko, które pierwsze zje donata. Oczywiście obowiązkowo konkurencję trzeba powtórzyć, żeby i drugie dziecko w parze mogło zjeść pączka.
8. Czółko
Na karteczkach samoprzylepnych piszemy nazwy strasznych stworów, lub np. postaci z bajek. Przyklejamy chętnemu dziecku do czoła, tak by nie widziało co to jest. Jego zadaniem jest zgadnąć kim jest pytając tak, by dostać odpowiedź „tak”, lub „nie”. Oczywiście nie może zapytać od razu „czy jestem czarownicą”.
9. Sieć pajęcza
Kolejna zabawa uwielbiana przez dzieciaki, to przejście przez pajęczą sieć. Rozwieszamy np. w przedpokoju papier toaletowy, lub paski bibuły tak, by przechodziły one od ściany do ściany i powiedzcie, dzieciom, że muszą się przedostać do skarbu, który czeka na końcu korytarza, nie rozrywając sieci utkanej przez potwornego pająka strzegącego skarbu.
I tutaj oczywiście trzeba przygotować jakiś skarb, np. słodycze w kształcie monet włożone do pudełeczka.
10. Piramida duchów
Rysujemy na kubkach jednorazowych buzie duchów (trzy czarne owale). Ustawiamy kubki w piramidę. Zadaniem dzieci będzie strącić piłeczką jak najwięcej duchów.
11. Dyniowy curling
Przygotowujemy dwie dynie i dwie szczotki. Robimy wyścigi, które dziecko szybciej przetoczy dynię szczotką do ściany i z powrotem.
12. Stwórz potwora
Na dużym kartonie rysujemy zarys głowy potwora. Przyklejamy karton do ściany bezbarwną taśmą klejącą.
Wcześniej wycinamy z brystolu nos, oczy, mordę, usta i uszy potwora. Podklejamy taśmą dwustronną, lub robimy kółko z taśmy klejącej tak, by można było przyklejać i odklejać części ciała od kartonu. Zawiązujemy dziecku oczy chustką. Kolejno podajemy oczy, uszy itp i prosimy o przyczepienie ich do głowy potwora. Gdy dziecko skończy, zdejmuje opaskę i podziwia swojego potwora. Zazwyczaj śmiechu przy tym co niemiara, szczególnie, gdy podając ucho mówimy np., że to usta.
13. Zgadnij co to
Jak już mamy chustę, to możemy pod nią schować różne przedmioty, albo przygotowane wcześniej potwory (można kupić w sklepach przed Halloweeen różne figurki) i poprośmy by dziecko zgadło, co jest pod chustką wkładając pod nią rękę i dotykając tej rzeczy.
14. Trick or treat
To będzie nasza wersja zabawy w cukierek, albo psikus. Do balonów przed imprezą wkładamy karteczki z zadaniami, lub z napisem „cukierek” i nadmuchujemy balony. Prosimy poszczególne dzieci by przekłuły balon. Jeśli wylosują zadanie, muszą je wykonać, jeśli „cukierek”, zjadają cukierka. Przykładowe zadania: Zahukaj jak sowa, lataj jak nietoperz, chodź jak pająk, zaśmiej się jak czarownica, i co tam jeszcze wymyślicie.
15. Dźwiękowa bajka
Dzieciaki uwielbiają sobie coś wyobrażać. Pobudźmy więc ich wyobraźnię zapraszając do stworzenia bajki na podstawie usłyszanych dźwięków. Przygotowujemy sobie wcześniej ścieżkę dźwiękową zawierającą straszne odgłosy (do znalezienia na YouTube), pełną pisków, szmerów, pohukiwań sowy, wycia wilków, skrzypienia drzwi itp. Gasimy światło i zapalamy tylko latarki. Odtwarzamy dźwięki i prosimy, by dzieci układały do nich historię.
16. Teatr cieni
Gasimy światło, puszczamy na ścianę snop światła z lampki i robimy z dziećmi potworne cienie na ścianie.
17. Straszny strach
Wiadomo nie od dziś, że przebieranki to super zabawa. Zaproponujmy dzieciom, by przebrały się za najstraszniejsze strachy na wróble.
Do tej zabawy przygotujmy dużą ilość, chust, szalików, starych spódnic i bluzek, oraz kartony, mazaki, nożyczki i sznurek. Z kartonów pomóżmy dzieciom wyciąć maski. Sznurki posłużą do umocowania masek na buziach.
18.Muzyczne krzesła
Kolejny hit dziecięcych imprez. Ustawiamy krzesła w kółko plecami do siebie. Musi być o jedno krzesło mniej, niż dzieci. Włączamy jakiś „straszny” przebój, dzieci tańczą wokół krzeseł. Na przerwę w muzyce wszyscy siadają. Dziecko dla którego zabrakło krzesła musi wykonać jakieś proste zadanie (odradzam, grę na odpadanie i odkładanie krzeseł, szczególnie młodsze dzieci bardzo przeżywają gdy odpadają z gry).
19. Upiorny twister
Narysuj (wydrukuj z sieci) na kartonach różne symbole Halloween po jednym symbolu na każdy karton. Dobrze, żeby było chociaż 6 obrazków. Rozłóż kartony na podłodze w niedużych odległościach. W ten sposób powstanie plansza do gry. Zasady podobne jak w klasycznym twisterze z tym, że tutaj jedno dziecko wydaje polecenia, a drugie je wykonuje, np.: „prawa noga na czarownicę, lewa noga na kota, prawa ręka na miotłę, lewa ręka na wampira”. Później dziecko, które wydawało polecenia samo wykonuje polecenia następnego dziecka, i tak dalej.
20. Biegające upiory
Dzieci siedzą w kółku. Każde z nich ma przypisaną jakąś straszną postać, albo postać z bajki itp. Wyjaśnij dzieciom, że będziesz opowiadać bajkę, w której pojawią się te postacie. Gdy dzieci usłyszą jak mówisz o ich postaci, wstają i jeden raz obiegają kółko. Ustal z dziećmi, że biegamy zawsze w jedną stronę, żeby dzieci się nie zderzyły. Na koniec możesz tak opowiedzieć, żeby na raz wystąpiły wszystkie postacie i wszystkie dzieci ruszyły do biegu.
21. Bajka od słowa do słowa
Usiądźcie wszyscy w kółku i zgaście światło. Podaj dzieciom latarkę. Dzieci po kolei wręczają sobie latarkę. Dziecko, które ma w ręku latarkę, podświetla sobie buzię od dołu i mówi jedno zdanie bajki. Kolejne opowiada następne zdanie i tak powstaje bajka.
22. Stwory i potwory
Dzieci siedzą na krzesełkach w kółku buziami do siebie. Krzeseł jest o jedno mniej niż dzieci. Dziecko, które stoi mówi np. „wszyscy którzy mają coś czarnego na sobie, zmieniają miejsce” i dzieci zamieniają się miejscami. W tym momencie dziecko wydające polecenie może podsiąść inne dziecko. Ten kto zostaje bez krzesła wydaje następne polecenie. Gdy takie dziecko powie „stwory i potwory” wszystkie dzieci zamieniają się miejscami.
Zabaw jest tak na prawdę na kilka imprez, ale wiadomo że dobrze mieć jakiś wybór, by dobrać aktywności do wieku dzieci, ich ilości, czy warunków lokalowych jakimi dysponujecie. Zabawy wymagają przygotowań i trochę wysiłku z waszej strony, ale myślę, że radość dzieci i duma z rodziców, wszystko wynagrodzi.
Jeśli szukasz pomysłów na dekoracje halloweenowe zajrzyj TUTAJ
TUTAJ zobaczysz jak zrobić mumie z parówek a TUTAJ paluchy wiedźmy
Wspaniałej zabawy.