Myśli Potarganej

Co stosować w przypadku cery suchej i wrażliwej?

Twoja skóra jest delikatna, cienka, matowa i przesuszona? Ciągle masz uczucie ściągnięcia, a na twarzy często pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia? Prawdopodobnie jesteś posiadaczką cery suchej i wrażliwej. Jak poradzić sobie z problemami tego typu skóry i cieszyć się gładką, miękką w dotyku i pełną blasku buzią?

--- R E K L A M A ---

Pielęgnacja cery suchej i wrażliwej, czyli czego potrzebuje twoja skóra?

Cera sucha bardzo często idzie w parze z cerą wrażliwą. Z czego to wynika? Ze wspólnego mianownika, jakim jest bariera hydrolipidowa, czyli ochronna warstwa naskórka składająca się z wody oraz lipidów (tłuszczów). Bariera hydrolipidowa ma dwa zadania: zapobiegać utracie wody oraz nie dopuszczać do wnikania szkodliwych czynników w głąb naskórka. Efektem jej uszkodzenia jest skóra przesuszona, ściągnięta, źle reagująca na czynniki środowiskowe, łatwo ulegająca podrażnieniom i mająca skłonność do szybkiego powstawania zmarszczek. Jak powinnaś więc dbać o cerę suchą i wrażliwą? Przede wszystkim traktuj ją łagodnie. Delikatnie oczyszczaj oraz zadbaj o odbudowanie płaszcza hydrolipidowego skóry, czyli nawilżaj i natłuszczaj. Ponadto, nie wystawiaj skóry na działanie negatywnych bodźców i łagodź ewentualne podrażnienia. Jak taka pielęgnacja wygląda w praktyce? Przeczytaj o kilku krokach w pielęgnacji cery suchej i wrażliwej.

Oczyszczanie cery suchej i wrażliwej – jak powinno wyglądać?

Oczyszczanie to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji każdej cery. Nie inaczej jest w przypadku tej suchej i wrażliwej. Jak powinno wyglądać jej oczyszczanie? Stosuj delikatne pianki i żele do mycia, bez agresywnych środków myjących w składzie. Warto wypróbować dwuetapowe oczyszczanie skóry, tzn. zastosować najpierw naturalny olejek lub masło do demakijażu, a następnie zmyć pozostałości pianką lub żelem. Ten sposób mycia nie narusza bariery hydrolipidowej skóry i nie pozostawia uczucia ściągnięcia. Koniecznie używaj letniej, a nie gorącej wody! Nie przesadzaj też z częstotliwością. Oczyszczanie powinno być dokładne i regularne, ale niezbyt częste. Mycie twarzy dwa razy dziennie lub nawet raz wieczorem (w zależności od potrzeb skóry) jest wystarczające.

Tonizacja cery suchej i wrażliwej – mały, ale ważny krok do pięknej skóry

Tonizacja to chyba najczęściej pomijany krok w pielęgnacji. Dlaczego jednak jest ważna? Przywraca naturalne pH, przynosi ukojenie przy podrażnieniach oraz przygotowuje buzię do nałożenia kremu. Tonik stanowi pierwszy zastrzyk substancji odżywczych, a krem nałożony na jeszcze wilgotną skórę ma spotęgowane właściwości nawilżające. Do tonizacji możesz użyć gotowych toników dostępnych w sklepach. Posiadaczki wrażliwej skóry z kolei docenią naturalne hydrolaty, które można użyć w charakterze toniku. Hydrolat różany, rumianku rzymskiego, lipowy, geraniowy – te specyfiki doskonale sprawdzą się w tym przypadku.

Nawilżanie cery suchej i wrażliwej – ukojenie przy przesuszeniu

Po dokładnym oczyszczeniu i tonizacji czas na nawilżenie. Kluczowym produktem jest tutaj krem nawilżający. Do suchej skóry, zamiast lekkich emulsji, lepiej sprawdzą się treściwe kremy o gęstej formule. Możesz również wzbogacić lekki krem, który masz w domu, i dodać do niego kwas hialuronowy, skwalan lub naturalne oleje o właściwościach nawilżających i natłuszczających, np. olej jojoba, arganowy lub śliwkowy. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie serum przed nałożeniem kremu.

Złuszczanie i maseczki, czyli coś ekstra dla twojej skóry

Złuszczanie wygładza skórę, pomaga jej odzyskać blask i pozbyć się zanieczyszczeń oraz zapobiega powstawaniu zaskórników i wyprysków. Do cery suchej i wrażliwej nie sprawdzą się jednak mocno ścierające peelingi z drobinkami. Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie peeling enzymatyczny – równie skuteczny, co mechaniczny, ale dużo delikatniejszy. Enzymatyczna maseczka z enzymem z dyni i glinką białą doskonale sprawdzi się w tej roli. Taki kosmetyk możesz przygotować samodzielnie z kilku naturalnych składników. Glinka biała Kaolin może również stanowić maseczkę oczyszczającą samą w sobie. Łagodnie oczyszcza, regeneruje, dostarcza minerałów i wygładza skórę. To glinka, która nadaje się do nawet bardzo wrażliwej i suchej skóry. W wersji podstawowej zmieszaj ją z wodą lub hydrolatem, a jeśli chcesz jeszcze bardziej skorzystać z dobroczynnych właściwości maseczki, dodaj do niej witaminy, oleje lub olejki eteryczne. Najlepszej jakości półprodukty kosmetyczne i szeroki asortyment znajdziesz w sklepie internetowym Ecospa.    

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Królowa Karo

To rzeczywiście bardzo wymagająca skóra. Ja mam na szczęście cerę mieszaną, ale zimą na policzkach robi się właśnie sucha i wrażliwa, więc będę korzystać z Twoich wskazówek.

Kasia Potargana

Do usług 🙂

Patrycja

Ja jeszcze zważam na nawilżenie odpowiednie powietrza w domu. Od ponad roku mam nawilżacz z truelife. To skóra jakoś lepiej reaguje na kremy, wcierki. Po zatokach (to jużinny temat) też lepiej jest ze śluzówkami.

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl