Trądzik to zmora dręcząca młodych ludzi, będących w okresie pokwitania, ale także wiele osób dorosłych, prowadzących samodzielne, dojrzałe życie. Ta popularna choroba objawia się powstawaniem zmian skórnych w postaci zaskórników, grudek i krost w okolicach łojotokowych, a więc przede wszystkim na twarzy, dekolcie oraz na plecach. Dla wielu trądzik jest problemem estetycznym, dla innych z kolei bolesną, przewlekłą chorobą, która utrudnia normalne funkcjonowanie. Skąd bierze się trądzik i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy.
Przyczyny powstawania trądziku
Trądzik to nic innego, jak przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego. Na jego powstawanie wpływ mają najczęściej stres i hormony zwane androgenami, które powodują nieprawidłowe działanie gruczołów łojowych, polegające na nadmiernym wydzielaniu sebum. Na przetłuszczonej skórze chętnie gromadzą się bakterie, dla których sebum stanowi pożywkę. Mikroorganizmy te wytwarzają enzym – lipazę, który rozkłada trójglicerydy na substancje zwane wolnymi kwasami tłuszczowymi – te zaś z kolei działają komedogennie, przyczyniając się do powstawania stanów zapalnych.
Poza zwiększoną produkcją łoju, przyczyną trądziku może być także zablokowanie aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, co następuje wskutek nieprawidłowego rogowacenia przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych. W takiej sytuacji odprowadzanie łoju na zewnątrz skóry jest uniemożliwione i tworzy się zaskórnik, zwany potocznie wągrem. Taka krostka wypełniona łojem to doskonałe miejsce dla rozwoju bakterii P. acnes występujących naturalnie w skórze u każdego człowieka, wywołując stan zapalny objawiający się na zewnątrz pod postacią widocznych gołym okiem, czerwonych grudek. Wtedy może pojawić się pytanie: co na trądzik będzie najlepsze?
Leczenie trądziku – jak skutecznie go wyeliminować?
Bez względu na wiek osoby dotkniętej zmianami skórnymi, sposoby na trądzik przedstawiają się bardzo podobnie. Przed przystąpieniem do działania należy jednak trafnie ocenić fazę choroby, ponieważ leczenie trądziku będącego w zaawansowanym stadium to zadanie przeznaczone tylko i wyłącznie dla dermatologa i nie powinniśmy ryzykować kuracji w warunkach domowych – może to jedynie doprowadzić do szpecących powikłań potrądzikowych, takich jak blizny oraz przebarwienia. Inaczej będzie wyglądać leczenie trądziku różowatego, a jeszcze inaczej jego formę ostrą.
Pod kontrolą lekarza nabędziemy odpowiednie leki i specjalne, delikatne preparaty do pielęgnacji. Wskazana jest również wizyty u endokrynologa, niekiedy bowiem trądzik pojawia się w związku z powikłaniami hormonalnymi. Na szczęście lekki trądzik można bez obaw leczyć na własną rękę w warunkach domowych, stosując się do pewnych prostych porad. Aby zahamować rozwój najczęstszej choroby skóry, jaką jest trądzik, należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jakich kosmetyków do pielęgnacji skóry się używa. Jeżeli naszą cerę często szpecą wypryski, używajmy tylko i wyłącznie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej.
Co na trądzik? Inne dobre metody
Kolejnym istotnym krokiem jest złuszczanie skóry. Do usuwania nagromadzonej warstwy obumarłych komórek i sebum nie należy jednak wykorzystywać peelingu mechanicznego, który zawiera drobinki ścierające i mógłby jeszcze powiększyć skalę problemu poprzez tworzenie podrażnień. Do złuszczania najlepiej wykorzystać tak zwany peeling enzymatyczny, to znaczy taki, który zawiera enzymy owocowe bądź ziołowe, rozpuszczające martwy naskórek, względnie kremów z kwasami owocowymi.
Jeżeli nie znamy swojej skóry na tyle dobrze, aby przewidzieć, jak zniesie podobne zabiegi, warto udać się do dermatologa – lekarz może dodatkowo zlecić peeling dermatologiczny oparty na kwasach owocowych, zwykle AHA-glikolowym, mlekowym bądź migdałowym. Jego działanie powinno nas zadowolić – zabieg ogranicza wydzielanie sebum, zwęża pory, redukuje grudki i zaczerwienienia, a także spłyca blizny, jeżeli takowe posiadamy.