Czy można zostać mamą po ciąży pozamacicznej?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Ciąża pozamaciczna występuje wtedy, gdy zarodek nie zagnieżdża się we wnętrzu macicy, a poza nią. W początkowej fazie możesz nawet nie wiedzieć, że jesteś w ciąży i nie zauważać żadnych problemów. Z czasem jednak pojawiają się niepokojące objawy. Jak je rozpoznać?

Czym jest ciąża pozamaciczna?

Ciąża pozamaciczna ma miejsce wtedy, gdy zapłodnione jajeczko zagnieżdża się poza macicą, zazwyczaj w jednym z jajowodów (ok. 97% przypadków). Ten typ ciąży pozamacicznej nazywany jest ciążą jajowodową. Czasami ciąża pozamaciczna występuje w innych częściach ciała takich jak jajnik, jama brzuszna lub dolna część macicy (szyjka macicy), która łączy się z pochwą.

Ciąża pozamaciczna nie może przebiegać normalnie. Zapłodnione jajo nie jest w stanie przetrwać, a rosnąc, może powodować zagrażające zdrowiu lub życiu krwawienia. W takiej sytuacji niestety nie jest możliwe uratowanie ciąży. Zazwyczaj musi zostać usunięta za pomocą leków lub operacji.

Objawy ciąży pozamacicznej

Na początku występują typowe, wczesne oznaki ciąży – brak miesiączki, tkliwość piersi i mdłości. Jeśli wykonasz test ciążowy, wynik będzie pozytywny. 

Często pierwszym sygnałem ostrzegawczym ciąży pozamacicznej jest lekkie krwawienie z pochwy i ból w miednicy. Ponadto można odczuwać ból w ramieniu i szyi lub potrzebę wypróżnienia, spowodowaną krwawieniem wewnętrznym, 

 Wśród alarmujących objawów można też wymienić:

Jeśli zapłodnione jajo rośnie w jajowodzie przez dłuższy czas, może doprowadzić do pęknięcia jajowodu. Prawdopodobne pojawienie się  silne krwawienie w jamie brzusznej. Objawy tego zagrażającego życiu zdarzenia obejmują skrajne zawroty głowy, omdlenia i wstrząs. W przypadku zauważenia wyżej wymienionych symptomów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Metody leczenia

Istnieją 2 główne sposoby leczenia ciąży pozamacicznej. Jeśli jajowód nie pękł i ciąża nie jest w zaawansowanym stadium, lekarz może podać zastrzyk z metotreksatu, który powstrzymuje komórki przed wzrostem. W innych przypadkach konieczna będzie operacja. Najczęstszą z nich jest laparoskopia. Lekarz wykonuje bardzo małe nacięcia w podbrzuszu i wprowadza cienką, elastyczną rurkę, aby usunąć ciążę pozamaciczną. Jeśli lekarz podejrzewa, że jajowód jest pęknięty, może być konieczna laparotomia, czyli otwarcie jamie brzusznej. W sytuacji, w której jajowód jest uszkodzony, może być wymagane jego usunięcie.

Starania o dziecko po ciąży pozamacicznej

Ciąża pozamaciczna nie przekreśla szans na zajście w kolejną ciążę. Warto jednak poczekać ze staraniami przynajmniej 2 miesiączki po leczeniu, abyś mogła dojść do siebie, a organizm miał czas się zregenerować. Jeśli byłaś leczona metotreksatem, zwykle zaleca się odczekanie od 3 do nawet 6 miesięcy, ponieważ ten lek może zaszkodzić rozwijającemu się dziecku. 

Większość kobiet, które doświadczyło ciąży pozamacicznej, będzie w stanie ponownie zajść w ciążę, nawet jeśli usunięto im jajowód. W niektórych przypadkach, szczególnie po usunięciu jajowodu, zapłodnienie in vitro może być najlepszą metodą zajścia w ciążę. W przypadku pozytywnego wyniku testu ciążowego dobrze jest jak najszybciej powiadomić o tym lekarza, aby można było przeprowadzić wczesne badania w celu sprawdzenia, czy płód rozwija się prawidłowo.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także