Chcesz być zdrowa, żyć długo i szczęśliwie? Chodź, bo jak się okazuje chodzenie jest dobre na wszystko. Jak udowadniają naukowcy chodzenie wspomaga zdrowie zarówno fizyczne, jaki i psychiczne.
Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawy artykuł na temat chodzenia (wybacz nie zanotowałam tytułu i autora), z którego wynika, że chodzenie to najbardziej naturalna czynność dla człowieka. Jak to napisał autor artykułu człowiek to istota człapiąca, dlatego to właśnie chodzenie najbardziej służy zdrowiu z wszystkich aktywności. Postanowiłam trochę więcej poczytać na ten temat i rzeczywiście, chodzenie to jest to. Sama więc od dłuższego czasu staram się chodzić jak najwięcej. Specjalnie wracam z pracy piechotą i wydłużam spacery z psem. Dlaczego? O to powody:
Chodzenie poprawia kondycję fizyczną i działa prozdrowotnie
Ta dość bezwysiłkowa forma ruchu doskonale poprawia kondycję fizyczną. Wzmacnia mięśnie, zwiększa wydolność płuc i serca, poprawia krążenie krwi i utrzymuje kości i stawy w dobrej kondycji.
Chodzenie dla zdrowego serca
Regularne chodzenie korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy. Pomaga obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy typu 2.
Chodzenie dla stawów
W porównaniu do niektórych innych form aktywności fizycznej, takich jak bieganie czy skakanie, chodzenie jest łagodniejsze dla stawów. Nie generuje dużej siły uderzenia, co zmniejsza ryzyko kontuzji. Okazuje się, że właśnie podczas chodzenia nasze stawy najlepiej się smarują, nie będąc jednocześnie tak obciążone jak np. przy bieganiu.
Chodzenie wspomaga odchudzanie
Ta prosta forma treningu aerobowego przyczynia się bardzo skutecznie do utraty wagi. Podczas chodzenia możemy spalić bez większego wysiłku od 200 do 500 kalorii na godzinę, czyli całkiem sporo. Taka utrata kalorii przyczyni się na pewno do powstania ujemnego bilansu kalorycznego, o który tak walczymy w czasie odchudzania.
Chodzenie redukuje stres i poprawia samopoczucie psychiczne
Dla mnie to fantastyczna sprawa. Gdy mam problem do przerobienia, lub czuję się zestresowana, wybieram się na porządny spacer. Po spacerze cały stres znika. Głowa ma szansę się przewietrzyć. Do tego okoliczności przyrody, odgłosy codziennego życia, szum drzew, śpiew ptaków. To wszystko działa relaksująco. Do tego podczas chodzenia, jak podczas każdej aktywności fizycznej, wytwarzają się w nas hormony szczęścia zwane endorfinami. \
Chodzenie – łatwy nawyk do wprowadzenia
Nawyk to czynności, które wykonujemy automatycznie. Nie musimy o nich pamiętać. Dlatego chodzenie jeśli wejdzie w nawyk, może stać się bardzo korzystnym nawykiem. Jest łatwiejsze do utrzymania jako nawyk w porównaniu do bardziej intensywnych form aktywności fizycznej, ponieważ właśnie nie wymaga wysiłku i poświęceń. Jest też przyjemne i bezinwazyjne. Taki przyjemny nawyk łatwiej jest więc wprowadzić i utrzymać. Możesz zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać intensywność i czas trwania. To dobry sposób na utrzymanie aktywności fizycznej na dłuższą metę.
Chodzenie jest łatwo dostępne i tanie
Każdy ma buty i może w nich wyjść na spacer. Możesz spacerować praktycznie wszędzie i nie wymaga to specjalistycznego sprzętu ani członkostwa w klubie fitness. Chodzenie jest również tańsze, niż wiele innych form aktywności fizycznej, takich jak bieganie czy jazda na rowerze. Nie ma więc powodów do wymówek. Masz chwilę? Idziesz.
Powiem Ci, że jestem zachwycona tą, cudowną w swej prostocie, aktywnością. Wystarczy wyjść z domu, wyjść z pracy i już trenujesz. Czy to nie piękne? Zacznij, a mam nadzieję, że dołączysz do moich zachwytów. Do zobaczenia na spacerze.