Dawniej oświadczyny polegały na proszeniu rodziców ukochanej o jej rękę i odbywały się podczas spotkania obu rodzin. Dziś rzadko wyglądają w ten sposób, gdyż młodzi, niezależni ludzie organizują oświadczyny samodzielnie, a potem informują o nich krewnych. Oficjalne zaręczyny odbywają się niekiedy później, choć nie są już obowiązkowym elementem przygotowań do ślubu. Jeśli chcesz zorganizować udane oświadczyny, sprawdź, o czym pamiętać.
1. Oświadczyny – kiedy i gdzie?
2. Jak zorganizować oświadczyny poza domem?
3. Wybór pierścionka zaręczynowego
Tradycja zaręczyn powoli odchodzi w zapomnienie, gdyż przyszli małżonkowie coraz częściej mieszkają ze sobą przed ślubem, a zawarcie związku małżeńskiego jest dla nich tylko formalnością. Same oświadczyny służą potwierdzeniu stałości uczuć i poinformowaniu innych o rozpoczęciu przygotowań do małżeństwa. Niemniej, nie ma przeszkód, by w trakcie oświadczyn przygotować coś wyjątkowego dla drugiej połowy. Jak zorganizować oświadczyny, by były niezapomniane?
Oświadczyny – kiedy i gdzie?
Moment zaręczyn może być spontaniczny, jednak lepiej przygotować je z wyprzedzeniem. Tradycyjne oświadczyny odbywają się w domu, dlatego można zaskoczyć ukochaną pierścionkiem wręczonym w trakcie kolacji wigilijnej, bądź rodzinnego obiadu w towarzystwie rodziców. Niespodzianka z pewnością spowoduje wzruszenie i jednocześnie pomoże częściowo zachować dawne zwyczaje. Równie dobrze na moment oświadczyn można wybrać wakacyjny wyjazd. Pierścionek wręczony nad morzem o zachodzie słońca lub na zdobytym górskim szczycie z pewnością przez lata będzie budzić ciepłe wspomnienia.
Jak zorganizować oświadczyny poza domem?
Planowanie zaręczyn poza domem może być nieco utrudnione ze względu na konieczność zapakowania pierścionka do walizki na wyjazd lub ustalenia szczegółów zaręczyn na odległość np. z obsługą restauracji. Idealne oświadczyny trzeba planować wtedy z wyprzedzeniem, by wszystko dopiąć na ostatni guzik. Jeśli do zaręczyn ma dojść w hotelu w czasie weekendowego wyjazdu, warto poprosić obsługę o przyniesienie bukietu kwiatów i szampana do pokoju przed zameldowaniem. Na spotkaniu w gronie przyjaciół można za to poprosić pozostałe osoby o uwiecznienie momentu oświadczyn na pamiątkę.
Ponadto przed oświadczynami powinno się pomyśleć, co powiedzieć ukochanej. W stresie łatwo zapomnieć o ważnych kwestiach i słowach, które chce się jej przekazać. Ułożenie odpowiedniej mowy sprawia, że oświadczyny wiążą się z mniejszym zdenerwowaniem i rzadziej dochodzi do krępujących wpadek, a pierścionek zaręczynowy gładko ląduje na palcu ukochanej.
Wybór pierścionka zaręczynowego
Wybierając pierścionek na zaręczyny, warto odwiedzić Dom Jubilerski A&A. Pierścionek powinien być nie tylko odpowiednio dopasowany, ale i elegancki oraz solidny. Tradycyjnie zakłada się go na serdeczny palec prawej ręki, dlatego powinno się sprawdzić rozmiar właśnie tego palca. Można to zrobić, mierząc noszone przez ukochaną pierścionki lub prosząc o pomoc jej przyjaciółkę, siostrę itd. Następnie warto przyjrzeć się, jaką biżuterię lubi nosić przyszła narzeczona. Czy preferuje białe, czy żółte złoto? Czy jest uczulona na jakiś metal? Czy woli skromne dodatki, czy też odważnie zakłada strojną biżuterię w dużym rozmiarze? Dzięki odpowiedziom na te pytania wybrany dla niej pierścionek, przyniesie ukochanej wiele radości. Będzie nosić go z chęcią na co dzień, by zawsze podkreślać łączące was uczucie. Dla narzeczonych poleca się pierścionek z brylantami, choć równie dobrze może znaleźć się w nich inny kamień.