5 powodów, dla których warto dbać o zęby

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Podstawową zasadą dotyczącą higieny jamy ustnej jest czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jednak nie jest to jedyny sposób na to, aby właściwie zadbać o swoje uzębienie. Część z nas jednak nie stosuje się nawet do tak prostej zasady. Badania GSK Consumer Healthcare pokazują, że co piąty Polak myje zęby zaledwie raz dziennie, a blisko 4 mln rodaków w ogóle rezygnuje z tej elementarnej czynności. Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?

1. Utrzymanie pełnego, zdrowego uzębienia przez długie lata

Dzięki regularnym wizytom u stomatologa i szczotkowaniu, możemy utrzymać dobre zdrowie zębów i dziąseł. To bardzo ważne nie tylko dla estetyki naszego uśmiechu, ale dla zachowania funkcji całego uzębienia. Dzięki niemu będziemy prawidłowo gryźć i przeżuwać pokarmy, a brak luk w zębach nie doprowadzi do degradacji kości i przesuwania się w nieskoordynowany sposób istniejących zębów do powstałych dziur.

2. Właściwe działanie układu pokarmowego

Czy wiecie, że rezygnacja z higieny jamy ustnej, rozwój próchnicy i chorób przyzębia oraz w konsekwencji utrata części uzębienia, mogą powodować problemy z układem trawiennym? Wszystko z tego względu, że w wyniku braków zębowych człowiek nie jest w stanie prawidłowo przeżuwać pokarmów. Łyka więc duże kawałki, z którymi układ pokarmowy sobie po prostu nie radzi.

3. Problemy z sercem

Wydawać by się mogło, że uzębienie nie ma nic wspólnego z jednym z najważniejszych organów  w naszym ciele, jakim jest serce. W praktyce wygląda to inaczej. Zdrowie jamy ustnej ma znaczenie dla kondycji serca. Naukowcy oszacowali, że osoby cierpiące na choroby przyzębia, w tym choroby dziąseł, są nawet dwukrotnie bardziej narażone na rozwój choroby wieńcowej niż dbający o zęby. Wszystko przez obecność w ślinie pacjentów chorujących na paradontozę szczepów bakterii Gram-ujemnych Tannerella Forsythia. Ta sama bakteria przyczynia się do zmian miażdżycowych.

Natomiast nieleczona próchnica powoduje nie tylko ubytki w zębach, ale prowadzi właściwie do zapalenia tkanek około wierzchołkowych, co zwiększa wydatnie ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Patogeny, jak paciorkowce czy gronkowce z infekcji w jamie ustnej trafiają do krwiobiegu i docierają do m.in. serca. Uszkadzają tętnicę i powodują powstawanie blaszki miażdżycowej.

4. Problemy z pamięcią

Aż trudno uwierzyć w to, że choroby zębów i luki w uzębieniu powodują problemy z koncentracją i z pamięcią, jednak przeprowadzane badania pokazują, że niepełne uzębienie może iść w parze z wieloma objawami świadczącymi o demencji starczej. Bakterie bytujące w jamie ustnej, które nie są regularnie usuwane podczas mycia zębów, mogą łączyć się z krwią i docierać do mózgu, wywołując efekt w postaci reakcji układu odpornościowego. Doprowadza to do negatywnych zmian i niszczenia komórek mózgu.

5. Przeciwdziałanie chorobom reumatycznym

Próchnica niszcząca zęby może być powodem rozwoju wielu chorób reumatycznych. Paciorkowce powodujące dziury w zębach, tzw. ubytki próchnicowe, mogą przerzucić się następnie na migdałki podniebne, a z nich na stawy z pominięciem gardła. Atakują kolana i łokcie, powodując m.in. autoimmunologiczne zapalenie stawów. Nawet niewielkie ubytki mogą stać się przyczyną groźnych chorób.

To tylko jedne z wielu powodów, dla których warto zadbać o swój uśmiech i kondycję zębów. Jeśli już teraz macie ubytki, poszukajcie kliniki, która się nimi zajmie. Stomatologia estetyczna w klinice Supradent przywróci piękne, pełne uzębienie, a dzięki większemu przykładaniu się do higieny jamy ustnej zmniejszycie ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Efkakonefka

Dbam. Dbam. za dzieciaka czułam strach przed dentysta, ale wtedy to były inne czasy. Teraz regularnie chodzę do dentysty, żeby zawczasu zapobiec ewentualnym problemom. Zainwestowałam też w aparat ortodontyczny , zeby poprostowac to i owo 😉

Kasia Potargana

I chodzisz teraz w aparacie? Masz jakieś zdjęcie? Uroczy jest taki aparatowy uśmiech 🙂

Medyk Dent

Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest higiena jamy ustnej w stosunku do naszego ogólnego stanu zdrowia. Staramy się szerzyć wiedzę na ten temat, zarówno wśród naszych pacjentów jak i na forum publicznym. Niestety, problemy z zębami wynikają głównie z zaniedbań, nieregularnych kontroli stomatologicznych, choć czasem także nagłych urazów, wypadków. Lepiej zapobiegać problemom, ale pamiętajmy że na leczenie nigdy nie jest za późno. Każdy ubytek, brak zęba powinien być niezwłocznie poddany kontroli specjalisty. Nowoczesna stomatologia, w tym implantologia pomaga w najbardziej skomplikowanych przypadkach.

Klaudyna

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że higiena jamy ustnej jest naprawdę kluczowa dla zachowania zdrowia nie tylko zębów, ale również całego organizmu! Jestem zdumiona, że nawet tak prosta czynność jak regularne mycie zębów jest pomijana przez tak dużą liczbę osób. W takim przypadku konieczność przypomnienia o ważności dbania o nasz uśmiech i zdrowie jamy ustnej wydaje mi się jak najbardziej na miejscu ;)! Świetny wpis.

Zobacz także