Jak dobrze i szybko ogrodzić posesję bez pomocy fachowca

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Kupując dom, lub działkę, pierwsze o czym myślimy to to, jak szybko ogrodzić posesję, by poczuć, że właśnie ten kawałek świata jest nasz i możemy się czuć na nim bezpiecznie. Ta potrzeba odgrodzenia się i poczucia bezpieczeństwa jest tak ogromna, że chcemy to zrobić jak szybciej i jak najsolidniej.

Kiedyś to nie było fajnych płotów

Wiem, o czym mówię, ponieważ gdy budowałam dom, jeszcze zanim cokolwiek postawiliśmy – nawet szopę, to już grodziliśmy ziemię. Niestety, gdy powstawał mój dom, najtańszym i najszybszym rozwiązaniem była siatka. Wmurowaliśmy więc słupki i obciągnęliśmy je siatką.

Powiem Ci, że to nie było najlepsze rozwiązanie, ale szybkie i tanie. Siatka została z nami przez dłuższy czas przysparzając kłopotów. Bo niby przed czym ma chronić? Łatwo ją przeciąć, wygiąć i pokonać bez przeszkód. Nawet nasze psy nie miały z nią najmniejszego kłopotu, za to my z psami przez tę siatkę problemów mieliśmy co niemiara.

Potem próbowaliśmy zrobić ogrodzenie drewniane. To dopiero byłą przygoda. Ładnie może nawet i wyglądało. Ale pracy przy jego montażu deska po desce, było tyle, że starczyło nam cierpliwości na jakieś 20 metrów płotu, które na dodatek później trzeba było co chwila odmalowywać.

Płoty panelowe to jest rozwiązanie

Dopiero jak sąsiad zaczął się budować i postawił płot z paneli, zapaliła nam się lampka i zaczęliśmy robić rozeznanie. Okazało się, że można łatwo, szybko i bez fachowca, postawić wytrzymałe ogrodzenie panelowe. Jeszcze jak nam powiedział, ile zapłacił to dopiero mieliśmy o czym myśleć, bo to całkiem tanie rozwiązanie.

Ogrodzenia panelowe, jak już pisałam powyżej zakłada się szybko i łatwo. Są produkowane masowo, każdy z nich jest identyczny. Wystarczy wymierzyć ile nam takich modułów potrzeba i kupić odpowiednią ilość nie martwiąc się o to czy będą pasowały do siebie. Do tego, gdy nam się wyliczenia pomylą, nie ma problemu, by dokupić kolejne.

Montaż też jest prosty i nie wymaga tradycyjnej podmurówki. Podmurówkę dokupujesz także w formie segmentów, na dodatek dopasowanych do paneli ogrodzeniowych. Masz więc łatwy w montażu komplet. Szybko i bezproblemowo.

Dla każdego coś miłego – czyli ogrodzenia panelowe w zależności od potrzeb

Ogrodzenia wytwarzane są z różnych materiałów, więc każdy znajdzie dla siebie odpowiedni ich rodzaj. Miłośnicy przytulnego drewna, mogą wybrać panele ze specjalnego tworzywa tzw. drewna polimerowego, które do złudzenia przypomina deski, ale nie wymaga konserwacji. Powiem Ci, że po latach użytkowania drewnianego płotu, doceniam tę cechę bardzo.

Jeśli potrzebujesz po prostu odgrodzenia się, ale nie chcesz, by płot był nachalnie widoczny, wybierz płot aluminiowy, lub stalowy. Odznacza się lekką, ażurową konstrukcją, którą łatwo przysłonić zielenią. Nie przytłacza, daje poczucie przestrzeni przy jednoczesnym poczuciu bezpieczeństwa. Płoty metalowe są najłatwiejsze w montażu, a do tego tanie. Metalowe ogrodzenia odznaczają się też bardzo długą żywotnością. Potrafią stać bez dodatkowych zabiegów kilkadziesiąt lat. Są odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne (tego ogrodzenia już by mój piesek zębami nie rozgiął). Dlatego, budując dom teraz, na pewno zdecydowałabym się na taki rodzaj ogrodzenia panelowego.

Możesz też mieć potrzebę solidniejszego odgrodzenia się od świata i np. uciążliwego sąsiada, czy pobliskiego ruchu ulicznego. Sugerowałabym wtedy zastanowienie się nad panelami betonowymi. Które swoją solidnością i „nieprzepuszczalnością” zapewnią Ci bezpieczeństwo i prywatność. Płoty te z pewnością nie tylko ochronią Cię przed nieproszonymi gośćmi, ale też wygłuszą zewnętrzny hałas i zasłonią Cię przed oczyma ciekawskich przechodniów.

Panele betonowe teraz nie są już tak ciężkie w montażu, jak niegdyś i nawet całkiem dobrze wyglądają, więc spokojnie można się o nie pokusić, choć trzeba pamiętać, że z racji swojego ciężaru wymagają solidnej podmurówki.

Jak widzisz, teraz, dzięki panelom ogrodzeniowym, ogrodzenie posesji jest niezwykle proste i skuteczne, a do tego stosunkowo niedrogie. Mój sąsiad miał rację, że założył sobie właśnie takie metalowe panele.

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także