Walentynki, Boże Narodzenie i Dzień Matki – to właśnie wtedy najczęściej kupujemy biżuterię. To elegancki, ponadczasowy prezent, który może być z dumą noszony na co dzień lub w ramach wyjątkowej okazji. Liczy się nie tylko prezencja, styl, czy kolor błyskotki. Równie ważny jest materiał, z którego wykonano biżuterię. Często dylematem jest wybór między białym złotem a srebrem. Jak je odróżnić? Wbrew pozorom różnice nie tak łatwo dostrzec na pierwszy rzut oka.
Srebrna biżuteria – elegancka propozycja na co dzień
Srebro było wykorzystywane już w okresie starożytnym. Służyło nie tylko do produkcji biżuterii, naczyń czy sztućców, ale pełniło również funkcję pieniądza. Ze względu na miękką strukturę, nie jest uważane za mocny materiał jubilerski, dlatego biżuteria srebrna jest w rzeczywistości stopem tego metalu – połączonego przeważnie z miedzią. Wśród metali szlachetnych charakteryzuje ją najwyższy współczynnik światła, dzięki czemu pięknie je odbija, zachwycając swoim blaskiem oraz jasną barwą.
Warto wiedzieć:
W sklepach najczęściej można trafić na srebro o próbie 925 (92,5% czystego srebra). Popularne są również wyroby z serii 800, 830 i 875, ale zawierają więcej stopów innych metali.
Srebrna biżuteria to ciekawy dodatek, który może dodać codziennej stylizacji wyrazu. Dostęp do niej jest niemal nieograniczony. Niestety z czasem kolor ulubionego pierścionka czy naszyjnika ciemnieje, co może wpływać na walory estetyczne.
Białe złoto – biżuteria stosowna do okazji
Klasycznie żółte, różowe lub białe – złoto to jeden z tych dodatków, który kojarzy się ze wzniosłymi chwilami i eleganckimi wyjściami. Należy do najczęściej wybieranych metali szlachetnych w przypadku obrączek oraz pierścionków zaręczynowych w połączeniu z kamieniami i brylantami.
Nazwa ”białe złoto” jest wykorzystywana jedynie w handlu – w rzeczywistości natomiast to nic innego, jak stop metalu z cynkiem, palladem, srebrem lub niklem. Takie połączenie gwarantuje jasną, srebrną barwę biżuterii.
Warto wiedzieć:
W sklepach jubilerskich najczęściej można znaleźć białe złoto o próbie 585, 333 i 750. Mniej popularne są te z serii 375, 500, 960 czy 999. 60% stopu to złoto, a resztę stanowią pozostałe metale.
Białe złoto jest stosunkowo odporne na zarysowania – srebro natomiast jest bardziej miękkie i podatne na wygięcia. Kolor białego złota nie zmienia się nawet po latach i intryguje swoim chłodnym, eleganckim odcieniem.
Białe złoto a srebro – wybieraj uważnie
Kolor – to właśnie on powoduje, że tak trudno na pierwszy rzut oka odróżnić białe złoto od srebra. W obu przypadkach biżuteria ma podobny, szarobiały odcień. Nie łatwo dostrzec różnice bez specjalistycznej wiedzy. Potocznie mówi się, że srebro jest bielsze i bardziej matowe. Aby jednak mieć pewność, lepiej skorzystać z pomocy jubilera albo dokonać zakupu w znanym sklepie z biżuterią takim jak Tous.
Białe złoto a srebro – różnice:
- wytrzymałość – srebro jest mniej odporne na zarysowania niż białe złoto,
- zmienność koloru – biżuteria w kolorze białego złota nie zmienia koloru, a srebrna stopniowo ciemnieje,
- próba – różnica między białym złotem a srebrem wynika z oznaczeń; głowa rycerza symbolizuje białe złoto a kobieta w chuście – srebro,
- cena – białe złoto zawsze jest droższe.
Wybór między białym złotem a srebrem zawsze będzie trudny bez względu na wiedzę na temat różnic między nimi. Jeśli biżuteria ma być prezentem na lata, lepiej wybrać trwalszy metal. Srebro będzie natomiast idealnym dodatkiem urozmaicającym np. codzienną garderobę.