Co pić podczas upałów – wodę, soki, a może piwo?

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Co pić podczas upałów? Jako pierwsza ciśnie się odpowiedź, że wodę. Chociaż, jak spytałam dzisiaj na Facebooku o sposoby na poradzenie sobie z gorącem, to były i głosy, że piwo.

Nie ulega wątpliwości, że podczas wysokich temperatur należy spożywać dodatkowe ilości płynów. Przecież nasz system chłodzenia działa właśnie z ich udziałem. Pocimy się (choć tego nie lubimy) chroniąc nasz organizm przed niebezpiecznym przegrzaniem.

Co pić podczas upałów – może wodę?

Woda wydaje się być dobrym pomysłem, ale też nie do końca. Pocenie to zbawienny mechanizm, ale też niebezpieczny. Wraz z potem tracimy wiele cennych minerałów i elektrolity. Najniebezpieczniejsze jest wytracanie potasu i sodu. Dlatego zamiast pić czystą wodę, postaraj się kupować wodę wysokozmineralizowaną, lub przynajmniej wzbogaconą w sód i potas. Możesz też lekko osolić zwykłą wodę, by uzupełnić podstawowe elektrolity, a dla smaku i orzeźwienia dodać cytrynę, czy limonkę. A dla większego schłodzenia organizmu – miętę (ma właściwości chłodzące).

Oczywiście może też uzupełniać elektrolity kupując gotowe preparaty i dodawać je do wody, lub pijąc izotoniki.

Co pić podczas upałów – soki?

Soki, szczególnie świeżo wyciskane, to źródło soli mineralnych i witamin, więc jak najbardziej tak. Szczególnie wtedy, gdy nie mamy ochoty nic jeść. Soki zawierają cukry proste, które dodadzą Ci energii i pozwolą spokojnie funkcjonować. Dobrym pomysłem jest sok pomidorowy. Zawiera dużo potasu i jest lekko słony. Idealne połączenie, prawda?

Moja mama, jako osoba lubiąca tradycję ugotowała nam wielki gar kompotu owocowego. Może nie jest to sok, ale też fajnie gasi pragnienie i utrzymuje przy życiu.

A może podczas upałów pić kawę, lub piwo?

Choć w upał możesz czuć się senna i wręcz marzysz o kawie, szczerze odradzam. Kawa jest moczopędna, więc przyczyni się tylko do szybkiego pozbycia się płynów z organizmu, a nie to nam chodzi. Kawa podnosi też Ciśnienie, które i bez tego w gorące dni mamy podniesione.

Piwo, mmmm takie zimne, orzeźwiające… extra! Tylko pamiętaj, że piwo to alkohol, a picie alkoholu przy wysokich temperaturach jest wysoce niewskazane. Zarówno słońce, jak i alkohol rozszerzają naczynia krwionośne, co może doprowadzić do nagłych skoków ciśnienia, nie mówiąc o stanie szybkiego, aż niezmierzonego upojenia, często nieprzewidywalnego w skutkach. No i w środku dnia chyba nie wypijesz i wsiądziesz za kierownicę? Nie jesteś przecież nieodpowiedzialna?

To chyba na tyle dzisiaj. Idę się napić wody, bo przy pisaniu tego tekstu bardzo się spociłam. Hm… i chyba wezmę szybki prysznic.C

Ciesz się latem i pij dużo.

Buziak

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także