Jak powiększyć pokój za pomocą fototapety: 5 pomysłów

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Rzeczywistość mieszkaniowa nie zawsze spełnia nasze oczekiwania, więc czasem musimy korzystać z różnych trików, aby skorygować niedoskonałości pomieszczenia lub optycznie je powiększyć. A jedną z najlepszych sztuczek jest użycie fototapety z aktywnym wzorem. Takie tapety mogą sprawić, że niskie sufity będą wydawały się wyższe, a ciasny pokój – szerszy. Przygotowaliśmy kilka pomysłów, które pomogą Ci optycznie powiększyć pokój za pomocą fototapety.

1. Jaskrawa tapeta

Kolory ścian, a właściwie tapety, mogą w dużym stopniu wpłynąć na nasze postrzeganie przestrzeni. Chłodne odcienie sprawiają, że małe, ciasne przestrzenie są bardziej przewiewne. Takie barwy działają lepiej niż ich ciemniejsze, cieplejsze odpowiedniki. Kolejnym rozwiązaniem, które pomaga rozjaśnić pomieszczenie i nadać mu dodatkowej głębi, jest ściana akcentująca. Eksperci doradzają używanie fototapety z oryginalnym wzorem w odcieniach bieli, kremowych i pastelowych.

2. Tapeta panoramiczna

Możesz również optycznie powiększyć pomieszczenie za pomocą panoramicznych tapet, przedstawiających górski, morski lub miejski krajobraz. Można nimi ozdobić całą ścianę lub jej część w salonie, a także okleić ścianę u wezgłowia łóżka w sypialni. Krajobraz na ścianie pomoże stworzyć dodatkową perspektywę, której brakuje w małych pomieszczeniach i stworzy efekt nieskończonej, oddalającej się przestrzeni.

3. Tapeta z nadrukiem u dołu

Kolejnym pomysłem jest zastosowanie fototapety z aktywnym nadrukiem jedynie w jej dolnej lub górnej części. Ściana podzielona na pół w poziomie będzie wydawała się wyższa, a kolorowy akcent stworzy efekt głębi w pomieszczeniu. Ta opcja sprawdza się doskonale w pokojach na poddaszu.

4. Tapeta w paski

Paski – trudna i wymagająca namysłu decyzja, zarówno w ubraniach, jak i we wnętrzach, jeśli nie wiesz, jak prawidłowo je zaaranżować. Używając pasiastego motywu, należy pamiętać: pionowe linie wyszczuplają, poziome tuczą. W tłumaczeniu na język wnętrz – pomagają wizualnie “rozciągnąć” przestrzeń na wysokość i szerokość. Jeśli twoje sufity są zbyt niskie, wybierz pionowe pasy, jeśli  pomieszczenie jest zbyt wąskie, wybierz poziome (ale nie zapominaj, że to jednocześnie „obniży” sufit). 

5. Tapeta ukrywająca niedoskonałości ścian

Tapeta z aktywnym wzorem to dobry sposób na ukrycie wszelkich wad architektonicznych w pomieszczeniu. Jaskrawe fototapety pomogą ukryć drobne niedoskonałości i wygładzić wszystkie nierówności ścian.

Projektanci od dawna stosują tapety 3D, aby optycznie powiększyć pokój. Fototapeta z efektem 3D doskonale radzi sobie z tym zadaniem, czasami nawet lepiej niż lustra, oświetlenie, przemyślane palety kolorów i pozostałe metody. Fototapety 3D pomogą wizualnie powiększyć pomieszczenie w każdym kierunku. Jednocześnie nikt nie przejdzie obojętnie obok oryginalności i niepowtarzalności aranżacji Twojego pokoju.

Wybór efektu zależy tylko i wyłącznie od Twojej wyobraźni, ponieważ dzięki tej technologii pomieszczenie z łatwością zamieni się w letni gęsty las, wybrzeże oceanu lub okno z widokiem na drapacze chmur Nowego Jorku.

Pomoże światło

Jak optycznie powiększyć pomieszczenie za pomocą oświetlenia i naturalnego światła? Nie jest to wcale trudne, a w połączeniu z fototapetą sprawi, że nawet bardzo mały pokój stanie się przytulny i przestronny. 

Prawidłowe zastosowanie oświetlenia w pomieszczeniu to sztuka, która pomaga rozwinąć potencjał wnętrza i uzupełnia aranżację pomieszczenia. Dzięki sprytnemu rozmieszczeniu opraw oświetleniowych płaskie światło tworzy nowy styl i optycznie powiększa przestrzeń. 

Szukając sposobu na powiększenie pokoju, należy zwrócić uwagę na naturalne źródła światła. W niewielkim mieszkaniu z małymi pokojami konieczne jest pozbycie się wąskich i małych okien. Zastąp je największymi i najszerszymi, jakie tylko możesz znaleźć, tak aby zarówno północne, jak i południowe otwory okienne wpuszczały jak najwięcej światła słonecznego.

Lustra, lustra

Inną skuteczną techniką powiększania przestrzeni w mieszkaniu jest stosowanie luster.

Mały pokój będzie wydawał się większy, jeśli powiesisz lustro naprzeciwko okna – pomoże to promieniom słonecznym odbijać się od powierzchni lustra, a jednocześnie stworzy iluzję większej przestrzeni i zapewni komfort w pokoju.

Należy zauważyć, że światło słoneczne nie powinno trafiać na lustro bezpośrednio – powierzchnia lustra szybko stanie się ciemna, poplamiona i matowa. 

Kilka wskazówek na koniec

Całą zdobytą wiedzę należy podsumować. Teraz już możesz samodzielnie, bez usług projektanta, poradzić sobie z zadaniem i wizualnie powiększyć przestrzeń w małym pokoju.

  • Starannie dobieraj kolory – jasne i spokojne odcienie.
  • Tapeta czy fototapeta powinna być gładka lub z niewielkim, niezbyt często powtarzającym się wzorem. Aby optycznie zwiększyć wysokość sufitów oklejamy ścianę tapetą o pionowym wzorze.
  • Postaraj się, aby okna były tak szerokie i duże, jak to tylko możliwe.
  • Należy maksymalnie wykorzystać możliwości oświetlenia, zarówno sztucznego, jak i naturalnego. 
  • Lustra w pokoju pomogą uczynić pomieszczenie bardziej przestronnym.

Życzymy inspiracji i powodzenia w tworzeniu swojego niepowtarzalnego wnętrza. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom Twój dom będzie bardziej przytulny i wyjątkowy.

Źródło: uwalls.pl/popularne-fototapety/do-przedpokoju/

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także