Myśli Potarganej

Czy jesteś uzależniona od smartfona – zrób test to się przekonasz

Czy jesteś uzależniona od smartfona? W pierwszym odruchu powiesz, że nie. Czy aby na pewno?

--- R E K L A M A ---

Siedzisz w przychodni i czekasz na swoją kolej. Przed Tobą kilkanaście osób. Nie szkodzi. Odruchowo sięgasz po smartfona i już czas przestaje dla Ciebie istnieć.

Zasypiasz ze smartfonem, budzisz się ze smartfonem. Do toalety też idziesz ze smartfonem. Nerwowo się rozglądasz wychodząc do pracy, byle tylko nie zapomnieć smartfona! Trochę to niepokojące, nie uważasz?

Zrobiłam mały research i okazuje się, że uzależnienie od smartfona, od jakiegoś czasu jest przedmiotem badań psychiatrów i psychologów. Ma nawet swoją naukową nazwę – nomofobia i dotyka coraz większe rzesze ludzi. Ponoć już 40% populacji użytkowników tego telefonów, jest od nich uzależnionych!

Jak każde uzależnienie ma ogromny wpływ na nasz układ nerwowy. Badania wykazały, że monofobia uszkadza mózg, może powodować większą skłonność do depresji, zaburzeń lękowych, oraz problemy z koncentracją.

Naukowcy stwierdzili również, że osoby dotknięte nomofobią mają problemy w kontaktach społecznych, unikają spotkań towarzyskich, boją się osobistych kontaktów i są rozedrgane emocjonalnie.

Zauważono nawet, że osoby uzależnione od smartfonów, posiadają znacznie podwyższony poziom neuroprzekaźnika GABA odpowiadającego za spowolnienie pracy neuronów. Co w konsekwencji powoduje pogorszenie koncentracji i samokontroli, oraz większą podatność na czynniki rozpraszające uwagę. Przebadane osoby były także impulsywne i cierpiały na bezsenność.

Najbardziej wystraszyły mnie statystyki kronik wypadków. Okazuje się bowiem, że coraz więcej wypadków jest powodowanych przez osoby piszące w czasie jazdy. Rośnie również zastraszająco szybko liczba pieszych poszkodowanych w wypadkach, do których doprowadziły idąc wpatrzone w ekran smartfona.

Poniżej zamieszczam test opracowany przez profesora Caglara Yildirima ze Stanowego Uniwersytetu w Nowym Jorku. Rozwiązując go dowiesz się, czy i Ciebie dotyczy problem nomofobii. Odpowiedzi punktowane są od 1 – zdecydowanie mnie to nie dotyczy, do 7 – zdecydowanie to mnie dotyczy.

TEST

  1. Odczuwam dyskomfort bez stałego dostępu do informacji przez mój smartfon
  2. Denerwuje mnie brak możliwości natychmiastowego sprawdzenia czegoś na smartfonie
  3. Brak dostępu do informacji na smartfonie powoduje moje rozdrażnienie
  4. Denerwuję się, gdy nie mogę skorzystać z mojego smartfona zawsze, gdy mam ochotę
  5. Odczuwam niepokój na myśl o możliwości rozładowania się baterii w moim smartfonie
  6. Wpadłbym w panikę gdyby skończył mi się transfer, lub limit połączeń, w moim smartfonie
  7. Nie wyobrażam sobie aby mój smartfon nie miał zasięgu i dostępu do internetu
  8. Boję się zagubienia smartfona
  9. Odczuwam potrzebę częstego sprawdzania smartfona
  10. Gdy nie mam przy sobie smartfona, niepokoję się, że rodzina nie będzie miała ze mną kontaktu
  11. Gdy nie mam przy sobie smartfona boję się, że zobaczę ważnych wiadomości tekstowych i będę niedostępny dla połączeń
  12. Gdy nie mam przy sobie smartfona boję się, że nie mam kontaktu ze znajomymi i przyjaciółmi
  13. Gdy nie mam przy sobie smartfona boję się, że ktoś będzie chciał się ze mną bezskutecznie skontaktować
  14. Gdy nie mam przy sobie smartfona boję się zaburzenia stałego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi
  15. Gdy nie mam przy sobie smartfona odczuwam niepokój, że nie mam stałego wglądu w moje profile społecznościowe
  16. Gdy nie mam przy sobie smartfona odczuwam niepokój spowodowany brakiem do informacji o tym, co się dzieje na portalach społecznościowych
  17. Gdy nie mam przy sobie smartfona boję się, że nie będę otrzymywał powiadomień od moich kontaktów, oraz źródeł wiedzy
  18. Gdy nie mam przy sobie smartfona odczuwam niepokój brakiem możliwości sprawdzania wiadomości
  19. Gdy nie mam przy sobie smartfona odczuwam niepokój, gdyż nie wiem co ze sobą zrobić.

Ile Ci wyszło punktów? Wynik 21-60 punktów to lekkie uzależnienie. Wynik powyżej 61 punktów powinien Cię już niestety zaniepokoić i sugerować próby odłączania się od źródła uzależnienia, a nawet rozważenie podjęcia terapii.

PS. Pamiętam jak na początku ery telefonów komórkowych broniłam się przed posiadaniem takiego telefonu, a później przed jego noszeniem przy sobie tłumacząc wszystkim, że nie chcę chodzić na smyczy. Czyżbym była prorokiem?

źródło: CNN

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ania

Nie do końca mogę się zgodzić z każdym punktem. Uważam, że na ich podstawie i ilości punktów nie można zweryfikować uzależnienia. Jasne, to fajna podstawa ale myślę, że trzeba też uczciwie sobie powiedzieć czy to jest konieczność czy faktycznie problem. Przykładowo czuję niepokój kiedy mam rozładowany telefon a jestem poza domem ponieważ zwykle jestem z małym dzieckiem i to dla mnie sygnał, że w razie potrzeby mogę nie mieć możliwości zadzwonienia po pomoc. Tak samo w momencie, kiedy czuję strach, że rodzina nie może się do mnie dodzwonić bo zwykle dzwoni kiedy dzieje się coś złego (niespodziewany wypadek, ważna sprawa,… Czytaj więcej »

Myśli potarganej

Dziękuję Aniu za twój komentarz . Lista pytań jest opracowana przez profesora psychologii . Aby się wstępnie zdiagnozowac trzeba odpowiedzieć na każde pytanie w skali aż 1-7 stopniując swoje odczucia w stosunku do danego pytania, a następnie zsumować punkty. Jeśli tylko odczuwasz niepokój w podanych przez Ciebie przypadkach nie uzyskasz w teście ilości punktow, które świadczą o uzależnieniu .

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl