Chyba każdy z nas kiedyś go doświadczył, ale czy wiemy co robić, kiedy on się pojawia? Niepozorna dolegliwość bólowa, z czasem rosnąca na sile. Uczucie palenia podczas jedzenia lodów. Nagłe rwanie utrudniające spożywanie posiłków, a nawet normalne funkcjonowanie. To tylko niektóre postacie bólu zęba. Czy można radzić sobie z problemem na własną rękę, a może lepiej od razu udać się do stomatologa? Koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się, co robić, kiedy ból zęba pojawia się w najmniej odpowiednim momencie.
Najczęstsze przyczyny bólu zęba
Nie oszukujmy się – zdrowy ząb nigdy nie będzie bolał. Natomiast jakiekolwiek symptomy bólu pojawiające się w obrębie jamy ustnej świadczą o tym, że dzieje się tam coś niedobrego. Mogą to być infekcje, urazy, ubytki, a nawet poważne zapalenia, dlatego nigdy nie wolno bagatelizować choćby małego bólu zęba.
Oczywiście najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica, powstająca w wyniku niewłaściwej higieny. Niszczy ona szkliwo, przedostając się do miazgi (miękkiej, wewnętrznej tkanki zęba, w której są naczynia krwionośne i nerwy), powodując jej zapalenia i ból.
Przewlekły ból zębów
Kiedy ból zębów nie jest intensywny bądź pojawia się tylko w niektórych sytuacjach, zdarza się nam go bagatelizować. To ogromny błąd, zwłaszcza, że odpowiednio szybkie podjęcie kroków może w porę zahamować rozwój czynników zapalnych. Długotrwałe dolegliwości mogą mieć różne przyczyny:
- odsłonięte szyjki zębowe (nadwrażliwość zębów na zmiany temperatury),
- próchnica zajmująca ubytki i nieszczelne wypełnienia (ból zębinowy, pojawiający się podczas spożywania gorących, zimnych i słodkich pokarmów i napojów),
- choroby dziąseł (paradontoza, rozwijające się owrzodzenia i ropienie),
- zmiany okołowierzchołkowe,
- wyrzynanie zębów mądrości (ósemek),
- zapalenie zatok przynosowych, nerwów twarzy,
- uszkodzenie zębów (złamania, pęknięcia szkliwa),
- zgrzytanie zębami podczas snu.
Nawet jeśli ból zęba nie przeszkadza w codziennych obowiązkach, warto jest, udać się do lekarza stomatologa, który wybada przyczynę i zastosuje właściwe leczenie. Zignorowanie problemu może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia (ostre zapalenie miazgi, zapalenie okostnej, czyli kości szczęki, a nawet konieczność ekstrakcji zęba). Co więcej, przewlekłe choroby jamy ustnej prowadzą do groźnych powikłań i rozwoju innych chorób, np. miażdżycy czy cukrzycy.
Stan zapalny zębów jest poważnym zagrożeniem dla kobiet w ciąży. Prowadzi do niskiej masy urodzeniowej dziecka, poronień i przedwczesnych porodów. Dlatego kobieta, która planuje w najbliższym czasie poczęcie, powinna w pierwszej kolejności zadbać o swoje uzębienie.
Nagły i silny ból zęba
Ból zęba o wysokim natężeniu to prawdziwy horror, który często pojawia się gwałtownie i powoduje spory dyskomfort w funkcjonowaniu. Nierzadko towarzyszą mu takie objawy, jak gorączka, ból głowy, obrzęk i rozdrażnienie. Co więcej, ból nasila się zwłaszcza w nocy i nie daje choremu zasnąć.
Oczywiście w takim wypadku można tymczasowo złagodzić ból, stosując zimne okłady i leki przeciwbólowe, jednak nie warto czekać z wizytą w gabinecie stomatologicznym.
Dotkliwy ból, dający wrażenie „wysadzania” zęba i połączony z obrzękiem twarzy jest następstwem poważnego zakażenia tkanek zęba, wywołanego przez:
- bakteryjne zakażenia miazgi,
- martwicę miazgi,
- torbiel korzeniową,
- ropień zęba.
Ropienie łatwo jest rozpoznać po charakterystycznym guzku tworzącym się u styku dziąseł z zębem. Ostry ból to niestety niejedyne ich następstwa — mogą doprowadzić do infekcji innych organów, w tym serca, nerek czy wątroby. Dlatego tak ważne jest, aby w sytuacji nagłego intensywnego bólu zęba jak najszybciej udać się do lekarza dentysty, a najlepiej na pogotowie stomatologiczne.
Boli mnie ząb – czy muszę iść do dentysty?
Okazuje się, że wciąż wielu dorosłych pacjentów boi się zgłosić do dentysty i odkłada to możliwie najdłużej w czasie, próbując przy tym „leczyć się” za pomocą środków przeciwbólowych. To ogromny błąd, który może ich kosztować naprawdę sporo.
Im szybciej udasz się z bólem zęba (nawet lekkim) dogabinetu stomatologicznego, tym większa szansa na zupełne i bezproblemowe wyleczenie zęba. Natomiast unikając dentysty, narażamy się na znacznie bardziej bolesne zabiegi. Można więc powiedzieć: im szybciej, tym mniej boleśnie.
Silny ból zęba – gdzie się udać
Kolejnym problemem jest spora dezinformacja wśród pacjentów, którzy są przekonani, że na wizytę trzeba czekać kilka miesięcy. Jak się okazuje, w przypadku mocno bolącego zęba stomatolog ma obowiązek przyjąć nas niezwłocznie, poza kolejką. Poza tym mamy prawo skorzystać z pogotowia stomatologicznego.
Jeśli jednak nasz ząb boli sporadycznie (ale jednak boli!), to warto od razu zadzwonić do gabinetu i umówić się na pierwszy dostępny termin. Z pewnością, jeśli nakreślimy sytuację, uda nam się w miarę szybko dostać na wizytę.
Jak wygląda leczenie nagłego bólu zęba?
Jeśli mówimy o silnie bolącym zębie, to najprawdopodobniej podczas wizyty stomatolog udzieli nam pomocy doraźnej, którą jest:
- przepisanie leku lub antybiotyku,
- znieczulenie powierzchowne,
- opatrunek dentystyczny i leczniczy,
- płukanie kieszonek dziąseł,
- usunięcie zęba,
- nacięcie ropnia,
- unieruchomienie żuchwy.
Powyższe działania muszą zapewnić ulgę nam do czasu wizyty pełnej, podczas której lekarz wdroży całkowite leczenie.
Jak złagodzić ból zęba
Tymczasowo bólowi zęba możemy zaradzić poprzez stosowanie środków farmakologicznych: paracetamolu i ibuprofenu, które znajdziemy w lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Jeśli występuje obrzęk twarzy, warto do terapii dołączyć zimne okłady lub płukanie jamy ustnej zimną wodą, co powinno pomóc w ustąpieniu opuchlizny.
Domowe sposoby na ból zęba
Dodatkowo nie zaszkodzi wykorzystać znane i sprawdzone domowe sposoby na ból zęba. Należą do nich:
- Czosnek – określany mianem naturalnego antybiotyku, ma silne działanie antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Można wykorzystać go w formie płukanki (zalać zgnieciony ząbek mocno ciepłą wodą z dodatkiem soli i płukać po wystudzeniu) lub przecięte piórko przyłożyć bezpośrednio w miejsce bólu.
- Goździki – zawierają eugenol, dzięki któremu wykazują silne działanie przeciwbólowe i antyseptyczne. Należy rozgryźć suszony goździk w miejscu bólu lub przykładać do zęba wacik nasączony olejkiem goździkowym.
- Rumianek z szałwią – używamy ich do płukania jamy ustnej. Rumianek działa rozluźniająco i antyseptycznie na dziąsła, a szałwia odkaża i przeciwdziała bólowi
- Olejki eteryczne – ulgę przyniesie także przyłożony w miejsce bólu wacik z kroplami walerianowymi, olejkiem kamforowym lub jodłowym.
Pamiętajmy, aby domowych sposobów leczenia bólu zęba nie traktować jako zamiennika wizyty u dentysty. Wszystkie opisane metody są jedynie doraźne i mają działanie tymczasowe.
Jak zapobiegać chorobom zębów?
Pamiętajmy, że nie tylko sam ból zęba jest problemem, ale także jego przyczyna. Dlatego powinniśmy już wcześniej zadbać o prawidłową higienę w jamie ustnej. Zupełną podstawą jest:
- mycie zębów po posiłkach właściwie dobraną pastą i szczoteczką (zbyt mocne ścieranie uszkadza szkliwo i daje pole do rozwoju próchnicy),
- regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nitką lub specjalnymi szczoteczkami,
- stosowanie płynów do płukania jamy ustnej,
- regularne wizyty kontrolne (zalecane jest raz na pół roku),
- usuwanie płytki nazębnej u stomatologa.
Zapobieganie jest znacznie łatwiejsze od leczenia, dlatego przestańmy bać się gabinetu stomatologicznego i udajmy się do niego nie tylko wtedy, kiedy pojawia się dyskomfort, boli ząb i wdał się stan zapalny!