Jak dbać o pralkę, by służyła jak najdłużej

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Zastanawiasz się jak dbać o pralkę, żeby służyła jak najdłużej? Ja to pytanie sobie zadałam i stworzyłam listę zasad postępowania z pralką, która mam nadzieję, że przedłuży życie mojej pralki, ponieważ jest to jedno z najważniejszych urządzeń w moim domu, a myślę że nie tylko w moim.

Nie wyobrażam sobie po prostu, żeby pralka nam się popsuła

i żebym została pozbawiona jej wsparcia. No tragedia po prostu! Pomijam, że nie lubię prać. Ale ile to czasu oszczędza! Pamiętam, jak byłam małą dziewczynką, mama i babcia robiły pranie przy użyciu Frani i prawdziwej tary do prania. Pranie trwało cały dzień. Wszystkie byłyśmy całe mokre, a babcia z mamą umęczone. Ja oczywiście nie, dla mnie to była wspaniała zabawa, szczególnie wylewanie wody z Frani na podłogę w ogromnej pralni naszego bloku.

Ups, troszkę mi się powspominało, już wracam do tematu.

Teraz nawet wstawienie prania i tylko powieszenie, już uważam za stratę czasu, choć nie zajmuje to całego dnia jak „święto morza”, jak nazywała pranie moja babcia. No, ale żeby pralka nas nie zawiodła musimy o nią dbać. Jak wspominałam we wstępie, myślałam o tym, jak dbać o pralkę, by służyła jak najdłużej i nie stała się powodem tragedii życiowej w postaci przymusowego ręcznego prania, zanim się kupi nową, albo naprawi obecną. Nie mówiąc o nieprzyjemności wydawania kasy na nową pralkę. Chyba lepiej wydawać na rozwój i przyjemności, niż na nowe sprzęty, prawda? No i ekologia – less waste, jak się teraz pięknie w języku powszechnie znanym mówi, a chodzi o to by nie tworzyć zbędnych śmieci i używać rzeczy najdłużej, jak się da.

Uważaj, co wkładasz do bębna

Na pewno nie pierz w niej kota! Pranie kotów, tudzież innych zwierząt jest surowo zabronione ! A przed wrzuceniem ubrań, sprawdź kieszenie, czy nie zawierają zapomnianych chusteczek higienicznych, spinaczy i innych niespodzianek. Jeśli wkładasz do prania stanik z fiszbinami, zobacz czy tkanina jest na tyle mocna, że utrzyma drut w staniku, czy jednak już jest lekko przetarta. Ja kiedyś nie sprawdziłam i skoczyło się poważną naprawą pralki.

Sprawdź pralkę przed włączeniem, czy nie zawiera niespodzianek

Uważaj, ile wkładasz do pralki

Każda pralka posiada określoną ilość kilogramów, jaka może stanowić wsad pralki. Nie przekraczaj go. Przeładowanie może prowadzić do uszkodzenia pralki. Dobrze jest też pamiętać, aby w pralce zostawić wolną przestrzeń. Tak na szerokość dłoni.

Usuwaj osad i zanieczyszczenia z bębna,

Warto co jakiś czas oczyścić bęben z zabrudzeń i osadu. W tym celu puść krótkie pranie bez wsadu, temperatura 60-90 st, dodając łyżkę octu, lub Calgon. Chyba, że jesteś posiadaczką pralki, która sama o siebie dba, lub właśnie stoisz przed zakupem takiej pralki, np. ten ranking pralek przedstawia sporo urządzeń z programem czyszczenia bębna.

Regularnie sprawdzaj filtr

Czasem, mimo naszej zapobiegliwości do filtru, mogą dostać się różne drobne elementy, których jednak nie wyjęłyśmy z kieszeni, lub strzępki ubrań, metki, włosy itp, które mogą zapchać hydraulikę naszej mechanicznej praczki. Dlatego co jakiś czas wyjmij i wyczyść filtr. Filtr zazwyczaj znajduje się w dolnej części pralki.

Zadbaj o grzałkę

Na grzałce to się dopiero lubi odkładać osad i kamień. Aby tego uniknąć, dodawaj do prania środki zmiękczające wodę, jeśli masz twardą wodę.

Regularnie czyść

zasobnik na proszek, oraz uszczelki. Najlepiej przecierać je wilgotną szmatką.

Daj pralce odpocząć

Staraj się unikać dwóch prań pod rząd, aby jej elementy nie uległy zbytniemu przegrzaniu. Godzina przerwy jej wystarczy. Będzie Ci bardzo wdzięczna

Dzięki takim, w sumie prostym, zabiegom pralka ma szansę posłużyć nieco dłużej, niż przewidywany przez producenta okres gwarancyjny i służyć długie lata. Czego Tobie i sobie życzę 🙂

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także