Jak wyczyścić fugi między płytkami domowym sposobem

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Wbrew pozorom, by wyczyścić fugi, aby wyglądały jak nowe, nie potrzebujesz specjalnych środków. Możesz równie dobrze wykorzystać środki, którymi dysponujesz w domu.

Zanim jednak przystąpisz do szukania odpowiednich substancji w domu, pamiętaj, że najlepsze rezultaty daje systematyczność. Lepiej przeczyścić fugi choćby raz w miesiącu, niż raz na rok.

Niezbędne akcesoria

Niezależnie od środka, który wybierzesz, pamiętaj by chronić swoje dłonie. Naszykuj więc gumowe rękawice i szczotkę to rąk z miękkim włosiem i uchwytem, oraz szmatkę, aby łatwiej Ci było czyścić fugi. Wiem, że wiele osób robi to szczoteczką do zębów. Osobiście uważam to za głęboką przesadę i kojarzę z nienajlepszymi praktykami w wojsku. A Ty przecież do wojska się nie zaciągasz, prawda?

Okej. Mamy przygotowane akcesoria. Teraz czas zajrzeć do łazienkowych i kuchennych szafek:

Soda i woda

Wymieszaj sodę z odrobiną wody tworząc papkę. Nałóż papkę na fugi, odczekaj ok 30 minut a następnie ją usuń lekko przecierając szczoteczką, a potem spłukując.

Proszek do pieczenia z wodą

Bardzo podobnie jak soda, zadziała proszek do pieczenia. Zwilż fugi wodą, a następnie posyp proszkiem do pieczenia. Odczekaj pół godziny i zetrzyj proszek za pomocą wilgotnej szmatki.

Ocet i płyn do naczyń

Bardzo ładnie czyści fugi także taki zestaw. Do miski wlej butelkę octu (ok 300ml), dodaj łyżkę płynu do naczyń. Powstałą mieszanką wyczyść fugi. Nie spłukuj

Płyn do wc z wodą

Połącz płyn do czyszczenia wc z wodą w proporcji 1/1 a następnie przy ich użyciu wyszoruj szczoteczką fugi. Usuniesz nie tylko zabrudzenia, ale także grzyby i pleśnie.

Pasta do zębów

Pasta do zębów to gotowy preparat do fug. Zawiera substancje wybielające, więc raczej nie stosuj jej do fug ciemnych. Rozprowadź pastę na fugach. Odczekaj chwilę, wyczyść fugi szczoteczką, a następnie zmyj ją wilgotną ściereczką.

Sok z cytryny z solą

Wyciśnij sok z cytryny i wymieszaj z solą. Wetrzyj powstałą pastę w fugi. Odczekaj 15 minut, a następnie wyczyść fugi za pomocą szczoteczki.

Woda utleniona

Woda utleniona także świetnie się sprawdzi, jako środek czyszczący fugi. Stosuj ją do fug białych. Dzięki niej staną się jeszcze bielsze.

I tyle moich propozycji na czyszczenie fug domowym sposobem. Jeśli poszukujesz także innych, domowych sposobów na utrzymanie czystości w mieszkaniu, zajrzyj do wpisu o naturalnych środkach czystości.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także