Elewacja wentylowana – czy to dobry wybór?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Elewacja budynku ma bardzo duże znaczenie, jednak nie tylko dla samej estetyki. Większość osób wykonuje elewację wykorzystując tynk. Takie rozwiązanie jest dosyć tradycyjne. Oczywiście można postawić też na boniowanie, co prezentuje się bardziej retro, ale też wymaga większych nakładów pracy. Ciekawym wyborem wydaje się więc elewacja wentylowana. Warto na ten temat dowiedzieć się więcej.

Elewacja wentylowana – co to takiego?

Jeżeli zależy wam na ciekawej elewacji domu, a przy tym cenicie nowoczesne rozwiązania oraz dobrą izolację to trafnym wyborem będzie dla was elewacja wentylowana. Jest to nowoczesny system okładzinowy, który nie tylko zmienia estetykę budynku, ale też zapewnia jeszcze lepszą termoizolację, czyli zapobiega też ucieczką ciepła. Do takich elewacji wykorzystuje się choćby płyty elewacyjne HPL. Elewacja wentylowana może być wykonana zarówno na nowych domach, ale też starszych czy nawet budynkach użytku publicznego. Sama elewacja składa się z metalowego szkieletu ramowego, który mocuje się do ściany zewnętrznej nieruchomości. Następnie do kratownic montuje się izolację termiczną, a potem pozostaje już tylko i wyłącznie ciekawe wykończenie elewacji i tutaj można wykorzystać płyty elewacyjne HPL, ale o tym za chwilę.

Poznaj zalety elewacji wentylowanej

Wiele się mówi o tym, że rachunki za ogrzewanie rosną, dodatkowo ucieczki ciepła jeszcze je zwiększają. Warto więc szukać takich rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić na rachunkach, a przy tym zrobić coś dobrego dla środowiska. Zatem dobrym wyborem będzie elewacja wentylowana, które zapewnia maksymalnie dobrą izolacyjność termiczną domu czy nawet bloku. Doskonale sprawdzi się nawet w przypadku domów pasywnych czy nieruchomości komercyjnych. Wykorzystując wełnę szklaną czy styropian rachunki za ogrzewalnie będą maleć. Ale na tym zalety się nie kończą. Musicie jeszcze widzieć, że takie rozwiązanie poprawia znacząco izolację akustyczną zatem nawet jeżeli mieszkacie w głośnej okolicy bądź wasz dom znajduje się blisko placów zabaw czy drogi, to w domu będziecie mogli cieszyć się ciszą i spokojem, a to niewątpliwie sprzyja odpoczynkowi po ciężkim dniu w pracy. Sam montaż także nie nastręcza problemów, bo system elewacji wentylowanej jest prefabrykowany, a przy tym praca jest czysta. Gdy już na ścianach zewnętrznych został zamontowany gotowy system okładzinowy to czas przejść do wykończenia i tutaj możecie zastosować wiele różnych materiałów, ale naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się płyty elewacyjne HPL. Warto dowiedzieć się o nich więcej.

Płyty elewacyjne HPL – ważne informacje, które warto poznać

Czym są więc płyty elewacyjne HPL? To nic innego jak wysokiej jakości produkty, która zostały uzyskane z kilku bądź kilkunastu warstw papieru impregnowanego żywicą poliuretanowo-akrylową, które zostały poddane wysokiemu ciśnieniu, ale i wysokiej temperaturze. Następnie na ich powierzchni został umieszczony papier dekoracyjny, który jest wykończeniem zewnętrznym. Może być jedno lub dwustronny. To właśnie ta część płyt elewacyjnych HPL pozwala na zastosowanie niezwykle stylowych, ciekawych czy nowoczesnych faktur, ale i kolorów czy nawet wzorów. Jednak nadal na tym zalety się nie kończą, bo płyty elewacyjne HPL wykazuję bardzo dużą odporność na zarysowania, ale i wilgoć. Dodatkowo nie płowieją, nawet pod wpływem promieniowania UV. Są też odporne na rozpuszczalniki, a utrzymanie ich w czystości, ale też w bardzo dobrym stanie jest banalnie proste. Nie możemy nie wspomnieć o bardzo prostym montażu, który dodatkowo jest szybki.

Czy elewacyjna wentylowana jest dobrym wyborem?

Oczywiście, że tak, wszak wyróżnia się nie tylko wyjątkowo dobrymi walorami estetycznymi, ale też praktycznymi. Cena jej nie jest wysoka, a trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę dobrze. Wykorzystanie takiej elewacji pozwala też na znaczącą oszczędność na ogrzewaniu, ale i zapewnia ochronę akustyczną. Dodatkowo bardzo dobrze sprawdza się jako wykończenie domów pasywnych czy nawet w przypadku starych domów.

Należy szukać takich rozwiązań, które są nie tylko tanie, ale też funkcjonalne i trzeba przyznać, że do takich wpisuje się właśnie elewacja wentylowana. Zatem warto się na nią zdecydować.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Słodko Słodka

Nie słyszałam nigdy o takiej elewacji, prezentuje się super 🙂

Kasia Potargana

No widzisz Kochana, cał eżycie człowiek się uczy 😉

KamilaJ

Bardzo dziękuję za ten wpis! Wszystko napisane zwięźle i na temat, ale przy okazji logicznie. Cieszę się, że poruszyłaś temat izolacji termicznej, bo właśnie my mieliśmy ten problem i osuszanie ścian robiliśmy praktycznie co roku… Szykujemy się na remont elewacji i jej wentylowana opcja ma coraz więcej plusów 🙂

Kasia Potargana

Dziękuję za twój komentarz. Zawsze do usług 😉

Zobacz także