Czy astygmatyzm może się cofnąć?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Astygmatyzm to jedna z często spotykanych wad wzroku. Związana jest z nieprawidłową budową rogówki oka. Powoduje zniekształcenia widzenia, co – szczególnie gdy nie jest wprowadzone żadne leczenie – prowadzi do rozciągnięcia lub rozmycia obrazu. Sprawdź, czy ta wada wzroku może ustąpić i jakie są skuteczne metody jej leczenia.

Astygmatyzm – na czym polega, u kogo może występować I jakie daje objawy?

Mechanizm astygmatyzmu polega na tym, że niesymetryczna rogówka oka powoduje powstawanie zniekształconego obrazu, ponieważ wpadające do niej światło nie jest prawidłowo załamywane.

Ta wada wzroku jest często spotykana u noworodków i starszych dzieci. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa się, gdy w rodzinie występują przypadku astygmatyzmu. Wraz z naturalnym rozwojem oczu może samoistnie ustępować. Lekka postać wady zazwyczaj nie daje silnych oznak, natomiast u niektórych pacjentów powoduje on znaczne pogorszenie widzenia.

Dlatego bardzo ważna jest diagnostyka. Astygmatyzm wykryty u dzieci na etapie wczesnoszkolnym może być przyczyną utrudnionej nauki czytania i pisania. Po czym poznać, że pacjent wymaga konsultacji okulistycznej? Zwykle symptomy obejmują mrużenie oczu, pocieranie powiek, czasami bóle głowy i oczu. Astygmatyk widzi nieostry, rozmyty obraz bez względu na odległość.

Czy astygmatyzm może samoczynnie ustąpić?

Gdy okulista potwierdzi astygmatyzm, możesz zadać sobie pytanie, jakie są szanse na to, że ustąpi on samoistnie. Jak już wcześniej było to opisane, nasilenie wady może się zmieniać wraz z wiekiem. Jest to dobrze widoczne, zwłaszcza gdy astygmatyzm występuje u noworodków i bardzo małych dzieci.

Leczenie astygmatyzmu – popularne metody

Mimo że nie da się zapobiec powstaniu astygmatyzmu, można skutecznie przeciwdziałać nieprzyjemnym objawom. Korygowanie tej wady wzroku umożliwia polepszenie widzenia. Po uzyskaniu opinii lekarza okulisty należy nosić odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe cylindryczne, sferyczne lub toryczne. Istnieje także skuteczny sposób leczenia astygmatyzmu w postaci operacji korekcyjnej wykonywanej laserem.

Laserowa korekcja wzroku – operacyjne leczenie astygmatyzmu

Nieprawidłowy kształt rogówki można korygować na drodze operacji laserowej. Taki zabieg można przeprowadzić u osób dorosłych, u których oko zakończyło fazę rozwoju i już nie rośnie. Krótka procedura trwa tylko jeden dzień i nie jest uciążliwa dla pacjenta. Przebiega w znieczuleniu miejscowym. Po zakończonej sukcesem operacji wzrok pacjenta najczęściej już po kilku dniach wraca do normy.

Co ważne, operacyjne leczenie astygmatyzmu nie tylko usuwa objawy, czyli nieostre widzenie, rozmycie, pieczenie oczu, bóle głowy, ale przede wszystkim likwiduje ich przyczynę, jaką jest nierówna powierzchnia rogówki. Odpowiednio kierowana wiązka promieni laserowych kształtuje ją tak, aby przywrócić prawidłowe widzenie.

Dbaj o swój wzrok i skonsultuj się z okulistą, jak tylko zauważysz jego pogorszenie. Skuteczne metody korekcji wzroku umożliwiają powrót ostrego widzenia.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także