Arboretum w Rogowie – fajne miejsce na rodzinny relaks

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Arboretum w Rogowie odwiedzam dość regularnie od wielu lat, więc i tym razem, gdy zastanawialiśmy się gdzie się wybrać na krótką wycieczkę, od razu pomyślałam o tym miejscu.

Co to takiego arboretum?

Nazwa na pierwszy rzut oka groźna i tajemnicza, oznacza miejsce, w którym hoduje się drzewa i krzewy. Można więc powiedzieć, że jest to swoisty ogród botaniczny, bardziej przypominający las, niż park, czy właśnie ogród. W arboretum prowadzi się naukowe badania i gromadzi roślinność z wielu miejsc na Ziemi.

Arboretum w Rogowie

Jest placówką badawczą SGGW i pewnie miejscem praktyk jej studentów, domyślam się, gdyż na jego terenie znajduje się studencka bursa. Arboretum posiada muzeum roślin, oraz sklep, w którym można kupić mniej, lub bardziej egzotyczne sadzonki. Znajduje się też w nim obszar lasu nie tkniętego ludzką ręką, oraz tereny hodowlane i badawcze. Jednak dla mnie, to po prostu

wspaniałe miejsce na relaks

Arboretum na swym ogromnym terenie posiada kolekcje drzew, krzewów i roślinności całego Świata. Jest tu np strefa azjatycka, amerykańska i inne. Chodzisz między ogromnymi drzewami i krzewami o wszystkich odcieniach zieleni. Przewysokie pnie sosen i innych drzew obrastają bluszcze. Poszycie lasu to kolejna perełka pełna kwiatów, oraz mniej i bardziej znanej roślinności.

Dzieciaki najbardziej lubią teren skalniaków, na którym znajdują się stawy pełne ryb, i głośno rechoczących, nadymających się żab. Żaby urządzają tam istne koncerty! Tym razem udało mi się też zobaczyć pływającego zaskrońca, który spowodował spory popłoch wśród gawiedzi.

Przy oczkach wodnych znajduje się ciekawa wystawa roślin, wymierających, oraz przekrojów drzew. Można zobaczyć, jak różne słoje posiadają drzewa wielu gatunków.

Kiedy zmęczy Cię spacer, możesz odpocząć na jednej z wielu pomysłowych ławeczek i leżanek. Mimo dużej ilości zwiedzających, bez trudu znajdziesz spokojne, ustronne miejsce. Wiele osób urządza sobie w takich miejscach pikniki zajadając przyniesione ze sobą kanapki.

Do tego w lesie umieszczono mnóstwo budek dla ptaków, dzięki czemu las rozbrzmiewa najpiękniejszymi trelami.

Jako ośrodek naukowy

arboretum wspaniale spełnia też funkcję edukacyjną. Rośliny są opisane, a co jakiś czas widzimy ustawione tabliczki z ciekawostkami. Do tego można ściągnąć sobie specjalną aplikację, która opowiada nam o interesujących obiektach ogrodu. Dla rodzin z dziećmi stworzono osobną ścieżkę, na której dzieciaki mogą zbierać specjalne stempelki. Muszę powiedzieć, że mijaliśmy sporo rodzin poddających się tej zabawie.

Do arboretum w Rogowie najlepiej wybrać się

w maju, ponieważ słynie ono z przepięknych, przeogromnych różaneczników i azalii. Wiele z nich są wielkie jak domy. Kiedy kwitną, a kwitną właśnie w maju, zapiera dech z zachwytu. Trochę wcześniej kwitną magnolie, które także robią ogromne wrażenie. Jeśli więc chcecie wybrać się na romantyczny spacer, albo piękną sesję zdjęciową – maj będzie najlepszy.

Dodatkową atrakcją arboretum

Jest kolejna wąskotorowa, której stacja znajduje się w pobliżu. W tym roku nie widziałam pociągu, ale stacja jest zadbana, więc myślę, że to tylko chwilowy przestój. Przejażdżka kolejką jest niezwykle przyjemna, szczególnie teraz, gdy kwitnie rzepak, którego pełne są okoliczne pola.

W arboretum nie będziecie głodni

Jeśli nie macie ochoty na przygotowanie kanapek. Nie martwcie się. Na terenie parku jest kuchnia z grochówką i kiełbaskami z grilla, a tuż obok znajduje się sklep i restauracja. Kiedyś było jeszcze ognisko, które paliło się non stop i można było sobie na nim upiec kiełbaskę, ale tym razem ogniska nie odnotowałam.

Gdzie ten Rogów?

Pewnie się zastanawiasz.

Arboretum w Rogowie, znajduje się w centrum Polski w pobliżu Brzezin. Często przejeżdżałam przez Rogów jadąc starą trasą z Łodzi do Warszawy. Łatwo tam trafić.

Jeżeli Rogów to dla Ciebie zbyt daleka lokalizacja, poszukaj arboretów w swojej okolicy. Mamy ich kraju kilka, np w Lądku Zdroju, Konopnej, Bolestraszycach. Na prawdę warto.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także