Na rynku jest wiele rodzajów pralek, dlatego przed zakupem tego urządzenia należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego się będzie od niego oczekiwać, a dopiero potem szukać konkretnego modelu. Pralki różnią się wielkością, pojemnością bębna i programami. Odpowiednio użytkowane bez problemów wytrzymają kilka lat, dlatego przy podejmowaniu decyzji należy uwzględnić nie tylko bieżące, ale też przyszłe potrzeby. Dla wielu osób duże znaczenie będzie też miała możliwość zmieszczenia ich w niewielkiej łazience, w której każdy kawałek powierzchni będzie miał znaczenie. Wybierając pralkę należy w pierwszej kolejności postawić na najważniejsze cechy, a wszelkie dodatkowe funkcjonalności zostawić sobie na koniec.
Pojemność
Jest to jeden z najważniejszych elementów przy wyborze pralki, obecnie dostępne na rynku urządzenia mogą wyprać jednorazowo od 3 do nawet 10 kg ubrań. Przy niewielkiej częstotliwości prań w zupełności wystarczy jeden z modeli 5-kilogramowych, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Przy większych rodzinach lepiej sobie poradzą modele o ładowności 7 kg. Trzeba jednak pamiętać, że większa pojemność to także większe gabaryty i cena.
Sposób ładowania
Producenci oferują tu dwa rozwiązania, to znaczy ładowanie od frontu i od góry. Pralki ładowane od frontu są dużo wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, jednak posiadają większe rozmiary i mogą się nie sprawdzić w małych łazienkach. Pralki z górnym ładowaniem mają znacznie mniejsze gabaryty, ale przy nich z kolei konieczne jest zapewnienie wolnej przestrzeni na klapę.
Rozmiar
Rozmiar pralki w dużym stopniu jest uzależniony od sposobu ładowania, ale w ramach tej samej grupy produktów także jest spora różnorodność. Najbardziej typowe pralki mają około 60 cm głębokości, ale sporo jest w sklepach także urządzeń typu slim, mających głębokość zmniejszoną nawet do 33 cm. Znacznie ułatwia to możliwości aranżacyjne, ale odbywa się to kosztem zmniejszenia pojemności bębna.
Programy
Wszystkie pralki posiadają bazowe programy, przeznaczone do standardowych zastosowań. To, czym kuszą producenci urządzeń, to najróżniejsze funkcje dodatkowe, na przykład pranie ręczne, skrócone czy do odzieży sportowej. Warto przy wyborze zastanowić się nad ich ewentualną przydatnością, bowiem za niektóre trzeba sporo dopłacić, a nie wszyscy będą z nich później korzystać.
Zużycie wody i energii
Pralki, podobnie jak pozostały sprzęt AGD, dostępne są w różnych klasach efektywności energetycznej. Im wyższa klasa, tym zużycie prądu będzie mniejsze, ale za to rośnie koszt samego urządzenia. Najbardziej polecane są pralki oznaczone A++ lub A+++. Zwracając uwagę na oszczędności warto się też przyjrzeć zużyciu wody na jeden cykl prania, który może wynosić od 10 do blisko stu litrów zależnie od modelu.
Bezpieczeństwo i ergonomia
Bardzo ważny, a przez wielu zupełnie pomijany aspekt przy wyborze. Pralka powinna być wygodna w użytkowaniu, a programator czytelny i intuicyjny. Przy małych dzieciach, ale nie tylko, niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa, na przykład dzięki podwójnym szklanym drzwiczkom chroniącym przed oparzeniem.