Największą zaletą rowerów górskich jest ich uniwersalność. Choć zostały stworzone do jazdy w trudnym górskim terenie, wszechstronność tych jednośladów zdecydowała o ich wysokiej popularności. To solidne i niezawodne maszyny, które poradzą sobie w każdych warunkach. Dowiedz się, jak w kilku krokach wybrać rower MTB.
Krok 1: Zwróć uwagę na rozmiar ramy MTB
Zanim odwiedzisz sklep z rowerami musisz wiedzieć, że wielkość ramy jest szczególnie ważna w przypadku tego typu jednośladów. Wspinaczki na wzgórza lub wymagające zjazdy wymagają odpowiedniego dopasowania ramy nie tylko do wzrostu, ale także stylu rowerzysty.
Jeśli preferujesz techniczną jazdę, gdzie ważne jest precyzyjne manewrowanie rowerem, najlepszym wyborem będzie nieco mniejsza rama. Z drugiej strony, większy rozmiar pozwala na lepsze rozłożenie własnego środka ciężkości.
Krok 2: Dobierz wielkość kół rowerowych
Do pewnego czasu rowery MTB domyślnie były wyposażone w koła 26-calowe. To najmniejszy rozmiar w przypadku modeli dla dorosłych. Zapewniają dobrą kontrolę nad rowerem i zadowalające przyspieszenie. To rozwiązanie powinni wybrać początkujący rowerzyści.
Niektóre modele mogą posiadać nieco większe koła o rozmiarze 29 cali. Umożliwiają lepsze pokonywanie nierówności i szybkie nabieranie prędkości na otwartych trasach. Alternatywą mogą być koła 27.5-calowe, które zachowują kompromis między zwinnością a łatwością toczenia się „dwudziestek dziewiątek”.
Krok 3: Pamiętaj o odpowiednich oponach
Kluczowe znaczenie ma także rodzaj opon. Do mokrych i błotnistych warunków najlepiej sprawdzą się modele szerokie, z głębokim bieżnikiem. Z drugiej strony, na trasach szutrowych czy żwirowych swój potencjał pokażą opony smuklejsze, o bliżej rozstawionych wypustkach.
Warto także wspomnieć o oponach, które można spotkać w rowerach górskich typu fat bike. Pozwalają na stabilną jazdę po miękkim terenie, takim jak np. śnieg, piasek czy błoto. Są jednak wolniejsze od pozostałych typów.
Krok 4: Hamulce rowerowe – tarczowe czy V-brake?
Warto zadbać o to, aby Twój MTB był wyposażony w dobre hamulce. Początkujący mogą zdecydować się na standardowe modele V-brake. Wtedy zapewnią nie tylko dobrą siłę hamowania, ale również odpowiednią wytrzymałość.
Wymagający lub bardziej doświadczeni rowerzyści docenią hamulce tarczowe. Choć są droższe od V-brake’ów, świetnie działają także w śniegu czy błocie i mają większą moc.
Krok 5: Przednia amortyzacja
Widelce z amortyzacją są doskonałym dodatkiem do górali; posiadają je nie tylko modele dla dorosłych, ale także niektóre rowery dziecięce. Ich zadaniem jest kompensacja nierówności oraz utrzymanie przedniego koła w kontakcie z podłożem. Większe i dłuższe amortyzatory wchłaniają więcej nierówności, jednak kosztem zmniejszenia efektywności pedałowania i zwiększenia masy.
Standardowe modele MTB są wyposażone w amortyzatory o uskoku około 100 milimetrów. Przednie amortyzatory mogą być ponadto wyposażone w funkcję blokady kompresji. Decydując się na rower dziecięcy MTB, pamiętaj, że odpowiednia amortyzacja może być tym czynnikiem, który umili dziecku podróż i zapewni mu większe bezpieczeństwo.
Krok 6: Nie zapomnij o przydatnych akcesoriach
Po wybraniu odpowiedniego modelu, warto zaopatrzyć się np. w torebkę pod siodełko, zestaw naprawczy do opon czy pompkę, która pozwoli na zmniejszanie lub zwiększanie ciśnienia w ogumieniu, aby jak najlepiej dopasować rower do aktualnie panujących warunków. Nieocenionym akcesorium jest kask, który ochroni głowę przed ewentualnymi upadkami.