Troska o patelnię aluminiową na pewno się opłaci. Warto zatem poświęcić chwilę na zapoznanie się z podstawowymi zasadami mycia i suszenia naczyń w taki sposób, aby służyły Ci przez długi czas. Jest to związane nie tylko z zachowaniem estetycznego wyglądu, ale też bezpieczeństwa podczas przyrządzania posiłków. Dowiedz się więcej na ten temat!
Mycie patelni po gotowaniu
Patelnia, pod wpływem wysokich temperatur, a w przypadku gotowania na kuchence gazowej także ognia, ulega zabrudzeniom. Trzeba zatem czyścić nie tylko wnętrze naczynia, ale też jego zewnętrzną obudowę, o której wiele osób zapomina. Ma ona jednak duże znaczenie dla estetyki patelni, jej trwałości, a nawet jakości przyrządzanych dań.
Oto najważniejsze zasady, których należy przestrzegać podczas mycia patelni aluminiowych:
- nie myjemy patelni gorących, lecz najpierw je schładzamy przez kilka minut,
- nie stosujemy szorstkich szczotek, myjek, gąbek, drapaków, agresywnej chemii ani niczego, co mogłoby uszkodzić delikatną teflonową powierzchnię,
- patelnie wycieramy suchymi ściereczkami – można też zostawić je do wyschnięcia, ale czasem powoduje do powstawanie zacieków i plam.
Patelnię myjemy od środka, jak i na zewnątrz, skupiając się szczególnie na części, która bezpośrednio przylega do kuchenki, przejmuje ciepło z palników i rozprowadza je po całym daniu.
Myć ręcznie czy w zmywarce?
Choć może kusić Cię mycie patelni w zmywarce, to jednak znacznie lepiej robić to manualnie. Ręcznie z łatwością kontrolujesz ilość wody oraz nacisk potrzebny do wyczyszczenia patelni i usunięcia z jej powierzchni zabrudzeń, które przywarły. Szczególnie że wielu producentów przestrzega przed myciem mechanicznym, sugerując, że w dłużej perspektywie może ono prowadzić do zmniejszenia wydajności powłoki nieprzywierającej i skrócenia jej żywotności, a także odbarwień. Te zmiany nie podlegają zazwyczaj gwarancji, ale też nie powodują istotnych różnic w funkcjonowaniu patelni.
Jeżeli jednak zdecydujesz się na mycie w zmywarce, dobierz właściwy środek. Powinien on być pozbawiony cytryny. Często zaleca się jeszcze przetarcie powłoki nieprzywierającej olejem roślinnym przed kolejnym użyciem.
Jak doczyścić patelnię?
Jeżeli patelnia została wyjątkowo mocno zabrudzona, doszło do przypalenia jedzenia, wówczas najlepszym sposobem będzie zostawienie jej do namoczenia. Oznacza to wypełnienie zawartości naczynia ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia, a po kilkunastu minutach podjęcie próby czyszczenia – bez mocnego szorowania czy zdrapywania.
Pomysły na przechowywanie patelni
Pozostaje jeszcze kwestia przechowywania patelni. Tu masz dwie opcje do wyboru. Niektórzy decydują się chować patelnie do szuflady pod piekarnikiem lub do szafki z pozostałymi garnkami. Unikaj wkładania naczynia w naczynie, aby nie zarysować czy odkształcić jego powierzchni. Dobrym pomysłem jest też wieszanie patelni na haczykach, co sprawia, że wyglądają one niezwykle dekoracyjnie. Zawsze jednak muszą być nieskazitelnie czyste.