Jak zorganizować wiosenną wycieczkę całą rodziną w 5 krokach – zabawa i aktywność w jednym

Materiał zewnętrzny
A+A-
Reset

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, może nie jest to jeszcze widoczne patrząc na pogodę, ale w sumie pogoda w Polsce zmienia się jak w kalejdoskopie, stąd dziś jest zimno, a jutro znowu może być ciepło. Jednak to już najwyższa pora, aby pomyśleć oi wiosennych aktywnościach, a doskonałym wyborem jest na pewno rodzinna wycieczka rowerowa. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam jak ją zorganizować w 5 krokach. Koniecznie przeczytajcie nasze rady.

Krok pierwszy: odpowiednia trasa to podstawa

Na pewno ważnym elementem planowania wycieczki jest wybór właściwej trasy. Należy podjąć właściwą decyzją i niekoniecznie kierować się impulsem, a więc trasę najlepiej dokładnie zaplanować, bo jeżeli będzie trudna i wymagająca, to zwyczajnie możecie nie dać rady, szczególnie jeżeli zimę raczej spędzaliście oglądając tv, a nie ćwicząc viking biking, czyli jazdę na rowerze po śniegu. Z kondycją jest tak, że jeżeli nie pracujecie i nie jesteście aktywni, to zwyczajnie jej nie macie. A sytuacja spowodowana pandemią wygląda tak, nie inaczej, stąd raczej wiele osób co najwyżej ma dodatkowe kilogramy. Dlatego też lepiej wybrać trasę łatwiejszą, a więc z prostymi ścieżkami rowerowymi, co oczywiście jest też ważne, biorąc pod uwagę fakt, że na wycieczkę wybieracie się całą rodziną.

Krok drugi: sprawdźcie stan techniczny rowerów

Bezpieczeństwo rzecz najważniejsza, dlatego też czas najwyższy zweryfikować stan techniczny rowerów. A więc po dokładnym umyciu i wysuszeniu należy dokładnie sprawdzić wszystkie mechanizmy, ale i podzespoły. Jeżeli nie macie o tym zbytniego pojęcia, to zdecydowanie polecamy Wam skorzystanie z usług profesjonalistów, a więc wybranie się do właściwego serwisu. Oczywiście może się okazać, że Wasze jednoślady raczej nadają się na złom, ale na szczęście zakup nie jest dużym obciążeniem dla portfela, bo średniej jakości czy to rowery crossowe, czy miejskie, a nawet tzw. „górale” możecie zakupić za około 2 tysiące złotych. Owszem licząc zakup dla całej rodziny, to rzeczywiście odczujecie to finansowo, ale na pewno nie jest tak, że wszystkie Wasze rowery nie będą nadawać się do jazdy.

Krok trzeci: kaski i ochraniacze to podstawa

Wiele mówi się o bezpieczeństwie jazdy, ale często tylko się mówi, bo statystyki pokazują, że z tym bezpieczeństwem jest różnie. Otóż biorąc pod uwagę dane z okresu od 1 stycznia do 28 kwietnia 2020 roku na polskich drogach doszło do 645 wypadków z udziałem rowerzystów, zasadniczo to o niemal 200 wypadków mniej niż w roku ubiegłym, ale jak się okazuje przyczyną zmniejszenia ilości zdarzeń nie jest fakt, że tak poprawiło się bezpieczeństwo, lecz wynika to z sytuacji pandemicznej, a więc po prostu więcej osób zrezygnowało z jazdy na jednośladach. Niestety w tym okresie ilość wypadków śmiertelnych wzrosła i zginęło aż 51 osób. Dlatego tak ważne jest noszenie kasku. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale i osób dorosłych. To właśnie rodzice powinni dawać dzieciom dobry przykład, w końcu naśladują ich zachowanie. Poza kaskiem przydadzą się też ochraniacze na kolana czy łokcie.

Krok czwarty: oświetlenie ma znaczenie

Na bezpieczeństwo jazdy wpływa wiele czynników. Jest to więc nie tylko stan techniczny roweru, ale też umiejętności rowerzysty, kask oraz oświetlenie rowerowe. Cóż, nie każdy rowerzysta oświetlenia używa, a przecież jest ono bardzo ważne, wszak zapewnia Wam lepszą widoczność drogi, choćby po zmroku, ale też inni uczestnicy ruchu Was widzą. Stąd pamiętajcie, że oświetlenie ma znaczenie i należy doposażyć rower w dobre oświetlenie tylne i przednie. Można pomyśleć też o odblaskach, które powinny znaleźć się nie tylko na Waszych ubraniach, ale i jednośladzie.

Krok piąty: drobne rzeczy, ale jednak ważne

Czasami drobne rzeczy mają duże znaczenie i nie inaczej jest w przypadku organizowania wycieczki rowerowej. Tutaj musicie też pamiętać o wygodnym ubraniu, a więc takim które nie krępuje ruchów. Spodnie nie powinny mieć szerokich nogawek, aby nie wkręciły się do łańcucha. Duże znaczenie ma obuwie i o ile w przypadku osób dorosłych buty na sznurowanie się sprawdzą, tak dzieci powinny raczej nosić obuwie na rzepy. Pamiętajcie też o dzwonku rowerowym, wszak pełni on funkcję informacyjną.

Na samym końcu przypominamy, że nawadnianie jest ważne, stąd warto zaopatrzyć się nie tylko w drobne przekąski, ale przede wszystkim w bidon z wodą.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także