Jak radzić sobie z obezwładniającym stresem i cieszyć się chwilą?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Żyjemy w czasach, w których szybkie tempo, wielkie ambicje, wyścig szczurów, nadmiar obowiązków i informacji determinują naszą codzienność. To wszystko prowadzi do stresu, a jeśli jest on chroniczny, może doprowadzić do wielu poważnych chorób. Osoby zestresowane są bardziej podatne na wrzody żołądka czy choroby serca i wiele innych.

Dbałość o to, aby dieta była zbilansowana

Zbilansowana dieta skutkuje nie tylko piękniejszą sylwetką i sprawniejszym funkcjonowaniem całego organizmu. Badania dowodzą, że to co ludzie jedzą, ma również wielki wpływ na ich samopoczucie psychiczne i może przyłożyć się do walki z destrukcyjnym stresem. Program żywieniowy, w którym składniki odżywcze są rozplanowane w optymalnych proporcjach, brzmi jak wielkie wyzwanie. W rzeczywistości wystarczy tylko odpowiednia wiedza i czas na reorganizację jadłospisu, a później wdrażanie nowych nawyków aż staną się cenionym przyzwyczajeniem. Najważniejszymi elementami zbilansowanej diety są węglowodany, tłuszcze, białko, błonnik, składniki mineralne oraz witaminy. W diecie tej powinno znajdować się jak najwięcej produktów zbożowych. ryb, nasion roślin strączkowych, produktów mlecznych oraz orzechów. Warto za to do minimum ograniczyć sól, mięso czerwone, cukier czy wszelkie produkty przetworzone. Jeśli chodzi o produkty, które silnie wpływają na redukcję stresu, to należą do nich na przykład kasza gryczana, ryż brązowy, ryby, soczewica czy ciemne pieczywo.

Wolniejsze tempo i sen

Jak sobie radzić ze stresem? Jeśli stres zaczyna wpływać na czyjeś życie do tego stopnia, że człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować i nieustannie jest rozdrażniony, warto zastanowić się nad przyczynami. Niemal każdy jest w stanie zrezygnować z kilku mniej ważnych czynności, aby na chwilę zwolnić i skonfrontować się z własnymi uczuciami. Spacer na świeżym powietrzu, medytacja, poświęcenie czasu bliskim czy też zarezerwowanie go na realizację własnych pasji pozwoli człowiekowi regularnie zwalniać i cieszyć się małymi przyjemnościami w życiu. Kolejnym ważnym czynnikiem w tym wypadku jest zdrowy sen. Nie od dzisiaj wiadomo, że to właśnie podczas snu organizm ma czas na regenerację po intensywnym dniu. Każdy człowiek potrzebuje na dobę innej dawki snu, ale warto zadbać o to, aby zawsze budzić się wypoczętym i gotowym do działania. Dobrym rozwiązaniem jest planowanie obowiązków służbowych i domowych w taki sposób, aby zawsze móc położyć się o wybranej godzinie, poświęcić chwilę na wyciszenie i zapewnić organizmowi zasłużony odpoczynek.

Aktywność fizyczna i uśmiech

Aktywność fizyczna ma tę magiczną moc, że potrafi zamienić stres w pełne satysfakcji zmęczenie, a ponadto podczas treningów w organizmie uwalniane są hormony szczęścia. Regularność w tym wypadku przekłada się nie tylko na samopoczucie, ale również na wydolność organizmu i atrakcyjną sylwetkę. Jeśli ktoś nie ma czasu na regularne treningi na siłowni, idealnym rozwiązaniem będzie jogging, nordic walking czy wycieczki rowerowe, które nie wymagają szczególnych warunków, jeśli człowiek odpowiednio się przygotuje. Z kolei uśmiech pozwala rozluźnić mięśnie twarzy i wysyła do mózgu sygnał o tym, że człowiek jest szczęśliwy. Warto uśmiechać się częściej niż ma się na to ochotę, aby poprawić sobie nastrój. Dodatkowym bonusem w tym wypadku będzie każda sytuacja, a w której uśmiech zostanie przez kogoś odwzajemniony.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także