Czy znasz jaskółcze ziele – cudowny lek na kurzajki i nie tylko? Gdy byłam dziewczynką i wyrosła mi kurzajka na palcu, babcia zaprowadziła mnie do parku, a następnie kazała zerwać roślinkę z żółtym kwiatkiem. Gdy ją zerwałam z gałązki poleciał żółty sok. Babcia porosiła, bym mi nim posmarowała kurzajkę i robiła tak codziennie, aż kurzajka zniknie. Każdego dnia więc przechodząc koło żółtego kwiatka, zrywałam go i smarowałam kurzajkę. Po kilku tygodniach kurzajka zniknęła. W ten sam sposób babcia usunęła sobie także odcisk na spodniej stronie stopy.
Zapamiętałam sobie ten sposób i od tej pory zawsze, gdy pojawiają się kurzajki u mnie, czy u dzieciaków, smarujemy je sokiem z jaskółczego ziela. Nie jest to jednak jedyna jego zaleta. Zobacz, co to za cudowne ziółko to jaskółcze ziele.
Gdzie rośnie i jak wygląda jaskółcze ziele
Glistnik, czyli jaskółcze ziele, to dość pospolita roślina. Znajdziesz ją prawie wszędzie, w parku, na łące w przydrożnym rowie. Ta zielona roślina o żółtych kwiatkach, osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Rozpoznasz ją po charakterystycznym, żółtym soku, który wydziela się po przełamaniu łodygi. Kwitnie od maja do lipca i właśnie wtedy wykazuje największe właściwości lecznicze.
Właściwości jaskółczego ziela
Jaskółcze ziele, znane również jako glistnik, to roślina zielna z rodziny jasnotowatych. Ma wiele właściwości jest świetnie znane ludowej medycynie, ale też posiada wiele zastosowań, jako składnik leków, oraz preparatów kosmetycznych. :
- Działanie łagodzące i odbudowujące: Jaskółcze ziele zawiera składniki takie jak alantoina, która przyspieszają gojenie się ran. Może być stosowany na skaleczenia, oparzenia, owrzodzenia skóry, egzemy, trądzik różowaty, a nawet grzybice skóry.
- Przeciwzapalne działanie: Glistnik ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego skóry.
- Działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze: Usuwa kurzajki i brodawki, co jest skutkiem jego działania przeciwwirusowego i przeciwbakteryjnego. Pomaga także w leczeniu grzybic.
- Wspieranie układu trawienia: Napar z glistnika wspomaga wydzielanie żółci, przez co reguluje działanie układu pokarmowego. Posiada także działanie przeciwbiegunkowe.
- Obniżanie ciśnienia tętniczego, oraz łagodzenie napięcia emocjonalnego
Przeciwskazania do stosowania Jaskółczego ziela
Jak każde lekarstwo, posiada także przeciwskazania do użytkowania. Trzeba także uważać z jego bezpośrednim stosowaniem, ponieważ jest rośliną trującą. Oczywiście posmarowanie kurzajki jego sokiem, czy zastosowanie leku, lub kremu z jego udziałem zgodnie z instrukcją, nie jest szkodliwe, jednakże przedawkowanie, lub nieodpowiednie użycie może być niebezpiecznie dla zdrowia.
Glistnika powinny unikać osoby:
- w ciąży
- karmiące piersią
- z jaskrą
- z chorobą wrzodową
Objawy zatrucia jaskółczym zielem:
- bóle głowy
- śpiączka, senność, zaburzenia świadomości
- spadek ciśnienia tętniczego krwi
- tachykardia
- nudności
- biegunka
- nadmierne wydzielanie śliny
- nietrzymanie moczu
- uczucie pieczenia w jamie ustnej
Jaskółcze ziele jest kolejną fantastyczną rośliną leczniczą, którą dała nam przyroda. Ponieważ jednak jest rośliną trującą, nie próbuj jej spożywać bez konsultacji z lekarzem.