W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z brakiem motywacji do pracy. Skutkuje to tym, że pracownik jest mało wydajny, a jego praca powolna i nieefektywna. Z problemem tym spotykają się często osoby pracujące w domu, a także dziennikarze i inni pracownicy, którzy mają w pewnym stopniu wolną rękę co do tego, czym aktualnie będą się zajmować.
Motywacja a rozwój osobisty
Motywacja stanowi bardzo ważny dział rozwoju osobistego. Odnajdowanie w sobie motywacji do pracy i pokonywania codziennych wyzwań znacznie większa wydajność, jak i zadowolenie z życia. Jeśli swoje obowiązki wykonujemy mozolnie i bez przekonania, ukończenie ich nie sprawi nam najmniejszej satysfakcji. Co najwyżej poczujemy wówczas ulgę z tego, że nie musimy już więcej wykonywać niechcianych zadań.
Z brakiem motywacji często zmagają się osoby cierpiące na depresję i inne zaburzenia psychiczne, które powodują okresowe obniżenie nastroju. Niska motywacja jest jednak bardzo powszechna, a więc nie należy jej wiązać z zaburzeniem psychicznym. Znanym sposobem na odnalezienie motywacji jest sięgnięcie po książki psychologiczne, traktujące o rozwoju osobistym. Często można w nich odnaleźć praktyczne techniki, które pomagają zmotywować się do obowiązków, nawet tych nielubianych.
Techniki motywacyjne
Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć w drodze do odnalezienia motywacji, jest określenie co najbardziej mobilizuje nas do pracy. Dla jednych jest to wizja zysku, dla innych pragnienie niezależności, dla jeszcze innych – sama świadomość pomyślnego wykonania zadania. Określenie tego czynnika jest niezwykle kluczowe i zazwyczaj samo w sobie daje nam niewielką dozę mobilizacji.
Dalsze kroki, jakie musimy podjąć, są już w pełni indywidualne i zależą od mobilizującego nas czynnika. Na przykład osoby, dla których to zysk gra kluczową rolę, mogą wyznaczyć sobie nagrodę za pozytywne wykonanie co większych zadań. Może to być na przykład obiad w ulubionej restauracji lub książka, o której zakupie marzyli lub od dawna. Z kolei ci, dla których motywujące jest pomyślne wykonanie zadania, powinni pomyśleć o wprowadzeniu prostego kalendarza, w którym będą zapisywać i odznaczać wykonane obowiązki lub kroki, które kolejno poczynili do jego zakończenia.
Skutki braku motywacji
Niska motywacja do pracy ma ogromny wpływ na wydajność pracowników i bezpośrednie efekty ich pracy. Często prowadzi do prokrastynacji, czyli powszechnego zjawiska odwlekania obowiązków na ostatni moment. Nierzadko to właśnie prokrastynacja jest powodem tego, że pracownik nie jest w stanie ukończyć powierzonego zadania w terminie lub wykonuje je wyjątkowo niedbale.
Brak motywacji ma również niemały wpływ na samopoczucie samego pracownika. Nie czuje on satysfakcji z ukończonej pracy, nie pojawia się też samozadowolenie. Zatacza on pewnego rodzaju błędne koło – brak satysfakcji z ukończonego zadania skutkuje brakiem mobilizacji do podjęcia następnego. Bardzo ważne jest więc to, aby odnaleźć motywację jak najszybciej i wdrożyć ją do swojego codziennego życia.
Artykuł powstał we współpracy z Leadership Center |