Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Poród to bardzo ważny, ale również trudny moment w życiu kobiety. Warto odpowiednio się do niego przygotować. Jednym ze sposobów jest udział w zajęciach szkoły rodzenia. 

Niepewność oraz lęk przed porodem dotyka wiele ciężarnych kobiet, szczególnie tych, które zostaną mamami po raz pierwszy. Mimo że obecnie dostępnych jest wiele poradników, stron internetowych, a nawet grup dyskusyjnych poruszających tę tematykę, dla sporej części kobiet sama wiedza praktyczna jest niewystarczająca i chciałyby uzupełnić ją o zagadnienia teoretyczne. Właśnie w tym celu powstały szkoły rodzenia. Można je znaleźć w większości dużych i średnich miast, a nawet mniejszych miejscowościach. Na dodatek zajęcia w niektórych z nich – zazwyczaj tych przyszpitalnych – prowadzone są bezpłatnie. Uczęszczanie do szkoły rodzenia nie jest obowiązkowe, warto jednak się na to zdecydować.

Czego można się nauczyć w szkole rodzenia?

Podstawową funkcją tego typu zajęć jest przygotowanie kobiety do porodu – wyjaśnienie, jakie jego etapy następują po sobie, jak powinny przebiegać i czego można się po nich spodziewać. Uczą również znalezienie najwygodniejszej pozycji porodowej, poprawnego parcia i oddychania. Wiele szkół rodzenia dodatkowo skupia się na technikach relaksacyjnych, które mają złagodzić ból oraz stres. Duży nacisk kładą one również na prawa przysługujące pacjentce oraz rolę partnera. W zajęciach można bowiem brać udział z osobą towarzyszącą, którą zazwyczaj jest ojciec dziecka. Jeśli jednak preferencje ciężarnej są inne, może to być również przyjaciółka, mama, siostra itp. 

Tylko poród?

Szkoły rodzenia skupiają się jednak nie tylko na momencie wydania dziecka na świat. Większość z nich kompleksowo porusza zagadnienia dotyczące połogu oraz opieki nad noworodkiem. Można się tam przygotować chociażby do pierwszej kąpieli czy nauczyć prawidłowego ubierania i zakładania pieluch, co wbrew pozorom, nie zawsze jest łatwe. Szkoły rodzenia nastawione są na pomoc przyszłym mamom, osoby prowadzące kursy – zazwyczaj są to położne oraz doradcy laktacyjni – odpowiadają więc na wszystkie nurtujące pytania, starają się rozwiać wątpliwości i wesprzeć kobiety. Położne często oferują również możliwość wcześniejszego obejrzenia szpitala oraz swoją asystę przy porodzie. Z pewnością kompleksowa, aktualna i w rzetelny sposób przedstawiona wiedza zwiększa świadomość własnego ciała oraz pewność siebie podczas porodu, pozwalając łatwiej przez niego przejść. 

Grupa wsparcia

Dodatkową zaletą uczestnictwa w zajęciach szkoły rodzenia jest możliwość poznania kobiet, które również niedługo zostaną mamami. Można więc nawiązać nowe znajomości, które wielokrotnie  okazują się bardzo cenne również po porodzie. Kursy w szkołach rodzenia zazwyczaj przeznaczone są dla kobiet ok. 25 tyg. ciąży. Jeśli chcesz dowiedzieć się na ten temat więcej, zajrzyj na bloga https://mamabezrecepty.pl/. Znajdziesz tam wiele porad dla kobiet w ciąży, w połogu oraz młodych mam. 

Zobacz też: https://mamabezrecepty.pl/szkola-rodzenia/

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia

Ja chodziłam do szkoły rodzenia i nie żałuję to była najlepsza decyzja jaką podjęlam będąc w ciąży. Uważam też ze każda kobieta przechodzi inaczej ciążę i każda kobieta uspokaja się przy czymś innym. Moja koleżanka oglądała porody na necie bo wtedy czuła się lepiej, ja zarazem nie mogłam nic takiego ogladać, a w szkole rodzenia czułam się bardzo dobrze 😉

Kasia Potargana

Masz rację Gosiu, każda z nas jest inna i każdej z nas co innego pomaga. Natomiast uważam, że szkoła rodzenia, szczególnie dobra szkoła rodzenia, to ogromne wsparcie dla przyszłej mamy.

Zobacz także