Gdzie i jak się wybrać do ciepłych krajów zimą 2021/22

Kasia Potargana
A+A-
Reset
Dominikana hotele

Pomyślałam, że podpowiem Ci gdzie i na jakich zasadach możesz się wybrać zimą 2021/22, bo być może masz ochotę wybrać się gdzieś do ciepłych krajów na słoneczko, uciec od pluchy, słoty, wiatru i śniegu, a nie wiesz jak się do tego zabrać i gdzie lecieć. Nawet w tych czasach to możliwe, choć nieco trudniejsze, niż przed wybuchem pandemii.

Generalnie podróżowanie w czasach pandemii nie jest łatwe, ale możliwe. Powoli przyzwyczajamy się do wypełniania formularzy, certyfikatów szczepienia (zawsze po angielsku, z kodem QR z IKP na pacjent.gov.pl) i testów. Niektóre państwa mają większe wymagania, inne mniejsze, niektóre chronią się kwarantanną, a inne nie wpuszczają turystów wcale. Musisz też się przygotować na to, że w przestrzeni publicznej będziesz nosiła maseczkę, a niektóre kraje poproszą też o certyfikat szczepienia przy wstępach do obiektów turystycznych, muzeów, czy restauracji.

Samemu, czy z biurem podróży?

Jak najbardziej z biurem podróży. W ostatnim okresie podróżują z biurem nawet osoby, które uwielbiają smak przygody i nigdy nie korzystały z usług biura. Dlaczego? Ano dlatego, że z biurem jest po prostu bezpieczniej i wygodniej. Weźmy chociażby ostatnie zamknięcie granic przez Maroko. Turyści biura, w którym pracuję, czuli się w Maroku spokojni o to, że wrócą. Pozostali słali do nas błagalne wręcz maile, gdyż linie lotnicze poodwoływały loty. Teraz, gdy o tym piszę, ponad sto osób nie ma jak z Maroko wrócić. Biuro podróży musi przestrzegać przepisów. Opłaca także składki na specjalne fundusze na wypadek różnych nieprzewidzianych sytuacji.

Biuro dysponuje też konkretnymi, rzetelnymi informacjami na temat wymogów covidowych w danym kraju i pilnuje, aby turyści byli do podróży przygotowani.

Gdzie najłatwiej się wybrać zimą 2021/2022 ?

Jeśli chodzi o dalsze, ciepłe kierunki, najłatwiej wybrać się do Dominikany i Meksyku, ponieważ te kraje nie stawiają żadnych wymagań w stosunku do przybywających. Wystarczy, że wypełnisz specjalne formularze PLF na stronach tych krajów, posiadasz kody QR wygenerowane po wypełnieniu tychże i to by było na tyle z wymagań covidowych.

Właściwie każdy kraj żąda obecnie wypełnienia na swojej stronie odpowiedniego formularza, bez którego nie wjedziemy na teren danego państwa. Są tu wyjątki, które proszą o taki formularz papierowy, wypełniany podczas lotu, ale to nieliczne., np. Ekwador.

Dość małe wymagania stawia podróżnym właśnie Ekwador, w którym zamiennie okazujemy się ważnym certyfikatem szczepienia, lub wynikiem testu PCR, który należy wykonać najwcześniej 72 godziny przed lądowaniem w Ekwadorze.

Całkiem łatwo podróżuje się też na Kubę, która jak większość europejskich krajów, do których lataliśmy w wakacje, zadowala się ważnym certyfikatem szczepienia w języku angielskim, lub wynikiem testu PCR wykonanego najwcześniej 72 godz. przed lądowaniem na Kubie. Ozdrowieńcy także będą musieli się przetestować przed podróżą. Aby wjechać na Kubę, musisz też posiadać odpowiednio wysokie ubezpieczenie zdrowotne na wypadek zachorowania na Covid podczas pobytu na Kubie ( Bez poświadczenia posiadania ubezpieczenia możemy zostać nie wpuszczeni do tego kraju).

Kostaryka, choć nie wymaga testów od niezaszczepionych. Wymaga za to odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia. Jedynie osoby zaszczepione takiego ubezpieczenia posiadać nie muszą.

Bardziej restrykcyjnie podchodzą do podróżnych Kenia, Zanzibar, Emiraty Arabskie, Malediwy, które niezależnie od faktu szczepienia żądają wyniku testu PCR wykonanego do 72 godzin przed lądowaniem w tych krajach. Dodatkowo w Emiratach osoby, pragnące zwiedzać np. Abu Zabi muszą być zaszczepione i posiadać certyfikat, jak wszędzie w jęz. angielskim (i o tym że po angielsku już więcej nie piszę, ponieważ to jest reguła dotycząca wszystkich krajów).

Możemy też polecieć na Sri Lankę, do Kanady, i USA,Omanu czy Chile. Tam mają wstęp tylko osoby zaszczepione, okazujące się odpowiednim certyfikatem, oraz negatywnym wynikiem testu PCR. Pozostałe osoby kierowane są na kwarantannę, zazwyczaj 14 dniową. Chile dodatkowo wymaga odpowiednio wysokiego ubezpieczenia na czas pobytu. Zaś Sri Lanka żąda opłacenia ubezpieczenia 12 USD po wypełnieniu formularza na stronie Visit Sri Lanka.

Tajlandia także otworzyła swoje podwoje. Podróże do Tajlandii zaleca się osobom zaszczepionym , ponieważ pozostali kierowani są na kwarantannę. Poza certyfikatem szczepienia, należy wykonać test PCR 72 godziny przed lądowaniem w Tajlandii, mieć opłacone ubezpieczenie zdrowotne na pokrycie kosztów leczenia Covid, oraz zainstalowaną aplikację MorChana i wypełnić Thailand Pass minimum 7 dni przed wylotem. Po przylocie do Tajlandii poddawani jesteśmy darmowemu testowi, a następnie czekamy na wynik w certyfikowanym hotelu 8 godzin.

A co z bliższymi kierunkami?

O tej porze przyjazne temperatury oferują Wyspy Kanaryjskie i Madera, które zamiennie zadowalają się Unijnym Certyfikatem szczepienia, bądź negatywnym testem PCR wykonanym 72 godziny przed przybyciem. Możesz też wybrać się do Egiptu, czy Turcji (w Egipcie ok 24-26 st., w Turcji ok 15-18st) na podobnych zasadach. Te państwa, także wymagają wypełnienia odpowiednich formularzy na swoich stronach i uzyskania kodu QR w wyniku ich wypełnienia.

Jak podróżują dzieci zimą 2021/2022?

Dzieci w każdym kraju traktowane są nieco inaczej. Sprawdź więc dokładnie jakie wymagania będą stawiane naszym pociechom w zależności od wieku.

Dość dobrze szczegółowo wymagania są omówione na stronie R.pl w zakładce Aktualne Wytyczne Covid, z której korzystałam pisząc ten tekst i korzystam w mojej codziennej pracy.

Po powrocie do Polski

Od 15 grudnia b.r. wszyscy podróżni wracający spoza strefy Schengen muszą poddać się obowiązkowemu testowi na Coivd w ciągu 3 godzin od przybycia do kraju. Wystarczy test antygenowy.W innym przypadku kierowani są na kwarantannę 14 dniową. Dobrze pamiętać o tym fakcie planując podróż. Na pocieszenie dodam, że niedawno testowałam się na lotnisku. Poszło w miarę sprawnie i bez problemów, a test wyszedł negatywny.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Ubezpieczenia w ogóle uważam za niezbędne dla podróżowania. Tym bardziej w obecnych czasach nie wyobrażam sobie, że można się nie ubezpieczyć. Są dwa podstawowe rodzaje ubezpieczeń: zdrowotne na czas pobytu w wybranym kraju, oraz ubezpieczenie kosztów rezygnacji.

Ubezpieczenie zdrowotne jest o tyle istotne, że na miejscu, gdy Ci się coś stanie, nikt nie będzie miał litości i nie zastosuje leczenia bez zapłaty (chyba, że bardzo podstawowe w państwowej jednostce, ale to są naprawdę bardzo nieliczne przypadki). Zakładam , że bez takiego ubezpieczenia nie ruszysz się z kraju na pewno. Jednak w czasach Covid warto sprawdzić, czy twoje ubezpieczenie zawiera leczenie Covid i pokrycie kosztów ewentualnej kwarantanny, ponieważ wiele ubezpieczeń takiej funkcjonalności nie posiada. Wybierając się też do danego Państwa, upewnij się, czy to Państwo nie wymaga odpowiedniej wysokości ubezpieczenia i okazania poświadczenia na granicy. Takie poświadczenia są sprawdzane i bez nich możemy zostać nie wpuszczeni na teren kraju, który chcemy odwiedzić.

Jeśli chodzi o ubezpieczenie kosztów rezygnacji, musisz sobie zdawać sprawę, że twoje zachorowanie, a tym bardziej na Covid, czy kwarantanna, nie zwalniają Cię z konieczności zapłaty za imprezę, na którą z w/w powodów się nie stawisz. Właśnie temu służą ubezpieczenia kosztów rezygnacji. Ubezpieczyciel zwróci Ci kwotę, którą zapłaciłaś w biurze podróży, zależnie od wybranego wariantu. Zwróć więc uwagę co gwarantuje ubezpieczenie, które chcesz wykupić. Sprawdź, czy np w przypadku pozytywnego testu, lub kwarantanny także otrzymasz zwrot środków. Ja bardzo namawiam na ubezpieczenie od rezygnacji z wariantem zachorowania na Covid, ponieważ w tych czasach przepisy zmieniają się z dnia na dzień i kraje, które nie wymagały dotąd testów, mogą ich zażądać. Jeśli test wyjdzie pozytywny, bez ubezpieczenia tracimy całą należność za niezrealizowany wyjazd. Miałam w moim biurze przypadki pozytywnego testu przed wyjazdem, który podczas kupowania wycieczki był niewymagany. Na szczęście wszyscy byli ubezpieczeni.

Może po przeczytaniu tego tekstu czujesz się nieco wystraszona, jednak zapewniam Cię, że biuro tak Cię poprowadzi, że dasz radę przygotować się do podróży i spędzisz w wybranym miejscu wspaniałe, słoneczne i bezpieczne wakacje. Ja oczywiście zapraszam Cię do biura w którym pracuję 🙂

W związku z tym, że przepisy w zakresie Covid, jak i cała sytuacja zmienia się jak w kalejdoskopie, proszę traktuj ten wpis mocno poglądowo i upewnij się przed decyzją o wyjeździe, jakie wymagania panują na dany moment.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także