Utrzymanie Thermomixa w czystości jest bardzo proste. Urządzenie jest wykonane z takich materiałów i tak skonstruowane, że czyszczenie Thermomixa nie sprawia najmniejszych trudności. Nie mniej, krążąc po grupach i forach poświęconych Thermomixowi spotykam się z licznymi pytaniami o to jak dbać o Thermomix. Pomyślałam więc, że podzielę się z Tobą sposobami na to, by Thermomix zawsze lśnił i pachniał, jak nowy.
1. Mycie w zmywarce
Często spotykam się z pytaniem pełnym niedowierzania, czy na pewno Thermomix można myć w zmywarce. Jak najbardziej można, ale oczywiście misę i akcesoria, a nie korpus urządzenia. Wszystkie części, czyli naczynie miksujące, noże, podstawę, motylek, koszyczek, Varomę, osłonę noża, osłonę przed rozpryskiwaniem i kopystkę możesz myć w zmywarce i to na najwyższych temperaturach. Robię tak przed każdą prezentacją, aby moi klienci mogli być pewni, że sprzęt jest idealnie czysty, wręcz wyparzony. Noże nie tępią się, a jeśli nawet przez lata (!) użytkowania nieco się przytępią, wystarczy zmielić lód i wrócą do stanu pierwotnego. Wkładając do zmywarki naczynie miksujące, pamiętaj o jego rozkręceniu i rozłożeniu na części. Zabrudzenia dostają się pod noże. Zmywarka nie wymyje ich, jeśli naczynie będzie w całości.
Przy gorszej jakości chemikaliach, mogą się pojawiać „biały nalot” na częściach plastikowych, lub perłowe przebarwienia na naczyniu miksującym. Nie ma to znaczenia dla jakości posiłków. Po pierwszym gotowaniu wszystko wróci do normy. Podobno (tak mówi mój znajomy spawacz), perłowe przebarwienia na misie świadczą o wysokiej jakości stali – i tego się trzymajmy.
2. Czyszczenie korpusu
Korpus czyszczę zawsze wyłączony. Do rączek i miejsca umocowania naczynia używam szczotki do mycia butelek dla niemowlaków, oraz wacików do uszu. Całość myję za pomocą miękkiej ściereczki i ręcznika papierowego płynem do mycia naczyń. Pamiętam też o czyszczeniu nóżek Theromixa. Dzięki temu waga w TM działa prawidłowo, a przyssawki dobrze przymocowują Thermomix do blatu.
3. Usuwanie niepożądanego zapachu 1
Aby pozbyć się z Thermomixa niepożądanego zapachu mielę przez kilka sekund ziarna kawy, a następnie płuczę i osuszam misę. Zawsze pomaga.
4. Usuwanie niepożądanego zapachu 2
Gdy akurat nie masz kawy w domu, być może masz sodę i sok z cytryny. W takim przypadku wsyp 2 łyżeczki sody, wlej 4 łyżeczki soku z cytryny i 800g wody. Ustaw 15 minut/Varoma/ obroty 2
5. Mycie automatyczne
Thermomix TM6 posiada wbudowaną funkcję tzw. mycia wstępnego. Thermomix myje się na czterech poziomach : po cieście, uniwersalne, po tłuszczu i karmelu i po przypaleniu. Po umyciu , wystarczy opłukać, poprawić krawędzie i obmyć misę od zewnętrznej strony. Często zamiast płynu do mycia naczyń, do zmywania używam skorupek jajek, które fantastycznie czyszczą naczynie miksujące. Przy „samomyciu” Thermomixa, pamiętajmy o tym, że w przestrzeń pomiędzy uszczelkę noży, a ściankę naczynia dostają się zanieczyszczenia i warto te zanieczyszczenia usunąć po rozkręceniu naczynia (o czym już pisałam).
6. Gdy nie mamy zmywarki, a Thermomix wymaga solidniejszego wymycia
Możesz umyć naczynie miksującego przy użyciu 250 g octu, 700 g wody i 2 łyżeczek sody oczyszczonej, lub połowy kostki do zmywarki
Ustaw 10 minut/ Varoma/ obroty 5
7. Czyszczenie noży
Gdy noże są oblepione produktem, na początek ustaw 5 sekund/ obroty 10. Siła odśrodkowa odklei produkt z noży i wyrzuci na ścianki naczynia, skąd już bez problemu ściągniesz resztki. Jeśli potrzebuje dokładnie wyczyścić noże, użyj szczoteczki do butelek dla niemowląt. Wymyje idealnie wszystko.
8. Gdy przypali się dno naczynia miksującego
Czasem dno się potrafi nieco przypalić, lub potrawa przywrzeć. Wystarczy w takim przypadku wrzucić na kilka godzin do naczynia kostkę do zmywarki, zalać wodą, a rano wylać wodę i przetrzeć miękką szmatką.
Możesz też zrobić pastę z sody oczyszczonej z octem i też pozostawić na kilka godzin a następnie przetrzeć nią naczynie, a następnie spłukać.
9. Gdy potrzebujesz tylko przemyć naczynie miksujące
Niektóre potrawy nie są aż tak brudzące, by być od razu całość w zmywarce, czy za pomocą trybu mycia wstępnego. Możesz wtedy zależnie od potrzeb, albo wlać kroplę dwie płynu do mycia naczyń, albo nie i włączyć kilka razy pod rząd tryb turbo, a następnie wypłukać pod bieżącą wodą.
Ciekawe, czy Ty masz jakieś sprawdzone sposoby na czyszczenie Thermomixa. Jeśli tak, będzie mi miło, jeśli podzielisz się nimi w komentarzu.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego TM6, a jesteś ciekawa/wy tego urządzenia, lub chcesz je nabyć, napisz do mnie, lub zadzwoń. Jestem przedstawicielem Thermomixa. Chętnie spotkam się z Tobą na żywo, lub on-line i zaprezentuję urządzenie podczas wspólnego, nieodpłatnego gotowania.