Myśli Potarganej

Jak kupować perfumy, czyli wybieramy zapach dla siebie

Jak twierdził Christian Dior: „Zapach perfum mówi o kobiecie więcej, niż jej charakter pisma”. Rzeczywiście, perfumy to część naszego image’u. Tak jak ubiór, czy makijaż oddziałują na zmysł wzroku, tak zapachy dają sygnały do zmysłu powonienia. I jedne i drugie przyczyniają się do tego jak jesteśmy postrzegane. Pokuszę się nawet o twierdzenie, że perfumy są naszą tajną bronią, gdyż w dużej mierze działają na podświadomość osób, które z nami przebywają. Jak zatem wybrać zapach dla siebie i kupować perfumy najodpowiedniejsze dla nas?

--- R E K L A M A ---

Oto kilka podpowiedzi dzięki którym z łatwością dobierzesz odpowiedni zapach.

  • Na zakupy wybierz się, gdy twoja skóra będzie czysta, pozbawiona zapachu perfum i kosmetyków
  • Nasz zmysł powonienia, jest w stanie rozróżnić na raz tylko 3-4 zapachy, później zaczyna „szaleć” i dokonywać błędnych ocen, dlatego warto wcześniej przemyśleć jaki rodzaj zapachów Cię interesuje (kwiatowe, owocowe, orzeźwiające, korzenne) i tylko o takie perfumy poprosić. Jeżeli  zapachy zaczynają Ci się mieszać w trakcie wybierania , możesz wąchać pomiędzy kolejnymi aromatami, ziarenka kawy. Ich woń „przeczyści” receptory ułatwiając rozróżnianie kolejnych zapachów.
  • Nie wąchaj korka, czy karteczki. Zapach, który poczujesz, to tylko pierwsze wrażenie tzw. nuta głowy (o niej dokładniej poniżej), później zapach może się zmienić. Nie zapominaj też, że perfumy w kontakcie z ciałem i jego naturalnym zapachem mogą pachnieć inaczej niż we flakonie.
  • Unikaj zakupu pod wpływem reklam, mody, czy urody falkonów. Perfumy mają być częścią Ciebie, nie kogoś innego. To Ty masz się dobrze z nimi czuć.
  • Wybieraj perfumerie, gdzie możesz odrobinę zapachu wypróbować na sobie. Spryskaj tzw. „pulsujące punkty”, czyli nadgarstki i zgięcia łokci po wewnętrznej stronie. Ponieważ nuty zapachowe (czyli składniki zapachu) uwalniają się w różnym czasie dając kolejne doznania węchowe, warto zaczekać z zakupem kilka godzin, co jakiś czas wąchając skropione miejsce. Jeśli perfumy po kilku -kilkunastu godzinach będą dalej wyczuwalne, a  po takim czasie nadal  będą Ci odpowiadały, możesz dokonać zakupu.

Za nami podstawowe zasady zakupu perfum. Zajmijmy się więc podstawowymi pojęciami ze świata perfum.:

Nuty zapachowe

Czasem zdarza się, że perfumy, których zapach bardzo nam się podobał, gdy wąchałyśmy flakon, lub skropiłyśmy skórę w perfumerii, po jakimś czasie staje się dla nas wręcz nieznośny. Dzieje się tak za sprawą tzw. nut zapachowych. Co to takiego? Otóż, każde perfumy posiadają trzy „warstwy” zapachów, które są wyczuwalne w różnym czasie. Warstwy te nazywamy właśnie nutami zapachowymi. Dlaczego nutami? Może dlatego, że tak jak nuty tworzą utwór muzyczny, tak nuty zapachowe stanowią o kompozycji perfum? Aby poznać ich naturę najlepiej skropić skórę na nadgarstku, lub w zagięciu łokcia i odczekać, aby uwolniły się kolejne nuty. Dlatego nie warto się spieszyć z zakupem perfum. Idealnie byłoby, skropić każdy nadgarstek, oraz zagięcia łokcia innym zapachem i wrócić do domu, by dopiero następnego dnia dokonać wyboru.

Pierwszą nutą, jaką czujemy jest nuta głowy. 

To zapach, który uwalnia się zaraz po otworzeniu flakonu. To on często powoduje impulsywny zakup, gdy podoba nam się jego woń. Jest on jednak ulotny i dość szybko wietrzeje. Zazwyczaj po 15-20 minutach.

Druga nuta, to nuta serca.

Łączy ona aromat nuty pierwszej i ostatniej, oraz stanowi ich uzupełnienie. To ona tworzy bukiet i decyduje o całokształcie zapachu. Ta nuta uwalnia się po ok dziesięciu minutach i jest odczuwalna przez około 2 godziny.

Nuta bazy (głębi) to trzecia nuta

Tak na prawdę to ona decyduje o charakterze perfum i to od niej kreatorzy perfum rozpoczynają kompozycję zapachów. Nie jest już tak silnie wyczuwalna jak poprzednie, ale stanowi podstawę kompozycji. Nuta bazy zaczyna być wyczuwalna po ok. 20 minutach, a jej zapach może utrzymywać się do kilkunastu godzin, choć echo tej nuty możemy odczuwać nawet po kilku dniach.

Stężenie i klasyfikacja

Perfumy możemy podzielić ze względu na stężenie olejków eterycznych w nich zawartych.

  • Najwięcej olejków zapachowych znajduje się w perfumach (parfum), które zazwyczaj nie występują w zwykłych drogeriach, a to z powodu ceny. Perfumy są dość drogie, gdyż zawierają duże stężenie olejków: 20-40 %.  Cena perfum może osiągnąć kilka tysięcy złotych.  Są też najbardziej intensywne i trwałe
  • To, co  zazwyczaj nazywamy „perfumami” to wody perfumowane (EDP – Eau De Parfum). Popularne z powodu dość dobrego stosunku ceny do trwałości i intensywności zapachu. Ich aromat utrzymuje się  najczęściej cały dzień, a zawartość olejków wynosi 10-20%.
  • Nieco lżejsze są tzw. wody toaletowe (EDT – Eau De Toilette) . Ich zapach pozostaje wyczuwalny do kilku godzin. Zawierają około 5-10% olejków zapachowych.
  • Jeszcze lżejsze są tzw. wody kolońskie (EDC – Eau De Cologne), niesłusznie kojarzone tylko z wodami po goleniu dla panów. Tutaj zawartość olejków oscyluje między 3 a 5 % zawartości flakonu.
  • Najlżejsze, 1-3 procentowe są jak sama nazwa wskazuje, wody odświeżające, często oferowane w postaci mgiełki.

Przy wyborze perfum możesz pokusić się o dobranie zapachu do swojego usposobienia i trybu życia. Każde perfumy, to tak naprawdę zbiór zapachów tworzących swojego rodzaju kompozycję.  To, jakie zapachy przeważają, decyduje o charakterze kompozycji.

Kompozycje zapachowe

  • Kwiatowe – odnajdziemy w nich zapach róż, bzu, lilii, orchidei i wielu innych. Delikatne, lekko słodkie, odpowiednie dla kobiet subtelnych, o romantycznym usposobieniu. Mają w sobie dużo dziewczęcości i zalotności. Świetnie nadają się na randkę, lub ślub.
  • Ziołowe – Szałwia, lawenda, rumianek, eukaliptus, rozmaryn, przeniosą nas na letnią łąkę. Dzięki swej świeżości i kojącym aromatom pasują jako dodatek dla pań ceniących przyrodę, ale też aktywnych sportowo. Świetnie nadają się jak „codzienne” perfumy towarzyszące nam w pracy i na uczelni.
  • Cytrusowe –  to ożywczy koktajl owoców cytrusowych takich jak cytryna, limonka, grapefruit, pomarańcza, czy melon. Te energetyzujące perfumy polecane są dla kobiet aktywnych, pełnych wigoru. Doskonale sprawdzają się latem.
  • Orientalne – ciężkie, słodkie, pełne uwodzicielskiego uroku. Odurzają aromatem egzotycznych przypraw i kadzideł. Zawierają też drzewo sandałowe i orchidee. Ich utrwalaczem jest piżmo i ambra nadając nieco drapieżnego charakteru. Odpowiednie dla kobiet pewnych siebie,eleganckich, znających swoją wartość.
  • Gourmand – apetyczne, kojarzące się z pysznymi ciastkami, pełne wanilii, rumu, czekolady, a nawet waty cukrowej. Który mężczyzna nie skusi się na takie pyszności?

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że ta garść porad przyda Wam się przy kolejnej wizycie w perfumerii 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Monia

Dla wiekszosci znanych marek perfum istnieja ich duzo tansze odpowiedniki a zapach jest bardzo zblizony na edp24 pl

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl