Zauważalne są zmiany klimatu, w okresie letnim klimat z umiarkowanego zmienił się na suchy, stepowy. Długotrwałe okresy upałów z temperaturami ponad 30 st. C, wiatry o sile huraganu, trąby powietrzne, nagłe ulewne deszcze. Zjawiska atmosferyczne mają często przebieg bardzo gwałtowny. Wynikiem tych zmian klimatycznych jest zmniejszenie zasobów wodnych w Polsce. Spadają poziomy wypełnienia zbiorników wodnych, rzek i jezior. Elektrownie zużywają znaczne ilości wody do chłodzenia w procesie wytwarzania energii elektrycznej. Część tej wody jest zwracana z powrotem do rzek i zbiorników.
Dlaczego latem może brakować energii elektrycznej?
Skutkiem braku wody dla elektrowni, w okresie letnim, jest ograniczenie produkcji energii elektrycznej i mniejsza jej ilość dostarczona do sieci. W okresie upałów gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na prąd używany do klimatyzacji w budynkach użyteczności publicznej, handlowych centrach wielkopowierzchniowych, nowoczesnych zakładach produkcyjnych i coraz bardziej popularnych klimatyzatorów w mieszkaniach. W celu zabezpieczenia sieci przed przeciążeniem grożącym blackout’em, rada Ministrów może wprowadzić okresowo „stopnie zasilania” energią elektryczną. Stopnie zasilania regulują ograniczenia dostaw dla największych odbiorców przemysłowych. Ograniczenie poboru mocy określone jest w stopniach zasilania od 11 do 20 i nie dotyczy odbiorców indywidualnych. Teoretycznie latem powinniśmy pobierać najmniej energii elektrycznej. Okres letni wykorzystywany jest przez energetyków do remontów sieci. Mniejsza ilość energii, większe zapotrzebowanie i przeciążenia sieci są chyba wystarczającymi powodami do oszczędności energii elektrycznej.
Jakie oszczędzać prąd w upały?
Jeśli na co dzień mamy wdrożony sposób na obniżenie zużycia prądu, warto się zastanowić co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy. Letnie upały zmuszają nas do poszukiwania metod ochłodzenia pomieszczeń mieszkalnych. Najprostsza metoda to nie wpuszczanie ciepłego powietrza do pomieszczenia. Zamykajmy okna, zaciągajmy rolety, żaluzje, a wietrzmy nocą. Dobrze jest również powiesić w pomieszczeniu mokry ręcznik lub płachtę. Tym samym schładzamy pomieszczenie i oszczędzamy na poborze prądu przez klimatyzację czy wentylatory.
Lodówka to urządzenie, na którego pracy można sporo zaoszczędzić. Powinna mieć jak najwyższą klasę energetyczną. Należy ją ustawić w nienasłonecznionym miejscu, z możliwością pełnej cyrkulacji powietrza dookoła, na średnie zakresy temperatur pracy. W lodówce dbajmy o prawidłowe odszronienie, a przy wyjmowaniu żywności, otwierajmy ją na krótko. Nie wkładajmy do lodówki naczyń z gorącymi potrawami. Jeśli ogrzewamy wodę prądem, warto znacznie obniżyć temperaturę wody do mycia i kąpieli. Będzie taniej, zdrowiej i bardziej orzeźwiająco.
Jak obniżyć rachunki za prąd?
Oprócz opisanych powyżej oszczędności prądu, dzięki odpowiedniej eksploatacji urządzeń pobierających energię elektryczną, w poszukiwaniu oszczędności możemy również zgodnie z przysługującym nam prawem – zmienić sprzedawcę energii elektrycznej. W celu obniżenia rachunków za prąd, warto skontaktować się ze sprzedawcą prądu – Po Prostu Energia. Oferta zadowoli nawet najbardziej oszczędnych nabywców energii elektrycznej. Zobacz: https://poprostuenergia.pl/