Dlaczego mydło w kostce jest bardziej EKO – 15 eko tipów

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Moje córki przyszły do mnie i powiedziały: „Mamo musimy być bardziej EKO. Nie chcemy zginąć wraz z życiem na Ziemi za 30 lat”. I tak zaczęły się w naszym domu dyskusje i rozważania na tematy ekologiczne. Dziewczynki początkowo mówiły o globalnych działaniach. Później doszłyśmy jednak do wniosku, że globalne działania, to także nasze domowe, małe działania. Świat składa się przecież właśnie z domów i z ludzi.Jeśli każdy dołoży małą cegiełkę, może uda się zahamować tę galopującą autodestrukcję naszego globu. Postanowiłyśmy wdrożyć kilka zasad, które nie powiem z trudem, ale wdrażamy. Oto one:

1. Kupuj ryż i kaszę na kilogramy

Dzięki temu nie tworzysz plastikowych śmieci. Poza tym Bisfenol – A zawarty w plastikowych opakowaniach pobudza gen otyłości, przez który przybiera się na wadze. Masz więc przyjemne z pożytecznym – mniej śmieci i ładna figura.

2. Noś własną torbę na zakupy

W wielu sklepach można nabyć takie ortalionowe siatki, które po zwinięciu są mniejsze od pięści. Miej taką siatkę zawsze w torbie na wypadek, gdyby potrzebne były jakieś zakupy. Te reklamóweczki, jednorazóweczki to prawdziwa plaga. Pozbieraj kiedyś wszystkie torebki i torby z całego tygodnia. Zobaczysz, że zrobi się z tego pokaźna górka. Idąc na zaplanowane zakupy zabierz z domu duże wielorazowe torby, Można je kupić w każdym markecie. Kupując warzywa i owoce na kilogramy także staraj się mieć przy sobie swoje torebki do ważenia.

3.Pij kranówkę

Jeśli w twoim mieście woda z kranu jest zdatna do picia, pij kranówkę. Zmniejszysz w ten sposób ilość kupowanych butelek z plastiku. Możesz też wielokrotnie używać tej samej butelki, wlewając do niej wodę, lub inne napoje, zamiast kupować nowe.

4.Używaj kubeczka menstruacyjnego

Nie dość, że znów postąpisz zgodnie z zasadą „zero waste” (zero śmieci), to zaoszczędzisz na podpaskach (jednorazowy zakup kubeczka, który jest wielokrotnego użytku to ok 30 zł). No i nie będziesz się stresowała, czy coś przeciekło i czy masz czyste ubranie.

5.Mycie lamp jest bardziej EKO

Brudne lampy przepuszczają mniej światła. Włączasz więc więcej lamp, lub dajesz mocniejsze żarówki. A tymczasem ten prosty zabieg sprawi, że mniejszym zużyciem energii będziesz miała widniej w domu.

6. Zamiast mydła w płynie kup mydło w kostce

Podobno można już nawet kupić szampon w kostce. Dlaczego w kostce, a nie w płynie? To jasne. Znów masz szansę kupować mniej plastikowym opakowań.

7. Wyjmuj ładowarkę z kontaktu, gdy jej nie używasz

A także wyłączaj całkowicie urządzenia elektryczne, gdy ich nie używasz. Zostawione na „Stand By” także zużywają energię. Mniejsze zużycie energii, to czystsze powietrze ale i więcej pieniędzy w kieszeni.

8. Do sprzątania używaj tekstylnych ściereczek

Sprzątanie ręcznikami papierowymi jest na pewno wygodne, ale tworzy kolejne śmieci. Wyprodukowanie takich ręczników to następne zużycie energii, które możesz zmniejszyć używając zamiast nich szmatek np. ze starych podkoszulek.

9. Zrób zdjęcie lodówki

I zabierz je na zakupy. Oczywiście zrób też listę zakupów. Pytasz po co zdjęcie, jak masz listę? To jasne. Jak zaczniesz się zastanawiać, czy masz coś w domu skoro nie ma tego na liście, to możesz jeszcze sprawdzić zdjęcie. Przez nieprzemyślane zakupy marnujemy mnóstwo żywności, a co za tym idzie zużywamy niepotrzebnie energię i wodę wykorzystane do ich wyprodukowania, tworząc na dodatek, kolejne śmieci.

10. Pogniecione ubrania są bardziej eko

Serio musisz mieć wyprasowane jeansy i skarpetki? Albo ręczniki i piżamę? Przed prasowaniem zrób zdroworozsądkową segregację i odrzuć rzeczy, które nie wymagają prasowania. Ręcznik i tak zmoczysz i będzie sechł pod własnym ciężarem, skarpetki naciągniesz na stopy i nie będzie widać zagnieceń. W piżamie śpisz, więc i tak ją wygnieciesz. A bluzki, t-shirty, jeansy, jak po praniu strzepniesz i dokładnie rozwiesisz będą wyglądały całkiem ok, a lekkie zagniecenia tylko będą dowodem na to, że dbasz o środowisko.

11. Kupuj lokalne produkty – są bardziej eko

Co ma kupowanie lokalnych produktów do ekologii? Ano ma. Takie produkty rzadziej wymagają szczelnych opakowań z tworzyw sztucznych, gdyż szybciej są zużywane. Nie zużywa się też tyle energii, by je dostarczyć do sklepu. No i wspierasz swoich sąsiadów.

12. Kupuj żywność nieprzetworzoną

Każdy etap przetwarzania żywności, to kolejne zużycie energii i wody, nie mówiąc o opakowaniu, które z reguły też będzie bardziej niezniszczalne- czytaj nie biodegradowalne. Jeśli możesz więc wybierać pomiędzy produktami nieprzetworzonymi i półproduktami, a żywnością gotową, wysoce przetworzoną, wybierz to pierwsze.

12. Bądź bardziej eko – używaj zwykłych talerzy i sztućców do grilla

No jakoś tak się przyzwyczailiśmy, że jak grill, szczególnie gdzieś dalej od domu, to plastikowe talerzyki i sztućce. A później lasy całe toną w śmieciach. Jak jestem nad pobliskim Zalewem Sulejowskim w weekend, to płakać mi się chce. Ludzie przyjeżdżają na łono, bliżej natury, robią sobie grilla, czy ognisko, a potem jadą do domów i śmieci zostawiają w lesie. Jakby nie mogli zabrać tego, co przywieźli .Gdzie oni będą przyjeżdżali za kilka lat? No i oczywiście te plastiki też się same nie rozłożą niestety…

13. Nie kupuj produktów z olejem palmowym

Sam w sobie olej palmowy jest szkodliwy dla zdrowia. A dlaczego nie EKO? Bo pod uprawy palm z których jest uzyskiwany wycina się ogromne połacie tropikalnych lasów deszczowych i osusza cenne torfowiska.

14. Gaś światło

Wystarczy, że wychodząc z dane pomieszczenia będziesz pamiętała, by zgasić światło. Zaoszczędzisz energię, ale też podreperujesz domowy budżet. Przyczynisz się też do zmniejszenia tzw. zanieczyszczenia światłem. Zbyt duże rozświetlenie naszej planety to nie tylko kłopot dla astronomów i poetów, którzy z tego powodu nie widzą gwiazd. To także zaburzenie rytmu dobowego ludzi i zwierząt. Dezorientuje też migrujące ptaki, przeszkadza żółwiom w składaniu jaj, niszczy zooplantkon. Może też poprzez obudzanie zwiększonej produkcji melatoniny stać się przyczyną raka piersi.

15.Używaj środków czystości domowej roboty – są bardziej EKO

Nasze babcie nie znały detergentów, a ich domy też lśniły czystością. Zamiast więc kupować środki chemiczne, spróbuj używać prostych domowych środków takich jak: soda oczyszczona, kwas cytrynowy, ocet, alkohol, woda utleniona (przepisy na takie domowe środki znajdziesz tutaj). Dzięki temu nie będziesz zatruwała wody, oraz gleby środkami chemicznymi, a co za tym idzie, nasze pokarmy będą mniej toksyczne.

To są nasze sposoby, które powoli wprowadzamy do naszego życia. Nie są jakieś skomplikowane. Wystarczy o nich pamiętać i starać się zmieniać nawyki. Ciekawe, jakie Ty masz sposoby na bycie bardziej Eko? Z przyjemnością poczytam i spróbuję wykorzystać.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Minimili

Naprawdę ktoś prasuje skarpetki? Chciałabym go poznać. Chociaż nie, w zasadzie chyba nie;-)

MałaMi

Fajnie, fajnie, ale nie wszystko każdy może. 3. Kranówka – woda w mieście może i pitna, ale rury doprowadzające do części mieszkań stare i woda smakuje rdzą. Plus nie wszyscy piją wodę źródlaną, wielu wybiera taką z dużą ilością minerałów, których kranówka Ci nie dostarczy w takiej ilości. 4. Kubeczek menstruacyjny naprawdę nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego 8. Czego, jak czego, ale np. toalety bym wielorazowymi ściereczkami nie umyła. 10. W wielu miejscach obowiązuje jakiś dress code i nie prasowanie ubrań jest w nich nie do pomyślenia. Do do prasowania ręczników – to je dezynfekuje, co jest dość istotne… Czytaj więcej »

Zobacz także