Czym zająć dziecko w domu, gdy potrzebujemy chwili dla siebie

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Przed pytaniem czym zająć dziecko, gdy potrzebujemy chwili dla siebie staje teraz niejeden rodzic. Pozamykane szkoły i przedszkola to trudne wyzwanie dla rodziców, którzy często łączą pracę w domu z opieką nad pociechą.

Wiele (i wielu) moich znajomych przebywających z dzieckiem w domu cały dzień wieczorem pada wyczerpanych. Domowe obowiązki, aktywność malucha, ciągłe skupienie na nim nie należy do łatwych. Rodzice potrzebują chwili wytchnienia, lub sposobności do skupienia się na pracy, która często odbywa się teraz w domowych warunkach.

Czym zająć dziecko zatem, gdy potrzebujemy chwili dla siebie?

Na początek powiem, że nie obędzie się bez ofiar i zupełnie bez twojego zaangażowania. Wszystko, co ma dziecko robić, należy odpowiednio przygotować tak, by było ciekawe (a więc zajęło je na jak najdłużej) i bezpieczne. Nie zapominajmy także o zasadzie ograniczonego zaufania i nie zostawiajmy samych szczególnie przedszkolaków podczas zabawy.

Zabawy plastyczne i sensoryczne

Można powiedzieć, że klasyka gatunku. Jednak postaraj się nie ograniczać tylko do kolorowanek, czy wręczenia dziecku kredek i czystej kartki.

  1. Malowanie na kaszy mannie – posmarujcie kartki klejem, posypcie kaszą manną i pozostawcie do wyschnięcia. Starsze dziecko przygotuje kartkę samodzielnie, młodsze będzie wymagało twojej pomocy. Gdy kartki wyschną poproś by namalowało dla Ciebie wiosnę, albo portret rodzinny. Zapytaj malucha, co by chciało narysować, może samo wyjdzie z inicjatywą?
  2. Czarodziejskie malowanie – pojawianie – Wręcz dziecku świeczkę, lub białą kredkę świecową, niech narysuje np kwiatka. Gdy już kwiatek będzie narysowany, niech zamaluje całą kartkę dowolnymi farbami.
  3. Hitem w sieci jest obecnie malowanie rosnącymi farbami. Dzieciaki malują, na kartce specjalnie przygotowanymi farbami. Wkładacie kartkę do mikrofali, lub piekarnika i otrzymujecie obrazek 3D. Przepis na takie farby znajdziesz na stronie Słodkosłodka.pl.
  4. Fajnym pomysłem jest też poproszenie, aby pociecha wykonała dla mamy biżuterię z klusek. W tym celu wręcz dziecku makaron typu rurki, lub gwiazdki, sznurek i farby do pomalowania korali, czy bransoletki. Nie zapomnij założyć i pochwalić biżuterii
  5. Zabawy wszelkimi ciastolinami i innymi masami plastycznymi zawsze są w modzie i na długo zajmują nasze pociechy. Możesz kupić gotową ciastolinę, lub wykonać masę plastyczną samodzielnie. Opisy wykonania takich mas znajdziesz w moich wcześniejszych wpisach TUTAJ i TUTAJ
  6. Cudowną sprawą dla przedszkolaków jest także wszelkie przesypywanie, usypywanie, zasypywanie. Nie bez kozery maluchy ogromną część wyjścia na plac zabaw spędzają w piaskownicy, a nad morzem szukamy piaszczystych plaż. Wystarczy poświęcić kilo ryżu, lub kaszy manny i porządek w pokoju (spróbuj wysypać na ceratę, może nie będzie tak źle). Daj maluchowi pudełka, łyżki, garnki i małe zabawki, które będzie mógł zasypywać w ryżowo – mannowym „piasku”. Dłuższy czas spokoju masz zagwarantowany.

Inne rozwijające zabawy

  1. Przebieranki -Będzie trochę bałaganu i wybebeszona szafa, ale ile frajdy da dziecku, a rodzicom wytchnienia. Najlepiej aby to były ubrania rodziców. Super się sprawdzają wszelkiego rodzaju apaszki i szaliki. Moje córki mogły się tak bawić godzinami.
  2. Poproś dziecko o pomoc w domowych obowiązkach. Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, więc nie krępuj się wręczyć maluchowi szczotki do zamiatania, gdy Ty zamiatasz, poprosić o pomoc przy wieszaniu prania, czy w zmywaniu. Praca będzie szło może wolniej, ale maluch nie będzie się nudził i będzie się czuł potrzebny.

Nie zapomnij o ruchu

Mam wrażenie, że dzieciaki ruch mają wpisany w swoją naturę. Pomóż dziecku rozładować nadmiar energii ruchowymi zabawami, a na pewno łatwiej Ci będzie zyskać chwilę spokoju po takich zabawach. Klika ciekawych propozycji znajdziesz w moich starszych wpisach : 9 pomysłów w co się bawić z dzieckiem w domu i Zabawy, które znasz z dzieciństwa, a które możesz wykorzystać ze swoim dzieckiem.

Dobrym pomysłem są też kręgle z butelek, rzucanie zwiniętymi skarpetkami do kosza, czy uwielbiana zabawa przez przedszkolaki podłoga parzy (albo rekin, lub cokolwiek straszącego) – dziecko chodzi, podskakuje po pokoju, gdy zawołasz „podłoga parzy” musi szybciutko wejść na kanapę, fotel czy gdziekolwiek wyżej, by uniknąć poparzenia.

Zorganizuj dziecku „tańce„. Przygotuj muzykę o różnym tempie i charakterze i puście się w tany. Zapewniam, że nie tylko dziecko, ale i rodzice zakończą potańcówkę z uśmiechem na ustach.

Maluchy lubią też naśladować różne zwierzaki. Wymieniaj więc różne zwierzęta i poproś by je naśladowało. Nie omieszkaj się przestraszyć groźnego niedźwiedzia i pogłaskać małego pieseczka.

Dzieci uwielbiają Chowanki w różnych wariantach możesz bawić się z dzieckiem w chowanego w klasycznej postaci, ale możesz też dać sobie chwilkę oddechu i zaproponować inny rodzaj chowanek – schowaj w domu kilka zabawek i poproś o ich odnalezienie. Młodsze dzieci powinny mieć tak „schowane” zabawki, by je widziały, a starsze oczywiście będą musiały poszperać.

Myślę, że moje podpowiedzi nieco Ci pomogą przetrwać trudne czasy domowej izolacji. Mam też cichą nadzieję, że dzisiejszy wpis pobudzi twoją wyobraźnię i od teraz będzie Ci już tylko łatwiej wynajdować różnego rodzaju aktywności dla dziecka. Z drugiej strony z tym wymyślaniem też bym nie przesadzała. Jeśli widzimy, że jakaś zabawa dziecku bardzo odpowiada nie ma co na siłę wymyślać czegoś nowego. Jeszcze zdążymy 😉

Jeżeli uważasz ten post za przydatny, proszę udostępnij go swoim znajomym. Być może zechcesz też podzielić się swoimi doświadczeniami z przebywania z dzieckiem w domu, lub zabawami, które twój maluch uwielbia. Napisz proszę o tym w komentarzu.

Życzę Ci dużo siły, spokoju i nadziei na lepsze jutro.

Ściskam

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także