Myśli Potarganej

Co odróżnia pralki od siebie

Na rynku jest wiele rodzajów pralek, dlatego przed zakupem tego urządzenia należy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego się będzie od niego oczekiwać, a dopiero potem szukać konkretnego modelu. Pralki różnią się wielkością, pojemnością bębna i  programami. Odpowiednio użytkowane bez problemów wytrzymają kilka lat, dlatego przy podejmowaniu decyzji należy uwzględnić nie tylko bieżące, ale też przyszłe potrzeby. Dla wielu osób duże znaczenie będzie też miała możliwość zmieszczenia ich w niewielkiej łazience, w której każdy kawałek powierzchni będzie miał znaczenie. Wybierając pralkę należy w pierwszej kolejności  postawić na najważniejsze cechy, a wszelkie dodatkowe funkcjonalności zostawić sobie na koniec.

--- R E K L A M A ---

Pojemność

Jest to jeden z najważniejszych elementów przy wyborze pralki, obecnie dostępne na rynku urządzenia mogą wyprać jednorazowo od 3 do nawet 10 kg ubrań. Przy niewielkiej częstotliwości prań w zupełności wystarczy jeden z modeli 5-kilogramowych, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Przy większych rodzinach lepiej sobie poradzą modele o ładowności 7 kg. Trzeba jednak pamiętać, że większa pojemność to także większe gabaryty i cena.

Sposób ładowania

Producenci oferują tu dwa rozwiązania, to znaczy ładowanie od frontu i od góry. Pralki ładowane od frontu są dużo wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, jednak posiadają większe rozmiary i mogą się nie sprawdzić w małych łazienkach. Pralki z górnym ładowaniem mają znacznie mniejsze gabaryty, ale przy nich z kolei konieczne jest zapewnienie wolnej przestrzeni na klapę.

Rozmiar

Rozmiar pralki w dużym stopniu jest uzależniony od sposobu ładowania, ale w ramach tej samej grupy produktów także jest spora różnorodność. Najbardziej typowe pralki mają około 60 cm głębokości, ale sporo jest w sklepach także urządzeń typu slim, mających głębokość zmniejszoną nawet do 33 cm. Znacznie ułatwia to możliwości aranżacyjne, ale odbywa się to kosztem zmniejszenia pojemności bębna.

Programy

Wszystkie pralki posiadają bazowe programy, przeznaczone do standardowych zastosowań. To, czym kuszą producenci urządzeń, to najróżniejsze funkcje dodatkowe, na przykład pranie ręczne, skrócone czy do odzieży sportowej. Warto przy wyborze zastanowić się nad ich ewentualną przydatnością, bowiem za niektóre trzeba sporo dopłacić, a nie wszyscy będą z nich później korzystać.

Zużycie wody i energii

Pralki, podobnie jak pozostały sprzęt AGD, dostępne są w różnych klasach efektywności energetycznej. Im wyższa klasa, tym zużycie prądu będzie mniejsze, ale za to rośnie koszt samego urządzenia. Najbardziej polecane są pralki oznaczone A++ lub A+++. Zwracając uwagę na oszczędności warto się też przyjrzeć zużyciu wody na jeden cykl prania, który może wynosić od 10 do blisko stu litrów zależnie od modelu.

Bezpieczeństwo i ergonomia

Bardzo ważny, a przez wielu zupełnie pomijany aspekt przy wyborze. Pralka powinna być wygodna w użytkowaniu, a programator czytelny i intuicyjny. Przy małych dzieciach, ale nie tylko, niezwykle ważne jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa, na przykład dzięki podwójnym szklanym drzwiczkom chroniącym przed oparzeniem.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
TwojaRównowaga.PL

Bardzo fajny wpis. Tak się składa, że jestem w trakcie urządzania mieszkania… a konkretnie na etapie wybierania sprzętu. Pralka, lodówka, kuchenka….Ahh Wybór jest ogromny!

Kasia Potargana

To prawda, trzeba bardzo uważnie i na spokojnie rozważyć zakup

Imperium Kobiety

Ja właśnie dzisiaj zamówiłam nową pralkę do mojego mieszkania. Dotychczas miałam electroluxa wkładanego od góry i powiem szczerze, że średnio się sprawdził. Bardzo mała pojemność sprawiła, że koc musiałam prać w pralni.

Kasia Potargana

Koc w ogóle nie jest łatwy do uprania w domu. Nawet jak pralka ma większą pojemność, może go nie „udźwignąć” ponieważ koc bardzo nasiąka wodą i staje się ciężki

Monia

też muszę kupić pralkę, dzięki a wpis 🙂

Kasia Potargana

Do usług Kochana. Udanych zakupów 😉

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl