Jaskółcze ziele – cudowny lek na kurzajki z babcinej apteczki

Kasia Potargana
A+A-
Reset

Czy znasz jaskółcze ziele – cudowny lek na kurzajki i nie tylko? Gdy byłam dziewczynką i wyrosła mi kurzajka na palcu, babcia zaprowadziła mnie do parku, a następnie kazała zerwać roślinkę z żółtym kwiatkiem. Gdy ją zerwałam z gałązki poleciał żółty sok. Babcia porosiła, bym mi nim posmarowała kurzajkę i robiła tak codziennie, aż kurzajka zniknie. Każdego dnia więc przechodząc koło żółtego kwiatka, zrywałam go i smarowałam kurzajkę. Po kilku tygodniach kurzajka zniknęła. W ten sam sposób babcia usunęła sobie także odcisk na spodniej stronie stopy.

Zapamiętałam sobie ten sposób i od tej pory zawsze, gdy pojawiają się kurzajki u mnie, czy u dzieciaków, smarujemy je sokiem z jaskółczego ziela. Nie jest to jednak jedyna jego zaleta. Zobacz, co to za cudowne ziółko to jaskółcze ziele.

Gdzie rośnie i jak wygląda jaskółcze ziele

Glistnik, czyli jaskółcze ziele, to dość pospolita roślina. Znajdziesz ją prawie wszędzie, w parku, na łące w przydrożnym rowie. Ta zielona roślina o żółtych kwiatkach, osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Rozpoznasz ją po charakterystycznym, żółtym soku, który wydziela się po przełamaniu łodygi. Kwitnie od maja do lipca i właśnie wtedy wykazuje największe właściwości lecznicze.

Właściwości jaskółczego ziela

Jaskółcze ziele, znane również jako glistnik, to roślina zielna z rodziny jasnotowatych. Ma wiele właściwości jest świetnie znane ludowej medycynie, ale też posiada wiele zastosowań, jako składnik leków, oraz preparatów kosmetycznych. :

 1. Działanie łagodzące i odbudowujące: Jaskółcze ziele zawiera składniki takie jak alantoina, która przyspieszają gojenie się ran. Może być stosowany na skaleczenia, oparzenia, owrzodzenia skóry, egzemy, trądzik różowaty, a nawet grzybice skóry.
 2. Przeciwzapalne działanie: Glistnik ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu stanu zapalnego skóry.
 3. Działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze: Usuwa kurzajki i brodawki, co jest skutkiem jego działania przeciwwirusowego i przeciwbakteryjnego. Pomaga także w leczeniu grzybic.
 4. Wspieranie układu trawienia: Napar z glistnika wspomaga wydzielanie żółci, przez co reguluje działanie układu pokarmowego. Posiada także działanie przeciwbiegunkowe.
 5. Obniżanie ciśnienia tętniczego, oraz łagodzenie napięcia emocjonalnego

Przeciwskazania do stosowania Jaskółczego ziela

Jak każde lekarstwo, posiada także przeciwskazania do użytkowania. Trzeba także uważać z jego bezpośrednim stosowaniem, ponieważ jest rośliną trującą. Oczywiście posmarowanie kurzajki jego sokiem, czy zastosowanie leku, lub kremu z jego udziałem zgodnie z instrukcją, nie jest szkodliwe, jednakże przedawkowanie, lub nieodpowiednie użycie może być niebezpiecznie dla zdrowia.

Glistnika powinny unikać osoby:

 • w ciąży
 • karmiące piersią
 • z jaskrą
 • z chorobą wrzodową

Objawy zatrucia jaskółczym zielem:

 • bóle głowy
 • śpiączka, senność, zaburzenia świadomości
 • spadek ciśnienia tętniczego krwi
 • tachykardia
 • nudności
 • biegunka
 • nadmierne wydzielanie śliny
 • nietrzymanie moczu
 • uczucie pieczenia w jamie ustnej

Jaskółcze ziele jest kolejną fantastyczną rośliną leczniczą, którą dała nam przyroda. Ponieważ jednak jest rośliną trującą, nie próbuj jej spożywać bez konsultacji z lekarzem.

--- R E K L A M A ---
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz także