Jak wybrać pierwsze pieluszki dla noworodka?

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

O pieluszkach dla noworodka rodzice powinni myśleć już na etapie kompletowania wyprawki. Zadanie to tylko pozornie wydaje się łatwe – w końcu na rynku dostępnych jest szereg, różnorodnych rozwiązań, które uwzględniają wygodę, funkcjonalność, a także… ekologiczność. Choć rankingi czy opinie innych rodziców mogą się okazać pomocne, każdy opiekun kieruje się swoimi priorytetami i potrzebami. Zatem, jak wybrać pierwsze pieluszki dla noworodka?

Jakie są najważniejsze cechy dobrych pieluszek dla noworodka?

Słynne porównanie „gładkie jak pupa niemowlęcia” nie wzięło się znikąd. Skóra na pośladkach, udach czy pleckach noworodka, która ma bezpośredni kontakt z pieluchą, jest bardzo wrażliwa i delikatna. Jej budowa nieco różni się od skóry rodziców, między innymi wyróżniając się mniejszą elastycznością i większą tendencją do odprowadzania wody. Dlatego też eko pieluszki dla noworodka muszą charakteryzować się:

  • miękkością,
  • wysoką chłonnością (zarówno dla moczu, jak i stolca),
  • wykonaniem z materiałów przebadanych dermatologicznie, bezpiecznych i pozbawionych substancji, które mogą uszkodzić delikatną barierę skórną.

Ważne jest zatem, aby wybierać zaufanych producentów, którzy stawiają na bezpieczne rozwiązania i najwyżej jakości materiały. Idąc za przykładem Kolorkyzwróć uwagę, aby proces bielenia pampersów odbywał się za pomocą przebadanej metody TCF, która pozbawiona jest chloru. Pieluszki nie powinny mieć szkodliwych substancji, takich jak lateks czy PVC. Im delikatniejsze i bardziej naturalne wykończenie, tym większa szansa, że powietrze będzie mogło swobodnie cyrkulować, zapewniając cenną dla skóry przepuszczalność. Ponadto, produkty eko są biodegradowalne, dzięki czemu wspierasz środowisko.

Pełna oferta ekologicznych pieluszek na dzień – https://kolorky.pl/kategoria/kolorky-day 

Jaki rozmiar pieluch będzie najlepszy?

Producenci pieluch podają na opakowaniu zakres wagowy, do których są dostosowane dane pampersy. Przed zakupem pierwszych pieluszek oszacuj na podstawie badań wagę dziecka. Masz do wyboru następujące rozmiary dla noworodków:

  • 0 – dla wcześniaków i wyjątkowo drobnych niemowląt (
  • 1 – dla noworodków o masie 2-5 kg, najpopularniejszy rodzaj pieluch dla noworodków w przypadku Kolorków będzie to rozmiar S),
  • 2 i 3 – dla niemowląt o masie powyżej kg.

Pamiętaj, że za mała pieluszka będzie uciskać ciałko niemowlaka, a za duża spowoduje przecieki w okolicach pleców, brzucha lub ud.

Wybrać pieluchy jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

Jak wygląda jednorazowy pampers dla noworodka? Powłoczka zewnętrzna składa się składa się z wykrojonych włóknin poliestrowych, które przepuszczają wilgoć od środka i nie pozwalają jej przeniknąć za zewnątrz. Wypełnienie to najczęściej pulpa celulozowa i SAP, czyli polimerowy środek absorbujący. Falbanki, ściągacze wokół pasa i ud oraz elastyczne przylepce zwiększają wygodę użytkowania pieluchy.

Pieluchy jednorazowe wydają się wielu rodzicom najwygodniejsza opcją. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że pampersy należy zmieniać noworodkowi (przynajmniej do 28. dnia, a nawet do 3. miesiąca życia) średnio co 2 godziny, po zaledwie jednej dobie uzbiera się sterta minimum 12 zużytych pieluch.

Bardziej ekologicznym (i wbrew pozorom nie mniej wygodnym) rozwiązaniem są pieluchy dla noworodków wielokrotnego użytku lub pieluszki wykonane z biodegradowalnego, naturalnego materiału. Korzystanie z nich ułatwiają śliczne, kolorowe, nieprzemakalne otulacze, które wyglądem przypominają zapinane na guziki/rzepy majtki.

Pamiętaj jednak, że pieluchy wielokrotnego użytku (tzw. tetrowe) wymagają prania i odpowiedniej pielęgnacji, która bywa kłopotliwa dla zapracowanych rodziców. Dlatego też to właśnie pieluszki ekologiczne, które łączą w sobie komfort i ekonomiczność, są najlepszym rozwiązaniem.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także