Jak urządzić małą kuchnię i łazienkę

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Moi znajomi kupili mieszkanie w starych blokach, tak ok 40 m2. O ile pokoje są jeszcze jako takie, to kuchnia i łazienka – maleńkie. Jednak gdy ich odwiedziłam, stwierdziłam, że obydwa pomieszczenia urządzili niesamowicie funkcjonalnie i z pomysłem. Chcesz wiedzieć, jak to zrobili? Jak urządzili swoją małą kuchnię i łazienkę? Oto co mi powiedzieli.

Jak urządzić małą kuchnię?

 • Nie wyważaj otwartych drzwi
  Czyli poszukaj inspiracji w sieci. Podpatruj, jak to zrobili inni. Moi znajomi znaleźli ciekawe rozwiązania na stronie: http://medicot.pl/mala-kuchnia-w-bloku-zdjecia-ciekawe-rozwiazania-do-kuchni/
 • Postaw na jasne kolory
  Rozjaśnią optycznie kuchnię i nieco ją powiększą
 • Zostaw jedną ścianę wolną
  Jeśli kuchnia jest prostokątna, lub kwadratowa szafki ustaw w literę L i zostaw jedną ścianę wolną – będzie więcej miejsca na poruszanie się po kuchni
 • Klasyczny stół zastąp samym składanym blatem
  powieszonym na ścianie, możesz też wykorzystać parapet jako blat. Do tego używaj składanych krzeseł.
 • Unikaj zabudowania całych ścian wiszącymi szafkami
  sprawiają przytłaczające wrażenie. Zamiast szafek zastosuj półeczki na podręczne przybory
 • Zainwestuj w ruchome kosze
  i półki wewnątrz szafek. W ten sposób wykorzystasz więcej przestrzeni w nich. Pomyśl też o wysuwanych blatach, które przydadzą się, gdy będziesz potrzebowała dużej powierzchni roboczej
 • W wąskiej kuchni
  Zastosuj rolety, lub przesuwne drzwiczki, zamiast klasycznych

Jak urządzić małą łazienkę?

 • I tutaj sięgnij po inspirację:
  http://medicot.pl/mala-lazienka-w-bloku-zdjecia/
 • Pamiętaj też o jasnych kolorach
 • Zainwestuj w dobre, białe oświetlenie
  szczególnie, gdy w łazience nie ma okien.
 • Zrób projekt
  wstępnie wymierzając przestrzeń dookoła poszczególnych urządzeń sanitarnych, oraz miejsce na same urządzenia. To bardzo ważne. Musisz czuć się komfortowo w swojej łazience i nie obijać o sprzęty przy każdej próbie wykonania czynności higienicznych.
 • Nie łaszcz się na maleńką umywalkę
  Wiele osób oszczędza przestrzeń kupując maleńkie umywalki. Pamiętaj jednak, że w tej umywalce nie tylko myjesz dłonie. Być może będziesz potrzebowała zrobić np. małą przepierkę, niemożliwą do wykonania w małej umywalce.
 • Zrezygnuj z wanny i typowej kabiny prysznicowej
  Zajmują bardzo dużo przestrzeni, której możesz potrzebować np. na pralkę. Pomyśl o wypoziomowaniu podłogi tak, by woda spływała do otworu w podłodze. Do tego dostaw szklane drzwi otwierające się wahadłowo.

Ola i Radek zastosowali powyższe zasady i muszę powiedzieć, że i kuchnia i łazienka to prawdziwe cacuszka. Na dodatek wszystko, czego w nich potrzeba – jest na swoim miejscu. I nawet pomagając pani domu w kuchni nie czułam tłoku, choć było nas w kuchni trzy kobietki na raz (kuchnia to najlepsze miejsce na ploteczki, czyż nie?).

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kosą po patelni

Sam już kilka razy urządzałem małą kuchnie i wspominam to jako koszmar. Nie da sie gotować na małej powierzchni i już. Ale jak trzeba to trzeba i warto te rady wziąć pod uwagę.

Zuzanna

Zastanawiam się właśnie nad wyposażeniem małej kuchni, nie wiem tylko na jakie sprzęty postawić, aby wnętrze było funkcjonalne, ale wciąż przestrzenne. Trzeba to wcześniej naprawdę dobrze rozplanować.

Eryk

Ostatnio zastanawiałem się właśnie nad remontem w kuchni, jednak nie wiem jak się za to zabrać, bo wnętrze ma naprawdę mały metraż. Chciałem przede wszystkim odmalować ściany i wymienić meble, które są już bardzo wysłużone.

Patrycja

Bardzo pomocne rady, myślę że zdecydowanie mogą się przydać posiadaczom małych łazienek. Sama niedawno przechodziłam przez remont łazienki i muszę powiedzieć, że najwięcej czasu zajęło mi znalezienie fajnego sklepu z wyposażeniem do łazienek w Łodzi. Kiedy wybrałam już wszystkie niezbędne rzeczy, to wszystko poszło już z górki 🙂

Zobacz także