Agroturystyka w Toskanii – idealny wybór dla rodzin z dziećmi

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Wyjazd całą rodziną do Toskanii to idealny pomysł na wakacyjną podróż. Ten region Włoch zapewnia nie tylko piękną pogodę oraz atrakcyjne plaże, ale także jest miejscem idealnym do zwiedzania oraz obcowania z naturą. To właśnie tu można odwiedzić liczne parki tematyczne, galerie i muzea na świeżym powietrzu, a także wybrać się do rezerwatów przyrody. Taki wyjazd pozwoli się odprężyć i zregenerować, a dla dzieci będzie stanowiło niezapomniane przeżycie.

Kiedy jechać do Toskanii?

Podróżowanie całą rodziną do słonecznej Toskanii jest możliwe całym rokiem. Wyjazd najlepiej zaplanować na okres od maja do końca września. W miesiącach wakacyjnych średnie temperatury w ciągu dnia oscylują w granicach od 26 do 30 stopni Celsjusza, zimy natomiast są łagodne i temperatury w dzień z reguły nie spadają poniżej 10 stopni. Wybierając się nad morze warto postawić oczywiście na letnie miesiące, zwiedzanie i aktywny wypoczynek warto zaplanować na wiosnę lub wczesną jesień. Doskonałym miesiącem do podróżowania po Toskanii jest także sierpień, bowiem mieszkańcy regionu w tym czasie wybierają się na urlop, dzięki czemu można swobodnie korzystać z miejscowych atrakcji. Wrzesień natomiast, to miesiąc obchodzenia świąt regionalnych oraz zorganizowanych atrakcji jak np. średniowieczne turnieje.

Jak zorganizować wakacje w Toskanii z dziećmi?

Wyjeżdżając z dziećmi za granicę, należy dokładnie przygotować się w zakresie wszelkich formalności oraz kompleksowo opracować plan podróży. Przed wyjazdem, warto wybrać się z dziećmi do rodzinnego pediatry, który oceni stan zdrowia dziecka oraz określi, czy dziecko jest gotowe na wyjazd. Taka wizyta pozwoli oszczędzić komplikacji zdrowotnych podczas wyjazdu. Co ważne, lekarz ewentualnie powie jakie leki stosować w nieprzewidzianych wypadkach oraz wypisze odpowiednie recepty.

Wybierając się do Toskanii warto pamiętać, że każde dziecko powinno być wyposażone w dowód osobisty. Dobrze też, wyrobić dla całej rodziny karty EKUZ, które upoważniają do darmowego leczenia na terenie całej Unii Europejskiej. Ten typ ubezpieczenia będzie honorowany w placówkach zapewniającą podstawową opiekę zdrowotną na terenie Włoch, w poważniejszych przypadkach konieczne będzie poniesienie dodatkowych kosztów za leczenie prywatne. Dlatego coraz częściej, do wyjazdów indywidualnych oraz zorganizowanych dokupywane są dodatkowe polisy ubezpieczenia na wyjazdy za granicę. Oszczędzą one niepotrzebnych zmartwień, stresu oraz pozwolą na spokojne spędzenie wakacji całej rodzinie.

Wakacje w Toskanii z dziećmi, powinny być dokładnie zaplanowane. Wybierając się samolotem, warto przygotować pociechy na pierwszy ich w życiu lot. Wyjazd autem powinien opiewać w częste postoje. Warto też zaplanować noclegi podczas trasy. Wiele osób decyduje się na jazdę nocą, dzięki czemu droga najmłodszym nie będzie się aż tak dłużyła.

Co warto zobaczyć całą rodziną w Toskanii?

Pierwszym miejscem wartym odwiedzenia całą rodziną jest dawna stolica Włoch i obecna stolica regionu Toskanii – Florencja. Miasto obfituje w mnogość zabytków oraz atrakcji, których odwiedzanie może stanowić pewien rodzaj przygody. Większe dzieci oraz dorośli z pewnością docenią miasto dzięki takim zabytkom jak kompleks klasztorny Dominikanów, liczne pałace m.in. Palazzo Strozzi, Palazzo Bargello, Palazzo Davanzati czy franciszkański kościół Santa Croce, w którym pochowano takie wybitne postacie jak Michał Anioł czy Galileusz.

Jednak i we Florencji nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Wartym polecenia jest muzeum Piazza della Signori, określane jako najlepsze muzeum rodzinne we Florencji. To właśnie tu można obejrzeć przedstawienia kukiełkowe, a przebranym w kostiumy zwiedzać z mapą w ręku poszczególne miejsca w muzeum. Na rodzinne zwiedzanie i chłonięcie kultury doskonale nadaje się także muzeum w Pałacu Vecchio, w którym wystawiane są sztuki przeznaczone nawet dla dzieci od 3go roku życia. To także tutaj, dzieci mogą samodzielnie sprawdzić się w tworzeniu fresków oraz odbyć wyprawę tajemniczymi korytarzami zamku.

Florencja to także idealne miejsce na podziwianie piękna przyrody oraz aktywny wypoczynek na łonie natury. Tego typu atrakcje zapewnia odwiedzenie ogrodów Boboli, Bardini, Iris oraz ogrodu różanego. Mnogość atrakcji takich jak fontanny, punkty widokowe, jaskinie oraz ukryte polany, sprawią, że żadne dziecko nie będzie się nudziło. Miasto obfituje także w liczne punkty widokowe, z których widok rozciąga się na całe miasto. Na mapie zwiedzania nie może zabraknąć wejścia na Forte Belvedere, kopułę katery Duomo oraz na dzwonnicę Giotta.

Umbria – czyli jak spędzić czas na łonie natury

Wycieczka do Toskanii z dziećmi nie może obyć się bez odwiedzenia Umbrii, określanej mianem zielonych płuc Włoch. Jest to miejsce idealne na odprężenie się od miejskiego zgiełku. Krajobrazy w tym rejonie Włoch zapierają dech w piersiach, a niewielkie miasteczka na ich tle prezentują się naprawdę malowniczo. Noclegi są tu stosunkowo tanie oraz odznaczają się wysoką jakością. Dzieci z pewnością będą zachwycone możliwością obejrzenia najwyższego sztucznego wodospadu na świecie – wodospadów Marmore. Miejsce te oferuje możliwość skorzystania ze spływu pontonem. Region ten obfituje także w tematyczne parki rozrywki oraz warsztaty kulinarne i artystyczne, do których należy m.in. Arte al Sole.

Jakie atrakcje czekają na najmłodszych w Toskanii?

Do innych miejsc wartych odwiedzenia w Toskanii są liczne muzea, adresowane do najmłodszych. Wśród nich wyróżniają się Museo d’arte per bambini, położonego w katedrze w Sienie które ma za zadanie zachęcić najmłodszych do zainteresowania sztuką oraz ogród rzeźb II Giardino Dei Tarocch w prowincji Grosetto.

Najmłodsi z pewnością będą zadowoleni z odwiedzin w licznych parkach rozrywki oraz Aquaparkach, takich jak park rozrywki Cavallino Matto, Aquaparku Tavernelle oraz Adventure Parku w Garfanganie. Wyprawy dla najmłodszych w poszukiwaniu delfinów organizuje Centro di Ricera sui Cetacei, a w zaczarowany świat Pinokia można przenieść się odwiedzając Park Pinokia w Pescia.

Toskania to także intensywne obcowanie z Fauną. Pomiędzy Arezzo a Florencją znajduje się European Fauna Park, gdzie na własne oczy można zobaczyć wilki, rysia czy niedźwiedzia. Natomiast w miejscowości Pistoi znajduje się zoo, które może poszczycić się zgromadzeniem nawet 600 gatunków zwierząt. Jest to jeden z większych ogrodów zoologicznych na terenie Włoch. Na trasie wycieczki warto zaplanować co najmniej jedną taką atrakcję.

Wycieczka do Toskanii z dziećmi – czym się poruszać?

Zwiedzanie Toskanii całą rodziną bez samochodu jest jak najbardziej możliwe. Przygotowując dokładny plan wycieczki, można korzystać z przewozów autobusowych oraz kolejowych. Jednak w przypadku dalszych wypraw, z małymi dziećmi, taki sposób przemieszczania się może być utrudniony i uciążliwy. Wybierając się własnym autem zyskuje się komfort możliwości przemieszczania się o dowolnej porze oraz robienia postojów „na zawołanie”. Przylatując do Włoch samolotem, dobrym pomysłem jest wypożyczenie auta na miejscu, już na samym lotnisku. W tym przypadku warto zadbać o maksymalny poziom ubezpieczenia. Koszt wypożyczenia auta na jedną dobę waha się w granicach od 100 do 200 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także