Haft krzyżykowy, czyli jaką wybrać kanwę na start

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Sprawne haftowanie krzyżykowe pozwala ukoić nerwy, poprawia sprawność manualną oraz koncentrację. Wiele osób haftując, odpręża się i odsuwa się od otaczających problemów. Można powiedzieć, że osoby haftujące czerpią czystą przyjemność z tego, że mogą stworzyć coś ciekawego i wyglądającego bardzo atrakcyjnie. Aby jednak kreować prawdziwe dzieła sztuki, należy zacząć od mocnych podstaw.

Do wyboru mamy dwie opcje, haft liczony oraz nadruk. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z haftowaniem prawdopodobnie preferują kanwy z nadrukiem, co ułatwia im pracę. Natomiast haft liczony umożliwia pełną swobodę w tworzeniu prawdziwych dział sztuki, wymaga jednak pewnej wprawy i doświadczenia.

Haft krzyżykowy na klasycznej kanwie lub aidzie z nadrukiem

Wybór aidy, lub kanwy z nadrukiem znacznie ułatwia haftowanie osobom początkującym. Odpowiednio pokolorowane kwadraciki pomagają odnaleźć dany kolor we wzorze. Czasami warto posiadać wydrukowany wzór graficzny, który ułatwia odnalezienie określonego symbolu, jeżeli mamy problem z odczytaniem koloru na kanwie.

A może haft krzyżykowy liczony?

Haftowanie krzyżykowe liczone jest opcją, dla osób naprawdę wprawionych w tym, co robią. Taki rodzaj haftowania opiera się o czystobiałą kanwę, bez żadnego nadruku, a opiera się o wydrukowany wzór graficzny na papierze. W ten sposób nie ma obaw o przesunięcie krzyżyków lub błędne odwzorowanie. Sam wzór powstaje etapami, krok po kroku, co daje mnóstwo satysfakcji.

Jaką wybrać kanwę?

Jak wiadomo, haftować możemy na płótnie posiadającym policzalny splot, kanwie oraz Aidzie. Co jednak wyróżnia te materiały i które warto wybrać?

  • Kanwa – Jest to tkanina siatkowa posiadająca bardzo regularny splot. Służy ona w głównej mierze do haftowania muliną, lnem albo włóczką. Zazwyczaj jest ona podstawową tkaniną, która służy do haftowania krzyżykowego. Są one sztywne i posiadają gęstość 44 krzyżyki na 10 cm.
  • Kanwa Aida – Najczęściej stosuje się ją do haftowania liczonego. Występuje w licznych kolorach, choć najczęściej jest to biel, krem i kość słoniowa. Można zakupić ją na metry bądź też w gotowych arkuszach o różnorodnych rozmiarach oraz gęstościach.
  • Kanwa plastikowa – jest to odmiana kanwy, która umożliwia wyhaftowanie wzoru, a następnie wycięcie go po konturach. W ten sposób stworzyć można różnorodne kształty, jak ozdoby choinkowe czy breloczki.
  • Kanwa Aida z podmalowanym tłem – Jest to również kanwa liczona, jednak nie musimy zahaftowywać tła, ponieważ możemy je podmalować farbami lub dowolnym innym sposobem (naturalnym).
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także