Akcesoria łazienkowe jak poręcze, podesty czy uchwyty to proste w swej konstrukcji, acz niezwykle funkcjonalne urządzenia. Komfortowa i bezpieczna toaleta pozwala na poczucie niezależności i większą samodzielność w czynnościach higienicznych szczególnie osobom niepełnosprawnym oraz starszym.
Higiena osobista bez ograniczeń
Wejście do wanny lub brodzika z wysoką krawędzią czy skorzystanie z toalety bez przymocowanej obok poręczy to tylko nieliczne z wielu przeszkód na drodze do zachowania samodzielności i poczucia niezależności osób niepełnosprawnych i starszych. Łazienka bez barier architektonicznych sprawia, że kąpiele i wszelkie czynności higieniczne przebiegają sprawniej, a utrzymanie ciała w czystości jest komfortowe i bezpieczniejsze. Odpowiednie wyposażenie przestrzeni pozwala również zachować pełną intymność użytkownika. Ułatwieniem w korzystaniu z domowej łazienki są przede wszystkim takie akcesoria do kąpieli dla niepełnosprawnych jak drabinki, podesty, uchwyty i poręcze instalowane w pobliżu wanny, brodzika lub kabiny prysznicowej oraz krzesełka i różnorodne siedziska, a także rynienki do mycia włosów i maty antypoślizgowe. Funkcjonalne udogodnienia tego typu nie tylko umożliwiają pokonanie trudności związanych z wejściem do wanny czy wyjściem spod prysznica, ale również zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Ławeczki, schodki i inne akcesoria stanowią nieocenioną pomoc zarówno osobom z ograniczeniami sprawności ruchowej, jak również ich opiekunom.
Kilka praktycznych wskazówek na temat urządzania łazienki
Akcesoria do kąpieli dla niepełnosprawnych to istotny element poprawiający komfort użytkowania łazienki i zaspokajania fizjologicznych potrzeb starszych i chorych osób, ale nie jedyny. Innym niemniej ważnym aspektem, o którym należy pamiętać podczas projektowania lub remontu łazienki to odpowiednia aranżacja strefy kąpielowej i pozostałej przestrzeni pomieszczenia. Dla jeszcze większej funkcjonalności warto zadbać o instalację zlewu, wanny, kabiny prysznicowej i toalety możliwie blisko siebie, aby przemieszczanie się pomiędzy urządzeniami sanitarnymi było płynne i nie wymagało spacerowania po łazience. Niezbędne jest również umieszczenie poręczy i uchwytów nie tylko w okolicy strefy kąpielowej. Takie rozwiązanie zapewnia większą swobodę i poczucie bezpieczeństwa. Ponadto warto rozważyć pokrycie podłogi tworzywem antypoślizgowym już od drzwi łazienki aż po krawędzie wanny lub kabiny, wokół muszli klozetowej oraz przy zlewie. Piątym, ale nie mniej znaczącym zabiegiem zwiększającym komfort i funkcjonalność domowej łazienki jest szerokie wejście z futryną bez progu na poziomie posadzki. Pozbawione przeszkód przejście pozwoli na wygodne wchodzenie do łazienki szczególnie niepełnosprawnym poruszającym się o kulach i balkoniku czy na wózku inwalidzkim. Praktycznym i równie minimalistycznym rozwiązaniem pozbawionym wszelkich barier konstrukcyjnych jest brodzik wpuszczany w podłogę z odpływem liniowym, dzięki któremu na korzystanie z natrysku mogą pozwolić sobie również osoby ze znacznymi ograniczeniami ruchowymi. Ponadto, takie modele kabin łatwiej utrzymać w czystości.