Kiedy myślimy o aparacie fotograficznym w smartfonie, przede wszystkim skupiamy się na ilości megapikseli. Przy tej okazji warto sobie przypomnieć, że wiele lat temu, standardem wśród aparatów mobilnych była rozdzielczość 1,1 Mpix. Zdjęcia wykonane takim aparatem prezentowały się bardzo słabo i właściwie do niczego się nie nadawały. Oczywiście technologia poszła szybko do przodu i dzisiaj znajdziemy smartfonowe aparaty, które mają więcej megapikseli niż niektóre lustrzanki.
Obecnie na końcu spektrum ilości megapikseli, nadal można znaleźć mobilne aparaty, które mają tylko 8 Mpix lub mniej. W dzisiejszych czasach nie przyciągają one tak dużej uwagi. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy aparatem fotograficznym 8 Mpix można robić dobre zdjęcia?
Tak, aparat 8 Mpix może być wystarczająco dobry do robienia zdjęć smartfonem. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku megapikseli, więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Co to są megapiksele?
Mega to przedrostek, który oznacza „milion”. Czyli jeden megapiksel jest równy jednemu milionowi pikseli. Jeżeli mówimy, że aparat w telefonie komórkowym ma 8 Mpix, oznacza to, że ma on osiem milionów pikseli.
Piksele są elementem składowym każdego obrazu cyfrowego. Jeśli powiększysz zdjęcie zrobione dowolnym aparatem cyfrowym o sporą wartość, zauważysz, że składa się ono z wielu maleńkich punktów, które nazywane są pikselami. Tak więc, zdjęcie cyfrowe o rozdzielczości 8 Mpix składa się z około ośmiu milionów takich małych kolorowych punkcików.
Jak liczba megapikseli wpływa na obraz?
Liczba pikseli, jaką ma obraz cyfrowy, jest również znana jako rozdzielczość obrazu. Czasami określa się ją na podstawie szerokości i wysokości zdjęcia lub całkowitej liczby pikseli na obrazie. Na przykład, zdjęcie cyfrowe o wysokości 2 448 pikseli i szerokości 3 264 pikseli (2 448 x 3 264 pikseli) ma łącznie 7 990 272 pikseli, czyli 8 Mpix.
Rozdzielczość odnosi się do tego, jak wiele szczegółów zawiera obraz. Im wyższa rozdzielczość, tym ostrzejszy i bardziej szczegółowy jest uchwycony kadr. Ponadto, zdjęcia o wysokiej rozdzielczości mają większe rozmiary niż obrazy o niskim współczynniku tego parametru.
Jeśli chodzi o drukowanie dużych kopii zdjęć z urządzeń przenośnych, najlepiej jest korzystać z fotografii o wysokiej rozdzielczości, ponieważ rozciąganie małych obrazów w celu ich powiększenia spowoduje pikselizację.
Zgodnie z tą logiką, może się wydawać, że więcej megapikseli to idealne rozwiązanie. Jednak niekoniecznie tak jest. Rozmiar sensora odgrywa dużą rolę w całym równaniu.
Megapiksele i rozmiar sensora
Sensor jest urządzeniem w aparacie, który tworzy obraz cyfrowy ze światła, jakie przechwytuje. Rozmiar czujnika jest ważny, ponieważ określa, ile pikseli ma aparat i jak duże one są.
Aparaty w smartfonach mają zazwyczaj najmniejszy czujnik spośród wszystkich typów aparatów konsumenckich. Z tego powodu ważne jest, aby ich piksele były tak duże, jak to tylko możliwe. Dzięki temu będą mogły przechwycić wystarczającą ilość światła do tworzenia wysokiej jakości zdjęć. Zwłaszcza jest to istotne w słabo oświetlonych miejscach. To, niestety, wiąże się z poświęceniem rozdzielczości obrazu.
Załóżmy, że masz dwa smartfony z takimi samymi rozmiarami sensorów aparatu komórkowego. Jeśli jeden z nich ma 8 Mpix, a drugi 16 Mpix, będą one robić zdjęcia, które są bardzo różnej jakości i wielkości.
Chociaż aparat 16 Mpix ma więcej pikseli i będzie wykonywał większe zdjęcia, nie oznacza to, że będzie działał tak dobrze, jak aparat 8 Mpix, zwłaszcza gdy oświetlenie nie jest najlepsze. Jasne, zdjęcia z aparatu 8 Mpix będą mniejsze niż z aparatu 16 Mpix, ale to nic nie szkodzi, ponieważ będzie on korzystał z większych pikseli, które przechwycą więcej światła, a tym samym sprawią, że zdjęcie będzie się lepiej prezentować.
Nie potrzebujesz zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości do udostępniania na portalach społecznościowych. Najważniejsza jest jakość obrazu, którą uzyskasz dzięki dużym pikselom. Oczywiście to nie znaczy, że rozdzielczość nie jest ważna. Należy zachować równowagę między tymi dwoma parametrami.
Łączenie pikseli
Aby jeszcze bardziej podkreślić znaczenie rozmiaru pikseli, warto wspomnieć, że wiele, jeśli nie wszystkie smartfony, które mogą pochwalić się wysoką liczbą megapikseli, domyślnie stosują funkcję łączenia pikseli (pixel binning). Polega to na tym, że sąsiadujące ze sobą piksele są łączone w jeden większy superpiksel.
Na przykład, Samsung Galaxy S20 Ultra ma sensor 108 Mpix. Jednak domyślnie robi on zdjęcia 12 Mpix z większymi pikselami. Odbywa się to poprzez łączenie dziewięciu sąsiadujących pikseli w jeden.
Jeśli chcemy zrobić telefonem zdjęcie o rozdzielczości 108 Mpix, musimy to zmienić w ustawieniach. Gdyby rozdzielczość była najważniejsza, pixel binning nie byłby konieczny.
Tak więc, czy aparat 8 Mpix jest wystarczająco dobry dla smartfona? Zdecydowanie tak! Jeśli nie zamierzasz drukować wielkoformatowych odbitek. Oczywiście możemy wywołać zdjęcia robione takim aparatem, jednak powinniśmy zdecydować się na standardowe odbitki typu, 10×13, czy 10×15.
Pamiętajmy też, że do robienia niesamowitych zdjęć potrzeba czegoś więcej niż tylko smartfona z imponującą specyfikacją aparatu. Inne rzeczy, takie jak odpowiedni temat, oświetlenie i kompozycja, również odgrywają rolę w tym, jak dobre jest zdjęcie.