Nie jest prawdą, że problem rozszerzonych naczynek występuje wyłącznie w przypadku skóry cienkiej czy wrażliwej. W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na korzystanie z kuracji gabinetowych, które pozwalają m.in. zniwelować rumień czy teleangiektazje. I są to także posiadacze skóry grubej oraz tłustej. Na szczęście zamykanie naczynek to kuracja, którą można zastosować przy różnego rodzaju cerze.
Technologia IPL sprawdza się w wielu kuracjach kosmetycznych, które są obecnie dostępne w salonach urody. Urządzenie emitujące energię świetlną znalazło również zastosowanie w walce z problemami cery naczyniowej, wrażliwej oraz ze skłonnością do powstawania rumienia. Co ciekawe, ten zabieg można wykonać zarówno w celu zredukowania istniejących już, nieestetycznych zmian skórnych, jak i profilaktycznie. Zamykanie naczynek IPL pozwala m.in. na przeciwdziałanie trądzikowi różowatemu.
Procedura zabiegowa i sposób działania IPL
Działanie urządzenia służącego m.in. do zamykania naczynek polega głównie na naświetlaniu różnych niedoskonałości skóry. Technologia IPL wytwarza bowiem energię świetlną, która jest zamieniana na ciepło i przyczynia się do zwiększenia temperatury krwi. Dzięki temu można uszkodzić ścianę naczynka, a tym samym doprowadzić do jego wydalenia z organizmu (w ramach naturalnego procesu przemiany materii). Warto też podkreślić, że zabieg z użyciem urządzenia IPL sprawdza się nie tylko przy niwelowaniu powierzchownych, najbardziej widocznych niedoskonałości cery. Tę metodę można również wykorzystać do zamykania rozszerzonych naczynek, które są umiejscowione w głębszych warstwach skóry.
Rezultaty po pełnej kuracji
Zamykanie naczynek IPL można pod wieloma względami dostosować do potrzeb osoby, która zgłosi się do gabinetu kosmetycznego. Po pierwsze, wraz z kosmetologiem ustalany jest indywidualny program kuracji, obejmujący konkretną liczbę spotkań. Pełna terapia składa się zazwyczaj z około 4-6 zabiegów naświetlania urządzeniem IPL, wykonywanych w odstępach co 2 tygodnie. Po drugie, rozpoczęcie kuracji jest poprzedzane rozmową z kosmetologiem. Podczas takiego wywiadu wykwalifikowany pracownik gabinetu ocenia stan i rodzaj skóry, co z kolei pozwala na dopasowanie parametrów urządzenia do redukowanych niedoskonałości.
Co stanowi przeszkodę do wykonania zabiegu?
Naświetlanie rozszerzonych naczynek przy użyciu technologii IPL wiąże się z licznymi przeciwwskazaniami. Najważniejsze z nich to: ciąża, świeża opalenizna, bielactwo, łuszczyca, cukrzyca, epilepsja oraz choroby nowotworowe. Ponadto, zamykanie naczynek IPL nie jest wskazane w przypadku zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub grzybiczego skóry, stosowania hormonów i antykoncepcji, nieleczonego lub nieunormowanego nadciśnienia czy w trakcie przyjmowania antybiotyków dermatologicznych. Wszystkie przeciwwskazania do zabiegu są oczywiście wykluczane podczas rozmowy z kosmetologiem.
Zalecenia po wizycie w gabinecie
Gabinetowe zamykanie naczynek wymaga również ścisłego przestrzegania zaleceń pozabiegowych. W największej mierze dotyczy to tych partii ciała, które są objęte kuracją kosmetyczną. Po każdym zastosowaniu technologii IPL należy unikać ekspozycji skóry na słońce (minimum przez 4 tygodnie) oraz używać kremów z filtrem SPF 30 lub 50. Przez kilka dni po zabiegu niewskazane jest też korzystanie z sauny, gorących kąpieli oraz basenu. Innymi słowy, po zamykaniu naczynek przy zastosowaniu technologii IPL skóra potrzebuje dodatkowej ochrony. W związku z tym, duże znaczenie ma też właściwa pielęgnacja obszaru zabiegowego w warunkach domowych. Podczas trwania kuracji warto zrezygnować ze stosowania preparatów kosmetycznych, które mają w swoim składzie alkohol (mogą one dodatkowo podrażniać skórę). Natomiast wskazane jest używanie produktów nawilżających, a w przypadku wystąpienia zaczerwienienia lub odczuwalnego pieczenia – także panthenolu lub alantanu w kremie.
Artykuł dotyczący zamykania naczynek IPL został przygotowany we współpracy z gabinetem kosmetycznym Qclinique.