Są takie rośliny, które mają naprawdę fenomenalny wpływ na człowieka. Niektóre z nich oddziałują korzystnie na urodę, inne poprawią kondycję zdrowotną lub stanowią wartościowe uzupełnienie diety. Są też takie, które wpływają na nas pozytywnie pod każdym względem.
Taki właśnie jest aloes – niezwykła roślina, uwielbiana już od wieków i uprawiana powszechnie w doniczkach przez nasze babcie. Obecnie znów wraca do łask i ponownie można ją spotkać na niejednym parapecie.
Do czego może się nam przydać aloes?
Krótka historia aloesu
Naukowe potwierdzenie właściwości aloesu to tak naprawdę osiągnięcie XX wieku. Mimo to już w antyku wiedziano, że jest to rodzina o wielu bardzo przydatnych właściwościach.
Starożytni Egipcjanie używali go na poparzenia i problemy żołądkowe. Chętnie sięgali po niego również Grecy. Legenda głosi, że roślina ta uratowała życie Aleksandra Macedońskiego, gdy został ranny podczas jednej z bitew.
Aloes towarzyszył nam przez wieki w postaci czystego żelu, a z czasem również jako główny składnik wielu produktów, w tym słynnej szwedzkiej nalewki, której stosowanie potwierdzają źródła z XV wieku, chętnie używanej nawet obecnie. Bywała przez wielu uznawana za prawdziwe panaceum lub wręcz za eliksir wiecznej młodości.
A jak wygląda wykorzystanie aloesu obecnie? Jest to roślina, którą stosuje się powszechnie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmakologicznym. Trudno się dziwić – ilość zastosowań potrafi naprawdę zaskoczyć.
Aloes – wielość dobroczynnych składników
Szczególnie dobroczynne działanie ma przeźroczysty, żelowaty miąższ – źródło zróżnicowanych składników odżywczych. A jest ich w aloesie ponad 150.
Co takiego w nim znajdziemy? Przede wszystkim jest on bogaty w witaminy A, C, E i K oraz z grupy B. Oprócz tego zawiera minerały, aminokwasy i szereg innych substancji, z których wiele to antyoksydanty.
Dzięki tak bogatej mieszance substancji aktywnych aloes ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i wspierające w leczeniu stanów zapalnych. Idealnie sprawdza się jako preparat do aplikowania na skórę oraz do spożywania – jako lek lub suplement diety.
Żel aloesowy można znaleźć w sklepie. Warto sięgać po preparaty pochodzące ze sprawdzonych źródeł, jak choćby ten od Forever Living z NajlepszyAloes.pl, posiadający wszystkie prestiżowe certyfikaty, potwierdzające jego skład i właściwości.
Nie ma jednak przeszkód do tego, żeby uzyskiwać żel samodzielnie – z liści aloesu uprawianego w doniczce na kuchennym blacie. Dzięki temu pod ręką zawsze możemy mieć źródło cennych preparatów leczniczych i kosmetyków.
Do czego przydaje się zatem aloes?
Leczenie oparzeń – idealny składnik do wakacyjnej kosmetyczki
Okres wakacyjny to czas małych i dużych podróży. Z chęcią spędzamy czas w plenerze, wygrzewając się w promieniach słońca. Zbyt długa ekspozycja skóry na promienie słoneczne potrafi jednak zaowocować poparzeniami.
Gdy skóra swędzi, piecze i robi się czerwona, żel z aloesu potrafi mieć wręcz zbawienne działanie. Chłodzi i przynosi natychmiastową ulgę. Dodatkowo zawarte w nim składniki działają nawilżająco i stymulują skórę do szybszej regeneracji.
Intensywne nawilżanie – kosmetyk dla każdego typu skóry
Czysty żel aloesowy oraz kosmetyki, w których zastosowano go jako składnik aktywny, mają działanie intensywnie nawilżające.
Aloes zalicza się bowiem do silnych humektantów, czyli substancji, które przyciągają cząsteczki wody i zatrzymują je przez dłuższy czas. Wspomaga to na przykład w głębokim nawilżeniu skóry lub włosów. Optymalne efekty uzyskuje się, jeśli użyje się go z olejkami (czyli emolientami). Aloes wprowadza wilgoć do wnętrza skóry lub włosa, a olejek tworzy na powierzchni barierę ochronną, chroniącą przed zbyt szybką utratą wilgoci.
Środek na problemy z układem pokarmowym
Jak już zostało to wcześniej powiedziane, aloes można również stosować wewnętrznie. Od wieków służył za skuteczny lek na wszelkie problemy z układem pokarmowym. Zawarte w nim składniki, odpowiedzialne za leczenie skóry, działają również podobnie na wszelkie nadżerki lub stany zapalne błony śluzowej przełyku, żołądka lub jelit.
Aloes pomaga przyspieszyć leczenie oraz wyregulować funkcjonowanie poszczególnych odcinków układu pokarmowego. Wpływa to korzystnie choćby na metabolizm.
Aloes – wielość zastosowań dla zdrowia i urody
Niby taki niepozorny sukulent, który u niejednej osoby stoi na kuchennym parapecie. Okazuje się jednak, że tkwi w nim wielka siła. Warto ją wykorzystać dla zdrowia i urody. Zwłaszcza, że tak często jest na wyciągnięcie ręki.