Dekoracje świąteczne do samodzielnego wykonania

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Kiedy zbliżają się święta, przyjemnie jest poświęcić trochę czasu na przygotowanie własnoręcznych ozdób, a nawet drobnych prezentów. Podpowiadamy, jakie dekoracje bożonarodzeniowe zrobić, żeby wprowadzić do domu świąteczny klimat.

Świąteczne girlandy z papieru

Papierowe girlandy świąteczne to najprostsza dekoracja na choinkę. Możesz powiesić je też na drzwiach wejściowych, na schodach lub jako dekorację w salonie. Każdy, bez względu na zdolności plastyczne poradzi sobie z ich zrobieniem. Zabierz się za przygotowanie girlandy razem z dziećmi i kreatywnie spędź z nimi popołudnie. Co będzie Ci potrzebne? Kolorowy papier lub tektura, nożyczki, sznurek oraz dziurkacz. Na kolorowej tekturze narysuj świąteczne wzory, np. choinki, Mikołaja, aniołka, piernikowego ludzika, skarpetę na prezenty, gwiazdkę i wytnij je nożyczkami. Na każdym szablonie zrób otwór dziurkaczem. Nawlecz wycięte wzory na ozdobny sznurek i gotowe! Im więcej powtarzających się figur, tym dłuższa girlanda. Możesz teraz powiesić ją na drzwiach wejściowych lub w salonie na karniszu.

Ozdoby świąteczne z papieru mogą powstać z mocnego kartonu i dzięki temu przetrwać więcej niż jeden sezon. Zrób subtelną girlandę z motywem choinek, używając do tego 3 kolorów sztywnego kartonu (ciemnozielonego, jasnozielonego i musztardowego) oraz ozdobnego sznurka. Ostrym nożykiem do tapet powycinaj trójkąty równoramienne (każdy bok o długości ok. 4 cm). Część trójkątów przetnij wzdłuż prawie do samego końca, zaczynając od czubka. Drugą część trójkątów przetnij tak, by zacząć od podstawy i pozostawić nieprzecięty wierzchołek. Złóż trójkąty w przestrzenne choinki. Nawlecz choinki na ozdobny sznurek, używając igły. Takie ozdoby bożonarodzeniowe jak papierowa girlanda z choinek pasują np. do wystroju wnętrza w stylu skandynawskim.   

Chcesz, żeby Twoje mieszkanie nawet zimą było pełne życia i zieleni? Zrób nietypową liściastą girlandę z karbowanego papieru. Powycinaj z niego liście (szablon na pewno bez trudu znajdziesz w Internecie) i zszyj je na maszynie do szycia (lub ręcznie, choć będzie to bardziej czasochłonne). Girlandę możesz powiesić na żyrandolu, na karniszu lub na drzwiach wejściowych. Jeśli użyjesz papieru w innym kolorze niż zielony, liściasty łańcuch może stać się też ozdobą na choinkę.

Stroiki świąteczne domowym sposobem

Takie świąteczne ozdoby jak stroik już od progu wprowadzają do domu bożonarodzeniową atmosferę. Możesz w prosty sposób samodzielnie je przygotować, nadając im indywidualnego charakteru. Stroik wcale nie musi być zrobiony ze świerkowych gałązek – stwórz ozdobę z różnorodnych gałązek i przyozdób plasterkami suszonej pomarańczy i cytryny. Nowoczesny stroik bożonarodzeniowy na stół możesz zrobić np. z bombek lub gałązek oliwnych. Prosty, ale ciekawy stroik stworzysz z foremek do ciastek w kształcie gwiazdek i czerwonej wstążeczki.

Przeczytaj też o innych dekoracjach, które mogą uczynić Twój salon milszym!

Małe drzewko świąteczne

Nie potrzebujesz dużej choinki, żeby poczuć świąteczny nastrój. Wystarczy Ci nawet małe drzewko przystrojone własnoręcznie wykonanymi ozdobami choinkowymi. Chcesz, żeby wyglądało jak najbardziej naturalnie? Przystrój je suszonymi plasterkami pomarańczy i cytryny. Możesz nawlec plasterki na ozdobny sznurek i stworzyć z nich girlandę świąteczną. Na małym świerkowym drzewku mogą zawisnąć też szyszki i orzechy (używając gorącego kleju przyklej do nich nitkę lub sznurek). Zamiast tradycyjnej choinki możesz zrobić własne drzewko świąteczne, wykorzystując do tego gałęzie. Kilka niewielkich gałązek pomaluj farbą lub sprejem na biało. Powieś na nim naturalne dekoracje bożonarodzeniowe (np. żołędzie lub orzechy).

Własnoręcznie robione płatki śniegu

Kawałek kolorowego papieru, papieru do pakowania prezentów lub krepiny i nożyczki wystarczą, żeby przygotować subtelną ozdobę świąteczną. Płatki śniegu mogą posłużyć do udekorowania choinki, okien i ścian. Kartkę w kształcie kwadratu złóż tak, by powstał z niej trójkąt. Trójkąt złóż dwukrotnie na pół i rozłóż ostatni trójkąt. Teraz prawą krawędź trójkąta złóż wzdłuż widocznej linii pomocniczej (linia widoczna po rozłożeniu ostatniego trójkąta), do przeciwległego boku trójkąta. To samo zrób z lewym bokiem. Powstanie trójkąt z nierówną podstawą – obetnij wystające fragmenty tak, żeby uzyskać trójkąt równoramienny. Na trójkącie narysuj dowolny wzór i wytnij. Wzory śnieżynek znajdziesz w Internecie.

Zobacz, jak odmienić Twój dom na święta!

Samodzielnie zaprojektowane kartki świąteczne

Kartki świąteczne zrobione własnoręcznie na pewno sprawią Twoim bliskim wiele radości. Możesz dołączyć je też do upominków zamiast bileciku z imieniem. Jak prosto przygotować niebanalną bożonarodzeniową kartkę? Potrzebny będzie Ci papier ozdobny (do zaproszeń lub wizytówek) oraz dekoracyjna taśma klejąca ze świątecznym motywem. Używając taśmy, stworzysz na kartce świąteczną choinkę. Oderwij (nie odcinaj jej, dzięki czemu będzie wyglądała bardziej naturalnie) kawałek taśmy w jasnym kolorze i przyklej jako pień choinki. Urwij 5 kawałków taśmy z motywem reniferów, bałwanków czy śnieżynek różnej długości i przyklej je na kartkę, tworząc choinkę (najdłuższy kawałek znajduje się tuż przy pniu, a najkrótszy tworzy wierzchołek). Na koniec wytnij z taśmy kształt gwiazdki i przyklej na szczycie choinki. Przyklejaj kawałki taśmy tak, żeby zachować pomiędzy nimi niewielkie odstępy.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także