Odczuwasz ostry i dotkliwy ból w okolicy lędźwi? To może być pierwszy objaw ataku kolki nerkowej. Jak poważna jest to dolegliwość i jak powstępować w momencie, gdy się pojawi? Co możemy zrobić, by uniknąć jej nawrotów? Podpowiadamy.
Kolka nerkowa – co wywołuje problem?
Atak kolki nerkowej, choć objawia się nagłym i ostrym bólem nerek, jest problemem poprzedzonym często wieloletnim rozwojem choroby. Kolka jest wynikiem kamicy nerkowej – obecności nierozpuszczalnych złogów w nerkach. Z przepływającego przez nie moczu wytrącają się i osadzają nierozpuszczalne substancje. Z czasem formują się w większe struktury, by ostatecznie ukształtować się w kamienie nerkowe. Atak kolki pojawia się w momencie, gdy złóg zaczyna przemieszczać się wzdłuż moczowodu.
Kolka nerkowa – jakie objawy?
W jaki sposób możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z atakiem kolki nerkowej? Do nagłego bólu nerek i okolicy lędźwi dochodzi jeszcze kilka innych objawów towarzyszących. Do najczęstszych należą:
- nudności,
- wymioty,
- bladość skóry,
- potliwość,
- wzdęcia.
Chorzy skarżą się także na problemy z oddawaniem moczu pomimo odczuwalnej potrzeby skorzystania z toalety. Czasem wiąże się to także z krwiomoczem. Jeśli ból w okolicy lędźwi będzie bardzo silny, może dojść do odruchowego spadku ciśnienia tętniczego, a w efekcie zasłabnięcia.
Atakowi kolki może towarzyszyć także zakażenie układy moczowego – w takim wypadku dodatkowymi objawami będą gorączka oraz dreszcze.
Kiedy udać się do lekarza?
W przypadku ataku kolki nerkowej wizyta u specjalisty będzie koniecznością. Celem terapii w pierwszej kolejności będzie złagodzenie dolegliwości u pacjenta. Dzięki zastosowaniu leków rozkurczających mięśnie gładkie kamień łatwiej przedostanie się przez drogi moczowe. Oczywiście zdarza się, że zwarty złóg jest zbyt duży – wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Kamica nerkowa – jaką profilaktykę stosować?
Kolka nerkowa to problem nawracający. U pacjentów, którzy mieli już z nią do czynienia, występuje wysokie ryzyko ponownego ataku. Ważne więc, by stosować się do zaleceń dotyczących profilaktyki. O czym powinniśmy pamiętać?
- nawadniajmy organizm – wypijajmy codziennie minimum 2,5-3 l wody. Najlepiej robić to w porze popołudniowej oraz wieczornej, wtedy zagęszczenie moczu jest najwyższe,
- dokonajmy zmian w codziennej diecie – jeśli tak zaleci lekarz, ograniczmy spożycie mięsa i soli. Kamica nerkowa, w zależności od odmiany, będzie mieć różne przyczyny. Warto więc skonsultować się z dietetykiem i określić menu konieczne przy profilaktyce,
- poza piciem samej wody, możemy też zwiększyć przepływ płynów w układzie moczowym dzięki moczopędnym herbatom i ziołowym naparom. Udrożnienie dróg moczowych pozwala wypłukać drobinki kamieni oraz toksyny z organizmu.
- badajmy się regularnie – kontrolując stan zdrowia nerek, będziemy wiedzieć odpowiednio wcześnie, jeśli zacznie się dziać coś niepokojącego.