Jak przygotować się do wyprawy rowerowej? Poradnik krok po kroku

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Jazda na rowerze może być ciekawą formą rekreacji, a także sposobem na życie. Jeśli podróżujesz amatorsko rowerem i od czasu do czasu planujesz dłuższe trasy, potrzebujesz odpowiedniego wyposażenia. Co powinien mieć ze sobą każdy cyklista? Jaka odzież na rower jest niezbędna? Tego dowiesz się z poniższego poradnika.

Samodzielne przygotowanie się do dłuższej trasy na rowerze wcale nie jest takie trudne. Wystarczy, że sprawdzisz, jaka odzież rowerowa jest odpowiednia na dane warunki pogodowe. To podstawa, abyś mógł podróżować komfortowo i bezpiecznie – zarówno w doskwierające upały, jak i nagłe, ulewne deszcze.

Odzież rowerowa – co zabrać ze sobą na dłuższą wycieczkę?

Standardowym wyposażeniem każdego rowerzysty jest oczywiście kask i dobry komplet ochraniaczy. To niezbędne, aby ochronić się przed problematycznymi urazami w razie upadku lub kolizji z innym pojazdem na drodze. Jeśli chodzi o odzież rowerową, musisz zaopatrzyć się przede wszystkim w takie produkty, jak:

  • koszulka i bluza kolarska,
  • skarpety termoaktywne,
  • spodnie kolarskie,
  • rękawice.

Staraj się wybierać taką odzież, która jest przewiewna, dobrze reguluje temperaturę ciała i odprowadza pot z jego powierzchni. Pamiętaj też o tym, aby dopasowywać rodzaj odzieży do aury panującej na zewnątrz. Na rynku są dostępne stroje dla rowerzystów na lato, zimę, a także na okresy przejściowe.

Idealna kurtka na rower, czyli jaka?

Ciężko jednoznacznie wskazać, jaka kurtka na rower będzie idealna na dłuższe wyprawy. W przypadku wielogodzinnych wyjazdów, a nawet kilkudniowych wycieczek rowerowych warto zaopatrzyć się w wielofunkcyjną kurtkę z warstwą izolującą ciepło i wodoodporną powierzchnią.

Dobra kurtka rowerowa powinna:

  • dobrze wentylować ciało,
  • izolować od wody i zimna z zewnątrz,
  • mieć na powierzchni materiału odblaski, które zwiększają poziom bezpieczeństwa podczas jazdy.

W przypadku kurtek na rower kluczowy jest także wysoki poziom elastyczności materiału. Podczas jazdy stale poruszasz swoim ciałem w różnych kierunkach. Odpowiednio elastyczny materiał kurtki nie będzie krępować Twoich ruchów, a to przełoży się na komfort jazdy.

Idealna wersja kurtki rowerowej powinna mieć też liczne kieszenie, ściągacze oraz wytrzymałe zamki błyskawiczne. To niezbędne, jeśli chcesz czuć się swobodnie, bezpiecznie i jednocześnie korzystać z maksimum możliwości odzieży rowerowej.

Profesjonalna odzież, obuwie i akcesoria rowerowe – ile to kosztuje?

Podczas przygotowywania się do długiej trasy rowerowej, musisz uwzględnić dość wysokie wydatki związane z zakupem niezbędnego wyposażenia oraz odzieży rowerowej. Komplet składający się ze spodni, koszulki, bluzki oraz rękawic to wydatek nawet sporo ponad 1000 złotych. Dolicz do tego cenę profesjonalnego kasku i ochraniaczy.

Na dłuższą trasę przyda się też plecak, nerka czy nawet kufry boczne do roweru. To dodatkowe wydatki, które mogą spowodować, że całkowity koszt przygotowania się do wyprawy rowerowej będzie oscylować w kwocie nawet kilku tysięcy złotych.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także