Myśli Potarganej

Czy i jak planować wakacje zagraniczne w 2021 roku

Zastanawiasz się czy, i jak planować wakacje zagraniczne w tym roku? Zapewniam Cię, że nie tylko Ty. Tegoroczne podróżowanie ma w sobie wiele znaków zapytania. Na niektóre z pytań postaram się dzisiaj odpowiedzieć, jako osoba, która na co dzień pracuje w biurze podróży.

--- R E K L A M A ---

Po pierwsze muszę Ci powiedzieć, że tak! Turystyka rusza. Powoli i z wieloma obostrzeniami, ale jednak! Stęsknieni za wolnością, za przestrzenią, podróżowaniem, chcemy się wreszcie gdzieś wyrwać. Słyszę to od wielu moich klientów w biurze. Tęsknota jest tak wielka, że jesteśmy gotowi okupić podróżowanie niedogodnościami jakie ono obecnie niesie.

Coraz więcej krajów otwiera turystom swoje podwoje

W tej chwili możemy wybrać się do Grecji, Chorwacji, Czarnogóry, Egiptu, Turcji, Dominikany, Meksyku. Niebawem ruszy Macedonia Północna, Hiszpania, Albania, Tunezja, Cypr i na pewno kolejne kierunki. Do każdego z krajów na innych zasadach, a zasady te także ulegają zmianie, zależnie od sytuacji epidemicznej. Dlatego warto sprawdzić przed zakupem imprezy, jakie są wymagania danego państwa.

Na dzień dzisiejszy planując wakacje zagraniczne trzeba wiedzieć, że:

Na ten moment najłatwiej wybrać się do Macedonii, Albanii, Dominikany, Meksyku, ponieważ te kraje, jak na razie, nie stawiają żadnych wymagań swoim zagranicznym gościom (poza wszechobecnym teraz formularzem lokalizacyjno- sanitarnym, wymaganym przez większość krajów) .

Pewne kraje, takie jak Grecja, Chorwacja, Czarnogóra, Bułgaria, honorują szczepienia. Pełne szczepienie powinno być wykonane minimum 14 dni przed przekroczeniem granicy tych krajów. Jeśli nie jesteś zaszczepiony, musisz wykazać się ujemnym wynikiem testu PCR nie starszym, niż 48- 72 godziny (zależnie od Państwa) do momentu przekroczenia granicy tych Państw.

I tu uwaga, jeżeli planujesz jechać autem np. do Chorwacji, koniecznie uwzględnij czas pomiędzy zrobieniem testu, a dojechaniem do miejsce. Chorwacja daje tylko 48 godzin od wykonania testów do przekroczenia granicy.

Ponadto, wymienione kraje, poza Grecją, zgadzają się na wizyty osób, które przeszły Covid i przedstawią zaświadczenie lekarskie w języku angielskim o przebyciu Covid, lub pozytywny wynik testu nie starszy, niż 6 miesięcy i nie młodszy niż 11 dni przed przybiciem do tego kraju.

Część Państw takich np. Turcja, Hiszpania – uznają tylko i wyłącznie testy PCR wykonane 72 godziny przed przybyciem na ich terytorium. Tutaj to, czy jesteś zaszczepiony nie ma znaczenia. To ważna wiedza, gdyż taką podróż należy zaplanować nieco wcześniej, by móc umówić się na testy. Nie radzę więc kupować takich wycieczek na mega last minute, dwa dni przed wylotem.

Egipt proponuje testy po przylocie na lotnisku (koszt ok 30USD), ale także honoruje testy PCR wykonane w Polsce.

Wszystkie dokumenty, zarówno zaświadczenie o szczepieniu, jak i wynik testu muszą być przetłumaczone na jęz. angielski. Testy PCR komercyjne są dość drogie (ok 500zł). Dlatego warto skorzystać z ofert biur podróży, które by przyciągnąć klientów, oferują dofinansowania testów do wykupionych u siebie imprez.

Generalnie w tym roku, szczególnie namawiam do zakupu imprezy w biurze podróży, zamiast samodzielnego rezerwowania miejsc i biletów lotniczych. Biuro podróży w dużej mierze będzie gwarancją bezpiecznych wakacji. Biura mają obowiązek opłacania składek na specjalne Fundusze Gwarancyjne, dzięki którym, nawet w razie kłopotów finansowych turoperatora, turyści mogą czuć się bezpiecznie. Biura oferują też ubezpieczenia podróżne i informują o wymaganiach danego państwa, a często pilnują też, byś był dobrze przygotowany do podróży.

Ubezpieczenia na wycieczki zagraniczne

Kiedy oferuję klientom ubezpieczenia i różne gwarancje, czasami jestem odbierana jak naciągaczka. Zupełnie niesłusznie. To troska o Was drodzy podróżni powoduje, że proponujemy Wam różne formy zabezpieczeń. Wiele widziałam i doświadczyłam, jako pracownik biura. Naprawdę zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, w których bez ubezpieczenia, można stracić całą wartość imprezy, a w przypadku chorób na miejscu ogromne kwoty, na które składa się potem rodzina, lub brane są kredyty spłacane latami. Dlatego z mojego biura nikt nie wychodzi, bez chociaż podstawowych, ubezpieczeń.

Specjalne ubezpieczenia covidowe

Muszę zwrócić twoją uwagę, że epidemia i zagrożenia z nią związane, znajdują się w wyłączeniach warunków klasycznych ubezpieczeń podróżnych. Co oznacza, że klasyczne ubezpieczenie zdrowotne, lub od kosztów rezygnacji, nie obejmuje Covid i jego skutków. W tym celu wiele firm przygotowało specjalne ubezpieczenia. Niestety z uwagi na duże ryzyko, ubezpieczenia covidowe są nieco droższe. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie na wakacjach, nie martwić się, co się stanie, gdy pochorujesz się na Covid, lub trafisz na kwarantannę – zapytaj o takie specjalne ubezpieczenie. Natomiast przy kierunkach wymagających testów (ale nie tylko, bo możesz po prostu się pochorować na Covid), rozważ ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z powodu Covid. Przykro mi to pisać, ale jak wyjdzie test pozytywny, lub niejednoznaczny – impreza, a wraz z nią środki za nią zapłacone- przepadają, jeśli nie posiadasz specjalnego ubezpieczenia.

Część biur podróży ( w tym moje) oferuje też możliwość przesunięcia imprezy w czasie, jeśli z jakiś powodów chcesz zmienić kierunek, czy datę wyjazdu. Musisz jednak sprawdzić na ile czasu przed podróżą taka zmiana jest możliwa. W moim biurze jest to 30 dni. Daje to możliwość zmiany, gdy np. nie jesteś w stanie spełnić wymogów danego państwa.

Czy wobec tylu utrudnień warto planować zagraniczne podróże?

W mojej ocenie jak najbardziej tak! Jeśli robimy to z głową, dokładnie sprawdzamy wymogi danego kraju, oraz warunki jakie musimy spełnić, podróżowanie nie jest znowu takie skomplikowane.

Podróżowanie w tych czasach na pewno wymaga cierpliwości, przemyślenia i wyrozumiałości. Zmiany mogą się pojawiać, gdyż światem i jego prawami rządzi teraz epidemia. Jeśli epidemia będzie odpuszczała, a my będziemy odpowiedzialnymi turystami, podróżowanie będzie stawało się coraz łatwiejsze. Natomiast gdy zagrożenie się nasili, wymogi poszczególnych państw będą się zaostrzały.

Ja się wybieram na wakacje zagraniczne we wrześniu. Do tej pory będę zaszczepiona, więc pewnie wybiorę któryś z krajów honorujących szczepienia. I powiem Ci, że bardzo, bardzo nie mogę się doczekać!

PS. Proszę traktuj ten tekst jako ogólne rozeznanie w temacie, a nie szczegółowe informacje Tym wpisem chciałam Ci jedynie uświadomić co należy sprawdzić przed zakupem wycieczki i na co zwrócić uwagę, by twoje wakacje były prawdziwymi wakacjami, pełnymi spokoju i wypoczynku. Szczególnie informacje odnośnie wymogów poszczególnych krajów, mogą szybko stracić swoją ważność. Dlatego najlepiej na bieżąco sprawdzać informacje umieszczone na stronach dużych biur podróży, które aktualizują komunikaty zgodnie z oficjalnymi zarządzeniami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl