Jakie kwiaty na północno-zachodni balkon

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Jeśli myślisz, że północno zachodni balkon nie jest najlepszy miejscem, jakie sobie możesz wymarzyć dla kwiatów, powiem Ci, że przypadkiem możesz się mylić. Owszem jest ciemniejszy i zimniejszy, niż ten o wystawie południowo -wschodniej, ale i na takim balkonie mnóstwo roślin będzie się czuło doskonale.

Mamy maj, najlepszy moment na rozpoczęcie obsadzeń na balkonach, tarasach i parapetach. Dlatego, ponieważ sama posiadam właśnie takie teoretycznie mało korzystne ustawienie mieszkania w stosunku do stron świata, podpowiadam dzisiaj, jakie kwiaty i rośliny nadają się na mniej nasłonecznione balkony.:

Begonie

Chyba najbardziej popularne, kwiaty dobrze czujące się się cieniu. Wiele odmian begonii ma piękne kwiaty o różnych kolorach, a niektóre odmiany mają piękne liście, które dodają uroku i koloru na balkonie. Begonie to dość wytrzymałe kwiaty, choć nie lubią ani zbytniego podlewania, ani długotrwałej suszy. Potrzebują żyznej, próchniczej ziemi o lekko kwaśnym odczynie.

Fiołki

Fiołki to kwiaty, które dobrze radzą sobie w miejscach zacienionych i są często uprawiane jako kwiaty balkonowe. Źle reagują na ostre światło słoneczne. Za to światło rozproszone jest dla nich idealne. Podlewając fiołki nie spryskuj wodą liści. Warto ustawić je w takim miejscu, gdzie nie będzie docierał deszcz.

Fuksje

Fuksje są kwiatami, nadającymi się do uprawy w pojemnikach na balkonie. Występują w wielu kolorach od białych, po fioletowe. Lubią zacienione stanowiska, osłonięte od wiatru. Potrzebują próchniczej gleby i stałego, obfitego podlewania.

Hortensje

Te okazałe, wielobarwne kwiaty także dobrze będą się czuły w miejscu pół-słonecznym, choć najbardziej lubią słońce. Potrzebują gleby przepuszczalnej, wilgotnej, próchniczej.

Stokrotki

W tym roku goszczą u mnie właśnie stokrotki. Te romantyczne, urocze kwiatki które dobrze radzą sobie w miejscach zacienionych (choć wolą słońce) i wytwarzają piękne, delikatne kwiaty o białym lub różowym kolorze. Nie mają specjalnych wymagań co do gleby, choć wolą rosnąć w ziemi żyznej i przepuszczalnej. Aby dłużej kwitły pamiętaj o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów.

Barwinek

Na zacienionym tarasie świetnie sprawdzi się barwinek.To bardzo niewymagająca roślina wieloletnia. Wystarczy go regularnie odchwaszczać. Nawet nie trzeba za bardzo pamiętać o podlewaniu, choć oczywiście miło by było od czasu do czasu go podlać.

Niezapominajki

Niezapominajki, gdy mają zbyt wiele słońca, szybko przekwitają. Dlatego dobrze im miejscach półcienistych i lekko oświetlonych. Należy je regularnie podlewać.

Niecierpki

Lubią być regularnie podlewane tak, by utrzymana była stała wilgotność podłoża. Jednak należy uważać, by nie było zbyt mokre, aby nie gniły korzenie. Gleba dla niecierpków powinna być lekko przepuszczalna i żyzna, o kwaśnym odczynie. Mogą być sadzone w jasnych miejscach, ale bez dostępu do ostrego słońca, dlatego zachodnia wystawa będzie dla nich idealna.

Bratki

Bratki to kwiaty, które nie posiadają wygórowanych wymagań. Dobrze im w lekkim słońcu, czyli balkon zachodni jak najbardziej im się spodoba. Możesz użyć dla nich uniwersalnej ziemi doniczkowej,choć najbardziej lubią glebę żyzną i przepuszczalną.Dobrze je podlewać regularnie, ale nie przelewać. Starannie pielęgnowane, długo będą odwdzięczały się kwitnieniem,

Pamiętaj, że każda roślina ma swoje specyficzne wymagania co do podlewania i ekspozycji na światło. Wprawdzie nieco przy każdych kwiatach napisałam, jednak serdecznie polecam Ci porozmawianie ze sprzedawcą i/lub przeczytanie instrukcji dotyczącej pielęgnacji wybranych przez Ciebie roślin. Miłego sadzenia, a przede wszystkim wybierania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także