Skórzane paski – eleganckie, modne i ponadczasowe. Z uwagi na to, że skóra jest materiałem o ponadprzeciętnej trwałości, coraz więcej osób decyduje się na zakup tego akcesorium. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że o paski skórzane trzeba także odpowiednio zadbać. Dzięki temu nie stracą swojej estetyki i będą zachwycać swoim eleganckim wyglądem. Wobec tego, jak pielęgnować paski ze skóry?
Bieżące usuwanie zanieczyszczeń kluczem do sukcesu
Intensywne użytkowanie paska skórzanego doprowadzi do tego, że prędzej czy później pojawią się na nim zanieczyszczenia. W tym wypadku kluczem do sukcesu okazuje się ich bieżące usuwanie i czyszczenie paska ze skóry. Można wykorzystać:
- specjalne preparaty do czyszczenia wyrobów skórzanych – wówczas oprócz usuwania zanieczyszczeń z powierzchni paska, będą one także pielęgnować i nawilżać skórę;
- delikatnego detergentu i szmatki z mikrofibry – ten sposób usuwania zabrudzeń z paska skórzanego również jest efektywny. Jednak zwykłe detergenty nie poradzą sobie z tłustymi plamami;
- lakieru do włosów – ten sposób sprawdzi się jedynie w przypadku trudnych plam z atramentu. Warto pamiętać, że produkt za każdym razem musi być dokładnie usunięty z powierzchni paska.
Warto pamiętać, że powierzchni skórzanego paska nie można szorować – doprowadzi to do powstania nieestetycznych zadrapań, które niekorzystnie wpłyną na ogólny wygląd paska. Pamiętajmy również o tym, by nie płukać skórzanego paska w wodzie. Elementy wykonane z tego materiału źle reagują na kontakt z nadmierną wilgocią.
Jak przechowywać skórzany pasek?
Kolejnym, ważnym aspektem podczas dbania o pasek ze skóry jest sposób jego przechowywania. Paradoksalnie, będzie to miało największy wpływ na estetykę akcesorium. Pasek skórzany Arucce powinien być przechowywany w miejscu, w którym nie będzie on narażony na działanie wilgoci. Warto wyposażyć się w specjalne woreczki – najczęściej są one wykonane z bawełny – w których można bezpiecznie przechowywać paski wykonane ze skóry. Co więcej, ważne jest to, że skórzany pasek nie powinien być prostowany i rozciągany „na siłę”. W woreczku może być on delikatnie złożony. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko pojawienia się na jego powierzchni nieestetycznych załamań i zgięć. Pamiętajmy o tym, że paski skórzane nie powinny być wystawiane na nadmierne działanie promieni słonecznych. Skóra w kontakcie ze słońcem szybko wysycha i traci swoją pierwotną estetykę.
Pasek skórzany powinien być zaimpregnowany!
Niestety, wiele osób często zapomina o tym, że każde akcesorium wykonane ze skóry powinno być odpowiednio zaimpregnowane. Oczywiście, regularne czyszczenie paska ze skóry, a ewentualnie także i wizyta u kaletnika to już połowa sukcesu. Jednak impregnacja pozwoli zachować wyjątkową estetykę i jakość skórzanego wyrobu na znacznie dłużej. Dodatkowo warto zauważyć, że impregnacja znacznie zmniejsza ryzyko powstawania uszkodzeń na powierzchni skóry i pomaga jej zachować optymalną elastyczność. Celem wykonania tego zabiegu pielęgnacyjnego warto wyposażyć się w odpowiednie środki do impregnacji oraz postępować zgodnie z instrukcją zamieszczoną na ich opakowaniu. Zainwestujmy w środki profesjonalne, które pozwolą uzyskać pożądany efekt. W przypadku podróbek, ryzykujemy nawet tym, że skórzany pasek zostanie uszkodzony i nie będzie nadawał się do dalszego użytku.