Myśli Potarganej

Jak oszczędzać wodę i przydać się na coś przyrodzie.

Nareszcie trochę popadało. Ostatnie susze sprawiły, że zaczęłam oszczędzać wodę. Bardzo martwi mnie to dość nagłe wysuszenie, jakie nastąpiło w ciągu ostatnich lat. Woda jest mi bliska. Może dlatego, że jestem spod znaku ryb, a może dlatego, że jako żeglarz i miłośniczka kajaków, uwielbiam jej bliskość? A może dlatego, że czuję jak wielkie znaczenie ma dla wszystkich istot żywych?

--- R E K L A M A ---

Ekolodzy biją na alarm, upatrując problemów z wodą w zanieczyszczeniu środowiska, ociepleniu klimatu, oraz złego gospodarowania zasobami wodnymi.

Zaczyna brakować wody w rzekach i wodach gruntowych. Pomijając rosnące ceny żywności, przez suszę rośnie liczba pożarów zabierających nam lasy i ich mieszkańców, zabijając całe ekostystemy. Brak wody staje się coraz dotkliwszy.

Ja jedna, mała istota niewiele mogę zrobić dla globalnego środowiska.

Staram się segregować śmieci i nie tworzyć ich więcej, niż to konieczne, nie palę w kominku bez potrzeby i… oszczędzam wodę. Wiem, że świata nie zbawię, ale chociaż na moją, małą domową skalę, mogę choć trochę się przydać. Ty tak samo. Jeśli ja, Ty i kolejne osoby zaczniemy pilnować takich małych rzeczy, już nie będziemy pojedynczymi, maluczkimi. Stworzymy masę, która będzie miała znaczenie i przydamy się na coś przyrodzie.

Jak więc oszczędzać wodę ?

 • Zakręcaj kran podczas mycia zębów, odkręcając tylko wtedy, gdy woda jest potrzebna.
 • Kąp się pod prysznicem. Taka kąpiel zużywa znacznie mniej wody, niż (bądź co bądź przyjemna) kąpiel w wannie
 • Wodą pozostałą z gotowania klusek, ziemniaków itp, podlewaj kwiatki
 • Używaj zmywarki i dbaj o to, by była pełna, gdy ją włączasz. Tak samo z resztą rób z
 • pralką. Zawsze czekaj, aż będzie pełny wkład i używaj trybu eko
 • W toalecie zamontuj spłuczkę z dwoma opcjami spuszczania wody. Pilnuj, by używać odpowiedniej opcji do potrzeb.
 • Podłogi myj zazwyczaj bez detergentów. Po umyciu podłogi wodę możesz wylać na trawnik
 • Jeśli mieszkasz w domu, zainstaluj przydomową oczyszczalnię ścieków, która po przefiltrowaniu odda wodę do gleby.
 • Gdy myjesz ręce, lub zmywasz coś ręcznie, puszczaj niewielki strumień wody.
 • Nie przesadzaj z częstotliwością mycia auta. A jak już musisz je umyć, rób to maksymalnie szybko odkręcając wodę tylko na spłukiwanie
 • Rozsądnie podlewaj ogródek, tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba i konkretne miejsca. Zraszacz schowaj głęboko. Nie musisz podlewać chodnika za płotem (taki widoczek ostatnio mi się nasunął), albo chwastów u sąsiada.
 • Łap deszczówkę! Podlewaj nią ogródek, lub roślinki w domu. Myj nią włosy (są miękkie i puszyste po takiej wodzie), używaj do mycia podłóg. Nie zawsze musisz używać wody z kranu.

A przy okazji, gdy będziesz łapać wodę, zostaw trochę w misce dla ptaków, kotów, bezpańskich psów, albo na spodku dla owadów. Taki mały gest solidarności z naszymi braćmi mniejszymi.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Słodko Słodka

Zawsze krzyczę na syna jak puszcza za długo wodę w łazience, mężowi też się obrywa jak myje zęby, jestem jak taki żandarm w domu jeśli chodzi o puszczanie wody 😉

happysurvival

Każdy sposób oszczędzania jest dobry i przynosi nam konkretne korzyści. Dzisiaj wyciągnąłem ze skrzynki powiadomienie o kolejnej podwyżce cen wody (3 w tym roku). Ekologiczne świadome podejście do tematu staje się powoli koniecznością i rady autorki warto wziąć sobie do serca.

fargo

Mamy z żoną od jakiegoś czasu (czyt. pojawienia się dzieci 😉 ) zmywarkę trójkoszową (system maxi flex bodaj to się nazywa) i tu dopiero zobaczyliśmy różnicę w rachunkach kolosalną. No i nie trzeba tak często rozładowywać 😉

Gotuj z Thermomix

Sprawdź jakie gotowanie
może być łatwe, szybkie
i przyjemne

— REKLAMA —
logo-myslipotarganej-ukraina

Myśli Potarganej to blog skierowany głównie do kobiet. Poruszam na nim tematy bliskie każdej z nas: dom, dzieci, rodzina, gotowanie, uroda, rozwój osobisty czy DIY. Zapraszam do komentowania i aktywnego udziału w życiu bloga, jak i na moje media społecznościowe. Bądźmy razem. Pozdrawiam – Kasia.

Myśli Potarganej to oficjalny przedstawiciel Thermomix. Kupując u nas masz gwarancję zakupu oryginalnego produktu marki Vorwerk.

© 2018-2023 – Myśli Potarganej – Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie zdjęć i treści bez zgody autora zabronione.

Inne nasze strony – Kosą po patelniCztery łapy BudyniaTwojeCentrum.pl