Dobre okulary do komputera to przede wszystkim szkła, które odcinają część światła emitowanego przez monitory. Sprawa wydaje się łatwa jednak przy okazji wymiany okularów na nowe postanowiłam przyjrzeć się temu tematowi bliżej. Od razu zauważyłam, że podstawowe różnice znajdują się w antyrefleksie, materiale soczewek i konstrukcji. O komentarz poprosiłam zaprzyjaźnionego optyka z salonu Mozart Optyk z Krakowa.
Najpopularniejsze soczewki okularowe do komputera.
W naszym salonie najczęściej sprzedajemy soczewki jednoogniskowe. Takie okulary posiadają tylko jedną moc korekcji na całej powierzchni. Aby chroniły wzrok przed wysokoenergetycznym światłem konieczny jest odpowiedni filtr.
Okulary z antyrefleksem do komputera możemy podzielić na:
- Klasyczne gdzie filtr światła niebieskiego znajduje się w warstwie antyrefleksu np. w soczewkach BlueControl, Ideal Max Blue, Crizal Prevencia UV
- Bardziej zaawansowane gdzie filtrem jest cały materiał soczewki np:ZEISS BlueGuard
Bardzo dużo osób zwraca uwagę na kolor antyrefleksu w okularach. W szkłach z filtrem światła niebieskiego ma on kolor niebiesko-fioletowy. Szczątkowy niebieski refleks jest mniej widoczny w szkłach gdzie filtr stanowi cały materiał soczewki. Warto o tym pamiętać jeżeli chcemy uniknąć efektu niebieskiego szkła w okularach.
Kolejne różnice występują w konstrukcji soczewki, najprostsze utrzymują moc korekcji tylko w centralnym punkcie. Soczewki asferyczne optymalizowane są już w dwóch punktach co rozciąga pole widzenia. Najbardziej zaawansowane są zoptymalizowane aż w siedmiu punktach (np.ZEISS ClearView). Taka soczewka jest cieńsza, bardziej płaska ogranicza efekt pomniejszenia oka, ale przede wszystkim oferuje stabilność mocy korekcji na całej powierzchni soczewki. Zainteresowane takimi soczewkami osoby odsyłam do tego artykułu: Okulary do komputera.
Idąc krok dalej zaczynają się szkła, w których moc korekcji zwiększa się lub zmniejsza w zależności od kąta, pod którym patrzymy. Takie soczewki dedykowane są osobą, które mają już problemy z akomodacją, oko wtedy gorzej adaptuje się do zmian odległości i traci ostrość obrazu.
Okulary Biurowe — Gdy w klasycznych okularach nie jesteśmy w stanie ogarnąć wzrokiem całego biurka.
Okulary biurowe bardziej przypominają okulary progresywne o maksymalnie wydłużonym segmencie do odległości pośredniej, Ten rodzaj szkieł wieloogniskowych charakteryzuje się niezauważalnym przyrostem mocy i obrazem bezzniekształceń. Niestety maksymalna odległość, na którą będziemy dobrze widzieć, wynosi 4 metry. Okulary takie bardzo dobrze sprawują się w biurze i pomieszczeniach, natomiast nie nadają się do innych aktywności i prowadzenia samochodu. Okulary biurowe są znaczenie wygodniejsze niż tradycyjne jednoogniskowe okulary do czytania.
Okulary progresywne — Kompromis, pomiędzy szerokim polem widzenia bliży i dali.
Okulary progresywne również nadają się do pracy z komputerem, jednak zostały stworzone tak, aby maksymalnie ułatwić codzienne aktywności. Z tond pewien kompromis właśnie w obszarach pośrednich. W progresach możemy dobrze pracować z monitorem, natomiast nie jest to tak komfortowe jak w okularach biurowych. Jeżeli jednak chcemy używać progresów podczas pracy biurowej warto wybrać ich najbardziej zaawansowane warianty. Zachęcam do zapoznania się z tym materiałem: https://magazynlbq.pl/marcel-kozyro-zakup-okularow-progresywnych-to-najlepsze-rozwiazanie/
Należy pamiętać, że bez ustalenia prawidłowej mocy korekcji ciężko mówić o komfortowym widzeniu w okularach. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed zakupem nowych okularów wykonać badanie wzroku. Badanie wzroku zazwyczaj wykonywane jest bezpłatnie. W salonie Mozart Optyk na taką wizytę można wygodnie zarejestrować się przez internet.