Podstawową zasadą dotyczącą higieny jamy ustnej jest czyszczenie zębów co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jednak nie jest to jedyny sposób na to, aby właściwie zadbać o swoje uzębienie. Część z nas jednak nie stosuje się nawet do tak prostej zasady. Badania GSK Consumer Healthcare pokazują, że co piąty Polak myje zęby zaledwie raz dziennie, a blisko 4 mln rodaków w ogóle rezygnuje z tej elementarnej czynności. Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?
1. Utrzymanie pełnego, zdrowego uzębienia przez długie lata
Dzięki regularnym wizytom u stomatologa i szczotkowaniu, możemy utrzymać dobre zdrowie zębów i dziąseł. To bardzo ważne nie tylko dla estetyki naszego uśmiechu, ale dla zachowania funkcji całego uzębienia. Dzięki niemu będziemy prawidłowo gryźć i przeżuwać pokarmy, a brak luk w zębach nie doprowadzi do degradacji kości i przesuwania się w nieskoordynowany sposób istniejących zębów do powstałych dziur.
2. Właściwe działanie układu pokarmowego
Czy wiecie, że rezygnacja z higieny jamy ustnej, rozwój próchnicy i chorób przyzębia oraz w konsekwencji utrata części uzębienia, mogą powodować problemy z układem trawiennym? Wszystko z tego względu, że w wyniku braków zębowych człowiek nie jest w stanie prawidłowo przeżuwać pokarmów. Łyka więc duże kawałki, z którymi układ pokarmowy sobie po prostu nie radzi.
3. Problemy z sercem
Wydawać by się mogło, że uzębienie nie ma nic wspólnego z jednym z najważniejszych organów w naszym ciele, jakim jest serce. W praktyce wygląda to inaczej. Zdrowie jamy ustnej ma znaczenie dla kondycji serca. Naukowcy oszacowali, że osoby cierpiące na choroby przyzębia, w tym choroby dziąseł, są nawet dwukrotnie bardziej narażone na rozwój choroby wieńcowej niż dbający o zęby. Wszystko przez obecność w ślinie pacjentów chorujących na paradontozę szczepów bakterii Gram-ujemnych Tannerella Forsythia. Ta sama bakteria przyczynia się do zmian miażdżycowych.
Natomiast nieleczona próchnica powoduje nie tylko ubytki w zębach, ale prowadzi właściwie do zapalenia tkanek około wierzchołkowych, co zwiększa wydatnie ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Patogeny, jak paciorkowce czy gronkowce z infekcji w jamie ustnej trafiają do krwiobiegu i docierają do m.in. serca. Uszkadzają tętnicę i powodują powstawanie blaszki miażdżycowej.
4. Problemy z pamięcią
Aż trudno uwierzyć w to, że choroby zębów i luki w uzębieniu powodują problemy z koncentracją i z pamięcią, jednak przeprowadzane badania pokazują, że niepełne uzębienie może iść w parze z wieloma objawami świadczącymi o demencji starczej. Bakterie bytujące w jamie ustnej, które nie są regularnie usuwane podczas mycia zębów, mogą łączyć się z krwią i docierać do mózgu, wywołując efekt w postaci reakcji układu odpornościowego. Doprowadza to do negatywnych zmian i niszczenia komórek mózgu.
5. Przeciwdziałanie chorobom reumatycznym
Próchnica niszcząca zęby może być powodem rozwoju wielu chorób reumatycznych. Paciorkowce powodujące dziury w zębach, tzw. ubytki próchnicowe, mogą przerzucić się następnie na migdałki podniebne, a z nich na stawy z pominięciem gardła. Atakują kolana i łokcie, powodując m.in. autoimmunologiczne zapalenie stawów. Nawet niewielkie ubytki mogą stać się przyczyną groźnych chorób.
To tylko jedne z wielu powodów, dla których warto zadbać o swój uśmiech i kondycję zębów. Jeśli już teraz macie ubytki, poszukajcie kliniki, która się nimi zajmie. Stomatologia estetyczna w klinice Supradent przywróci piękne, pełne uzębienie, a dzięki większemu przykładaniu się do higieny jamy ustnej zmniejszycie ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych.